سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

با مهدی طارمی؛از اسکوچیچ تا کنسیسائو

پسر عاقل شو!

پسر عاقل شو!
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

از اظهارنظر بحث‌برانگیز دراگان اسکوچیچ در خصوص میزان تاکتیک‌پذیری فوتبالیست‌های ایرانی مدت زمان زیادی نمی‌گذرد اما حالا مهدی طارمی که سریع‌تر و شدیدتر از همتاهایش به حرف‌های سرمربی کروات تیم ملی معترض شد، با حرف‌های مشابه و تازه‌ای در این خصوص مواجه شده که البته گوینده آن نه اسکوچیچ بلکه یک مرد معروف پرتغالی بوده است.

ایران ورزشی -  از اظهارنظر بحث‌برانگیز دراگان اسکوچیچ در خصوص میزان تاکتیک‌پذیری فوتبالیست‌های ایرانی مدت زمان زیادی نمی‌گذرد اما حالا مهدی طارمی که سریع‌تر و شدیدتر از همتاهایش به حرف‌های سرمربی کروات تیم ملی معترض شد، با حرف‌های مشابه و تازه‌ای در این خصوص مواجه شده که البته گوینده آن نه اسکوچیچ بلکه یک مرد معروف پرتغالی بوده است. سرژ کنسیسائو، سرمربی سه سال اخیر پورتو که در دوران بازیگری‌اش با تیم ملی پرتغال در سال‌های منتهی به 2000 و چهار پنج سال بعد از آن به توفیق‌های زیادی رسید، اینک در مقام هدایتگر نخست سفید و آبی‌های شهر «اوپورتو»ی پرتغال می‌گوید طارمی اصولاً در تصمیم‌گیری‌های فنی در جریان مسابقات ضعیف و غلط عمل می‌کند. به ادعای کنسیسائو، طارمی موقعی که باید به یارانش پاس بدهد، سرخود عمل می‌کند و به کار انفرادی می‌پردازد و هنگامی که باید کار فردی و فنی با توپ را در دستور کارش قرار دهد، به صرافت ارسال پاس به قصد یارانش می‌افتد.کنسیسائو افزوده است: «زیدو، مهاجم ما در جریان دیدار شنبه شب ما با تیم ویتوریا گیمارش چند بار در فرصت‌های خوب گلزنی قرار گرفت اما به او پاس‌های لازم را ندادند.» سرمربی پورتو در مورد گل نزدن طارمی در 6 دیدار اخیر این تیم نیز گفت: «طارمی در زمان‌های پاس دادن یا شوت زدن برعکس عمل می‌کند و در زمانی که پاس دادن ضروری است، شوت می‌زند و هنگامی که شوت زدن برای تیمش مفید است، به یارانش پاس می‌دهد.»
کنسیسائو همچنین گفت: «طارمی زمانی که باید فداکار و در خدمت یارانش باشد، خودخواهی بروز می‌دهد و درست در لحظاتی که باید به خودش فکر کند و دست به یک کار فردی و مؤثر بزند، ناگهان نوعدوست می‌شود و فداکاری می‌کند.»

«او» می‌خواهد پسرش را پیش بیندازد؟!
می‌توان انواع برداشت‌ها را از حرف‌های اخیر کنسیسائو کرد و یکی از آنها، این است که وی چون ترجیح می‌دهد پسرش که جزو مهاجمان ذخیره پورتو است، زمان و مکان بیشتری برای بازی بیابد، دست به بمباران طارمی زده است. در همین راستا، دو هفته پیش هم که یک پنالتی به سود پورتو گرفته شد و طارمی توپ را برداشت تا خودش این ضربه را بزند، از بیرون دستور رسید که توپ را به پسر کنسیسائو بدهد و اینچنین نیز شد. در تشریح رسانه‌ای ماجرا، ابتدا گفته شد که طارمی شخصاً این تصمیم را گرفته تا به پسر سرمربی پورتو امکان بیشتری برای درخشش بدهد و طبعاً شنوندگان این خبر مهاجم سابق پرسپولیس و الغرافه را بابت این مناعت طبع ستودند اما وقتی مشخص شد که طارمی از یک دستور اداری تبعیت کرده و پنالتی را بر خلاف میلش به یار جوان خود سپرده، حال خیلی‌ها گرفته شد و بینی‌های متعددی پایین افتاد!

تبعات تصمیم‌های غیر سیاستمدارانه
معلوم نیست فرجام نهایی این برخوردها چیست اما عوض شدن دنیای درخشان طارمی در پورتو و فوتبال اروپا در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشان می‌دهد چگونه ستاره اقبال بازیکنان این رشته حتی در یک چشم برهم زدن نیز می‌تواند تیره و اوضاع تابناک‌شان قمر در عقرب شود. همین چند ماه پیش بود که طارمی از هر سو بابت زیبایی فراوان برخی گل‌های پرشمارش تحسین می‌شد و همین حالا نیز گل او به چلسی انگلیس در فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا یکی از زیباترین گل‌های سال این قاره شناخته شده و فیفا نیز در نگرش‌ها و بازبینی‌های سالانه خود آن را تحت بررسی داشته است. امروز اما طارمی باید جواب مسائل و ابهام‌ها و اتهاماتی را بدهد که هم از زیاده‌خواهی برخی «مربیان منظوردار» و هم بعضی تصمیم‌گیری‌های غیرسیاستمدارانه خود وی ناشی می‌شود. اسکوچیچ در مصاحبه دو ماه پیش‌اش با یک نشریه کرواسی بدون آوردن اسم طارمی و هیچ فرد خاص دیگری، از تمام بازیکنان ایران یک انتقاد فنی نسبی کرده و گفته بود هر چند آنها به لحاظ فنی و فردی بسیار خوب‌اند اما در تاکتیک‌پذیری ضعیفند و قوه انطباق‌شان با کارهای گروهی به حد کفایت نمی‌رسد. طارمی بدون توجه به اینکه خطاب سرمربی تیم ملی نه یک شخص بلکه کل قاطبه فوتبالیست‌های ایرانی بوده، در یک توئیت جواب وی را داد و گفت که ایرانی‌ها در تاکتیک‌پذیری هم مهارت دارند و موفقیت‌های شخصی خود را نماد این امر توصیف کرد و لابد می‌دانید که پیامدهای این جوابگویی چه بود و اسکوچیچ چگونه وی را از فهرست نفرات تیم ملی خط زد.

کسی چه می‌داند؟
واکنش طارمی به حرف‌های کنسیسائو چه خواهد بود؟ کسی چه می‌داند ولی بعید است او توئیتی از همان دست را برای این مربی کم حوصله هم بفرستد زیرا فرض این است که از ماجرای اسکوچیچ درس‌های لازم را گرفته است اما آیا او واقعاً درس‌های لازم را گرفته و به اندازه کافی عاقل شده است؟!


گل طارمی نامزد جایزه پوشکاش 2021
سوپرگل مهدی طارمی به چلسی در لیگ قهرمانان اروپا، نامزد جایزه پوشکاش (زیباترین گل سال) 2021 شد. مهاجم ایرانی تیم فوتبال پورتو این گل را در فصل گذشته لیگ قهرمانان مقابل آبی‌های لندن به زیبایی به ثمر رساند. جایزه پوشکاش بر اساس آرای هواداران در سایت فیفا انتخاب می‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.