سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

در انتظار یک پایان غیرمنتظره

تویی که نمی‌شناختمت

تویی که نمی‌شناختمت
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: شاید باورتان نشود ولی هفته‌ای که از راه برسد، هفته برگزاری دربی رفت لیگ ایران است. این بدان معنی است که لیگ برتر ایران یک‌چهارم مسیرش را طی کرده و به نیمه نیم‌فصل اولش رسیده است اما آیا این 6 هفته بازی برگزار شده نمادی از یک هیجان فوتبالی درست و حسابی بود؟ نشانه واضح آن هم بازی‌های ضعیف و کم گل لیگ است. بهترین تیم‌های لیگ از لحاظ هجومی آمار معمولی 3/1 گل برای هر بازی را ثبت کرده‌اند. هجومی‌ترین تیم‌های لیگ هم 8 و 7 گل به ثمر رسانده‌اند که اصلاً عدد جالب توجهی برای هفته ششم لیگ برتر ایران نیست.

از سوی دیگر هنوز در لیگ یک تیم ششدانگ که مدعی باشد، دیده نمی‌شود. غالباً رقابت‌های لیگ برتر ایران در نیم‌فصل اول محل رقابت چهار تیم مدعی استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور به همراه یکی، دو پدیده لیگ برتری است که اغلب آن پدیده‌ها در میانه نیم‌فصل دوم از گردونه حذف می‌شوند و رقابت بین چهار قدرت اصلی ادامه پیدا می‌کند. در پنج سال اخیر هم که پرسپولیس فاصله‌ای معنادار با رقبا داشته و به همین دلیل اغلب از ابتدای فصل یک مدعی گردن‌کلفت و ششدانگ بود. حالا اما داستان در این لیگ کمی فرق می‌کند. مهم‌ترین فرقش این است که هیمنه پرسپولیس شکسته شده و این تیم دیگر آن قدرت دست نیافتنی نیست. همین مسأله موجب شده تا یکی از مهم‌ترین مدعیان لیگ کنار برود. استقلال و سپاهان هم که هنوز چهره‌ای از خودشان نشان نداده‌اند که بدانیم در غیبت پرسپولیس خودشان را برای قهرمانی آماده می‌کنند. در لیگ ایران البته که سابقه داشته تیم‌هایی چون استقلال خوزستان یا سایپا هم قهرمان شوند اما آیا این دوره از لیگ چنین است؟ آیا تیم‌هایی چون آلومینیوم یا گل‌گهر می‌توانند شگفتی‌ساز شوند؟

واقعیت این است که شرایط لیگ به گونه‌ای است که فرصت برای قدرت‌های محلی منسجم بیشتر فراهم است تا ما را شگفت‌زده کنند. البته اینکه این تیم‌ها تا چه میزان زیرساخت آماده‌ای برای حفظ روتینی متداوم تا پایان لیگ داشته باشند هم مهم است. هرچه که هست این دوره لیگ برتر رنگ و بوی جذابیت ندارد. دوران یک قدرت بزرگ به پایان رسیده و قدرت‌های دیگر هم هنوز خودشان را بازیابی نکرده‌اند. برای همین هم احتمالاً یک نتیجه غیرمنتظره در پایان فصل انتظارمان را می‌کشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.