پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

انتخاب مسی به عنوان بهترین فوتبالیست سال 2021 بحث‌برانگیز شد

آیا اسپانسرها در تعیین برنده توپ طلا نقش دارند؟

آیا اسپانسرها در تعیین برنده توپ طلا نقش دارند؟
رسول مجیدی
رسول مجیدی خبرنگار

سرنوشت توپ طلای 2021 هم روشن شد. مثل چند دوره آخر باز هم انتخاب نهایی بحث‌برانگیز بود و شبکه‌های اجتماعی پر شد از توییت و پست معترضین. بعضی‌ها حتی مراسم را سیرک نامیدند و ارزش توپ طلا که از سال 1956 به بهترین بازیکن شاغل در فوتبال اروپا اهدا می‌شود را زیر سؤال بردند. امسال خیلی‌ها انتظار داشتند توپ طلا به رابرت لواندوفسکی برسد. مهاجم بی‌رحم لهستانی که فصل پیش رکورد افسانه‌ای گرد مولر را شکست و در یک فصل بیش از 40 گل به ثمر رساند.

ایران ورزشی - سرنوشت توپ طلای 2021 هم روشن شد. مثل چند دوره آخر باز هم انتخاب نهایی بحث‌برانگیز بود و شبکه‌های اجتماعی پر شد از توییت و پست معترضین. بعضی‌ها حتی مراسم را سیرک نامیدند و ارزش توپ طلا که از سال 1956 به بهترین بازیکن شاغل در فوتبال اروپا اهدا می‌شود را زیر سؤال
بردند.
امسال خیلی‌ها انتظار داشتند توپ طلا به رابرت لواندوفسکی برسد. مهاجم بی‌رحم لهستانی که فصل پیش رکورد افسانه‌ای گرد مولر را شکست و در یک فصل بیش از 40 گل به ثمر رساند. حتی بسیاری از طرفداران لیونل مسی، فوتبالیستی که برای هفتمین‌بار توپ طلا را برای خود کرد هم نظرشان این بود که لواندوفسکی از شانس بهتری برای بردن جایزه‌ای که هر سال مجله فرانس فوتبال می‌دهد برخوردار است.
در سال 2019، آخرین باری که این مراسم برگزار شد هم نسبتاً همین نظرها برقرار بود. خیلی‌ها فن‌دایک را که با لیورپول قهرمان لیگ قهرمانان شده بود محق‌تر می‌دانستند. حتی در سال 2018 که مدریچ بالاخره به دوگانه رونالدو و مسی پایان داد هم اعتراضات کم نبود. واقعیت این است که در همه این سال‌ها عده‌ای از برنده توپ طلا خشمگین شده‌اند. وقتی توپ طلا نصیب بازیکنانی مثل زلاتان، مالدینی، توتی و خیلی‌های دیگر نشده، طبیعتاً نمی‌توان انتظار داشت که کسی انتخاب‌کنندگان برنده توپ طلا را شماتت نکند اما مسأله دقیقاً همین‌جا است. چه کسی یا کسانی برنده توپ طلا را انتخاب می‌کنند؟ آیا آنها تحت نفوذ جریانی مافیایی هستند؟ آیا اسپانسرها روی آنها قدرت اعمال نفوذ دارند؟
فرانس فوتبال از ابتدای تأسیس توپ طلا مکانیزم جالبی را برای انتخاب بهترین فوتبالیست سال انتخاب کرد؛ رأی ژورنالیست‌های ورزشی. در سال‌های ابتدایی این جایزه تنها به فوتبالیست‌های متولد اروپا اهدا می‌شد و اکثریت رأی‌دهنده‌ها را هم هیأت تحریریه مجله فرانس فوتبال تشکیل می‌دادند. این مجله بعداً برای بالا بردن اعتبار جایزه‌اش و بخشیدن ابعادی بین‌المللی به آن از روزنامه‌های معروف اروپایی هم خواست تا نظر سردبیر ورزشی‌شان را درباره بهترین فوتبالیست سال ابراز کنند. از سال 1995 که جایزه به بهترین فوتبالیست شاغل در اروپا –‌و نه متولد اروپا- اهدا می‌شود، انتخاب کنندگان هم جهانی شده‌اند. برای سال 2021 دویست خبرنگار جهان رأی خود را به دفتر مجله فرانس فوتبال ارسال کرده‌اند. هر نفر نماینده یک کشور بوده و سهم خود فرانس فوتبال هم همین است. در واقع آنها تنها لیست 30 نفره اولیه را خودشان و با اتکا به نظر هیأت تحریریه‌شان منتشر می‌کنند و رأی اصلی را خبرنگارانی می‌دهند که در این مجله کار نمی‌کنند. فرانس فوتبال عملاً امکان دست بردن در آرا را ندارد. چرا؟ چون وقتی جزئیات آرا منتشر شود، کافی ا‌ست رأی یک خبرنگار جا‌به‌جا شده باشد. شک نکنید که رسانه‌های رقیب برای زمین زدن مجله فرانسوی دست به کار می‌شوند. آنها فقط تجمیع کننده آرا هستند و شاید به همین خاطر بود که وقتی فهمیدند امسال نظر رأی‌ دهنده‌ها مسی است نه لوا، تصمیم گرفتند 2 ساعت مانده به شروع مراسم، از جایزه‌ای رونمایی کنند که قبلاً اصلاً وجود نداشت؛ بهترین مهاجم سال. این جایزه که تندیسش هم مورد تمسخر قرار گرفته، کاملاً آنی و بدون اطلاع قبلی به مراسم اضافه شد و از همان زمان اهدایش به لواندوفسکی مشخص بود جایزه اصلی قرار است به مسی برسد.
در واقع انگار نظر خود مجله فرانس فوتبال روی لواندوفسکی بوده ولی از آنجایی که نمی‌توانسته آرا رأی‌ دهنده‌هایش را تغییر بدهد، جایزه جدید را رونمایی کرد.
لواندوفسکی بدون شک در سال 2020 مستحق دریافت توپ طلا بود. این را حتی مسی هم در سخنرانی پایانی مراسم به زبان آورد. بیشتر فشاری هم که روی برگزارکنندگان مراسم برای اهدای توپ طلا به لواندوفسکی بود به دلیل برگزار نشدن مراسم سال گذشته بود. فرانس فوتبال تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا تصمیم گرفت توپ طلای 2020 را فاکتور بگیرد و مراسم آنلاین برگزار نکند. شاید به دلیل مسائل مالی. برگزاری مراسم توپ طلا برای مجله فرانسوی سود هنگفتی دارد که آنلاین برگزار شدنش عملاً باعث از بین رفتنش می‌شود.
خلاصه به نظر می‌رسد دیدگاه معترضان به نتیجه 2021 هم بیشتر به خاطر این بود که معتقد بودند حالا که توپ طلای 2020 به لواندوفسکی داده نشده باید این یکی را به خانه ببرد. با این همه مسی در فصلی که گذشت فوق‌العاده بود. در اکثر قریب به اتفاق فاکتورهای فردی لالیگا بهترین عملکرد را داشت. باعث قهرمانی تیمش در کوپا آمریکا شد و بعد از 28 سال یک جام ملی را تقدیم آرژانتینی‌ها کرد.
فاکتورهای آماری البته هیچ دلیلی برای دادن توپ طلا به کسی نیست. اگر قرار بود بهترین گلزن یا بهترین پاسور یا آمارهایی از این دست نفر برنده را مشخص کند، اصلاً چه نیازی به رأی‌گیری از 200 روزنامه‌نگار بود؟ می‌شد 10 فاکتور مثل بیشترین گل، پاس گل، دقت پاس، جام‌های برده شده و ... را پشت هم ردیف کرد، به هر کدام وزنی داد و آن‌وقت به فوتبالیستی که بیشترین امتیاز را آورده جام داد. شاید هم در آینده این کار انجام شود. مثلاً اپلیکیشن‌هایی که در پایان بازی به هر بازیکنی که بازی کرده نمره می‌دهند، میانگین نمره کل سال را محاسبه کنند و بر این اساس بهترین بازیکن فصل را مشخص کنند. این هم روشی است که شاید حتی عادلانه‌تر باشد اما مشخصاً این روش فرانس فوتبال نیست. روش آنها از دیرباز تا به امروز آرای روزنامه‌نگارها بوده. در آرای روزنامه‌نگارها هم قطعاً چیزهایی بیشتر از آمار گل و ... تأثیر دارد. حتی سلیقه آنها دخیل بوده اما هر چه هست بعید به نظر می‌رسد اسپانسرها و مافیایی توانسته باشد هر سال 200 روزنامه‌نگار شناخته شده در سطح جهان را به خط کرده باشد و به آنها دیکته کرده باشد که به چه کسی رأی دهند. این ماجرا اگر صحت داشت بالاخره توسط یکی از رأی‌دهنده‌ها که از اتفاق خودش هم صاحب رسانه است، خبری می‌شد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.