شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

از قلب میثاقیان تا بطن «پدیده»

تیمی که همچنان سامان ندارد

تیمی که همچنان سامان ندارد
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

اکبر میثاقیان این روزها در پی درمان اساسی‌تر قلب خود است که عوارضی چند (گرفتگی چند رگ منتهی به قلب) آن را دردمند کرده اما واقعیت امر این است که شرایط تیم تحت هدایت او چندان بهتر از وضعیت قلب وی نیست و بطن باشگاه او نیز بیمار نشان می‌دهد.

ایران ورزشی - اکبر میثاقیان این روزها در پی درمان اساسی‌تر قلب خود است که عوارضی چند (گرفتگی چند رگ منتهی به قلب) آن را دردمند کرده اما واقعیت امر این است که شرایط تیم تحت هدایت او چندان بهتر از وضعیت قلب وی نیست و بطن باشگاه او نیز بیمار نشان می‌دهد.
از شروع به‌کار اکبر آقا در «پدیده» بیشتر از 50 روز نمی‌گذرد و رضا مهاجری که برکنار شد تا میثاقیان (که استاد مهاجری بوده و زمانی او را در جمع شاگردانش داشته) سکاندار تیم مشهدی شود، می‌خواهد به‌خاطر نحوه برکناری‌اش از پدیده شکایت کند. چنین نحوه‌هایی سبب شده بود که سیدمهدی رحمتی، سرمربی قبلی پدیده هم از دست این باشگاه و البته به قصد دریافت مطالبات‌اش شکایت کند. در چنین روند ناگواری آنچه گم شده و به فراموشی سپرده شده، وضعیت کلی پدیده است که نه مالک طولانی‌مدتی دارد و نه می‌تواند به شرایط آشفته خود سر و سامانی بدهد.

در هنگامه مشکلات
در دو سه سال اخیر «پدیده» به‌سان یک توپ فوتبال به کرات بین فرهاد حمیداوی و هیأت فوتبال خراسان دست‌به‌دست شده و مالکیت آن هر چند ماه و حتی چند هفته یک بار از دست یکی به‌دست دیگری انتقال یافته و بر حسب این تغییرات گاه «پدیده» نامیده شده و زمانی هم «شهرخودرو» ولی در دوره زمامداری هر یک از این افراد و نهادها آنچه نداشته، پول کافی و مدیریت مؤثر بوده است. «اصولی» رئیس هیأت فوتبال خراسان که البته در سخنوری مهارت دارد، پس ‌از ادعاهای فراوان در خصوص توفیق بیشتر نهاد متبوعش در اداره پدیده در قیاس با حمیداوی و گروهش اخیراً سمتی را در فدراسیون فوتبال عهده‌دار شده و بنابراین عجیب نیست که همزمان با کاهش حضور و توجه او و هیأت فوتبال خراسان به اوضاع پدیده اینک اداره کارها باز به ‌دست حمیداوی افتاده باشد. در چنین هنگامه‌ای این مرد باید با مشکلاتی دست و پنجه نرم‌کند که شکایت وابستگان دیروز و امروز «پدیده» به مراجع قضایی و محاکم فوتبالی به وجود آورده است. یکی از آنها همانطور که پیش‌تر آمد، رضا مهاجری است که در دو هفته اول از فصل جاری لیگ‌برتر تیم مشهدی را هدایت کرد اما بعداً سران این باشگاه (شامل سیدمهدی سید صالحی، مهاجم سابق سپاهان و سرخابی‌ها که مدیر اجرایی «پدیده» شده است) به این نتیجه رسیدند که بهتر است او را کنار بگذارند و با اکبر آقای میثاقیان، «بزرگ» مهاجری و پیشکسوت مربیان کنونی شهر مشهد کار کنند.
مهاجری پس‌از مطلع شدن از برکناری‌اش مدعی شد که به احترام استاد و پیشکسوت خود پدیده را رها می‌کند و دنباله کار را نمی‌گیرد اما فردای همان روز همزمان با اکبرآقا در محل تمرین این تیم حاضر شد و صحنه رویارویی این دو مربی با یکدیگر و اینکه هیچ‌یک کوتاه نیامدند تا صحنه را به نفع طرف دیگر خالی کنند، یکی از زشت‌ترین اتفاقات لیگ بیست‌ویکم را رقم زد. لیگی که قطعاً در 22 هفته مانده از خود صحنه‌های مشابه با این و حتی بدتر از آن را هم زیاد خلق خواهد کرد و اصلاً ‌نگران دیر رسیدن احتمالی این صحنه‌ها و اصطکاک‌ها نباشید!

پنجره باز و بسته می‌شد؟
اضافه بر مهاجری که چهار سال پیش نیز در بدو راهیابی پدیده به لیگ برتر هدایت آن را در دست داشت، دو دستیار او نیز قصد شکایت از این تیم را دارند و اگر فرض غالب این باشد که کمیته‌های تعیین وضعیت و انضباطی فدراسیون فوتبال به‌سود شاکیان صدور رأی خواهند کرد، معلوم نیست حمیداوی و شرکایش چطور می‌توانند تبعات مالی این ماجرا را بر دوش خود حمل و این مبالغ را پرداخت کنند. آنها اگر پول کافی داشته باشند، طبعاً باید ابتدا آن را صرف ارائه «پیش پرداخت»‌های فصل جاری و دیون بازیکنان خود کنند که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها از فصل قبل هم طلب دارند و باشگاه به‌لحاظ بحران شدید مالی قادر به پرداخت آن نبوده است. اگر همانطور که پیش‌بینی می‌شود مالکان فعلی پدیده نتوانند این قروض را صاف و بازپرداخت کنند، طبعاً مجازات‌هایی شامل حال «پدیده» خواهد شد که بسته شدن مجدد پنجره نقل و انتقالات آن به تصمیم محاکم داخلی یکی از ابعاد آن خواهد بود.

سبزه تلخ هم آمد
آشفتگی‌های داخلی و کمبود‌های مالی و ضعف در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی به حدی رسیده که گفته می‌شود سران پدیده اینک به ادامه همکاری با میثاقیان چندان خوشبینانه نگاه نمی‌کنند و از نتایج ضعیف تیم و سقوطش به قعر جدول رده‌بندی لیگ برتر ناراضی‌اند و شاید بزودی به‌ این جمع‌بندی برسند که او را هم کنار بگذارند و به فردی روی بیاورند که سرحال‌تر و به‌ لحاظ جسمانی سالم‌تر از اکبرآقا باشد و در آن صورت مبرهن و واضح است که میثاقیان هم به فهرست طویل شکایت کنندگان و طلبکاران تیم مشهدی اضافه خواهد شد و چه فهرستی خواهد شد چنان لیستی. به واقع گل یخ بود، به سبزه تلخ هم آراسته شد!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.