پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

خطر بیخ گوش داوران بین‌المللی در غیابVAR

شش داور از بازی‌های بزرگ حذف می‌شوند

شش داور از بازی‌های بزرگ حذف می‌شوند
مهدیه دریابیگی
مهدیه دریابیگی خبرنگار

نامه داوران به رئیس‌جمهوری باعث تعجب اهالی فوتبال شد تا جایی که تصور شد داوران نقشی در این ماجرا ندارند و این کار مسئولان فدراسیون بوده است! به نظر می‌رسید مدیرانی که در ساختمال سئول تصمیم‌گیرنده اصلی این فوتبال هستند در این میان منفعتی می‌برند که خودشان در غیاب داوران نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ارسال کردند و خواهان ورود VAR به فوتبال شده‌اند!

ایران ورزشی -نامه داوران به رئیس‌جمهوری باعث تعجب اهالی فوتبال شد تا جایی که تصور شد داوران نقشی در این ماجرا ندارند و این کار مسئولان فدراسیون بوده است! به نظر می‌رسید مدیرانی که در ساختمال سئول تصمیم‌گیرنده اصلی این فوتبال هستند در این میان منفعتی می‌برند که خودشان در غیاب داوران نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ارسال کردند و خواهان ورود VAR به فوتبال شده‌اند! اما اصل ماجرا چیز دیگری بود و هیچ ربطی به این گمانه‌زنی‌ها نداشت. واقعیتی پشت این نامه وجود داشت که اگر فوتبالی‌ها از آن بااطلاع شوند قطعاً شوکه می‌شوند.
واقعیت این است اگر هر چه زودتر VAR به فوتبال و لیگ برتر وارد نشود، به زودی منهای علیرضا فغانی، شش داور بین‌المللی دیگر (موعود بنیادی‌فر، بیژن حیدری، پیام حیدری، حسن اکرمی، وحید کاظمی و علی اصغر مومنی) به طور کامل از بازی‌های بزرگ بین‌المللی توسط فیفا و ‌ای‌اف‌سی حذف می‌شوند! شاید پرسیده شود که دلیل این حذف چه خواهد بود؟ بهانه این حذف کاملاً مشخص است؛ این شش داور به دلیل اینکه در مورد VAR تعلیم‌های لازم را ندیده‌اند نمی‌توانند در بازی‌هایی که در سطح آسیایی و کلاً بین‌المللی از این سیستم استفاده می‌شود، حضور داشته باشند و در نهایت شش داور بین‌المللی کشورمان تنها با بی‌تدبیری و نبود چنین امکاناتی از بین داوران مطرح دنیا حذف شده و فقط می‌توانند بازی‌هایی در سطح بازی نوجوانان آسیا که از این تکنولوژی استفاده نمی‌شود را قضاوت کنند و این در نوع خود یک فاجعه برای جامعه داوری خواهد بود و با دست خودمان شش سرمایه کشور را می‌سوزانیم! حالا در چنین شرایطی نباید به داوران بین‌المللی حق داد که این روزها از رئیس‌جمهوری بخواهند فکری به حال این سرمایه‌سوزی ملی کنند. در چنین شرایطی رسانه‌های ملی هم نقش اساسی دارند و باید از این حرکت ملی حمایت کنند.
در روزهایی که اشتباهات داوری در سطح فوتبال داخلی صدای تمام تیم‌های لیگ برتر را درآورده، ورود چنین تکنولوژی می‌تواند خدمت بزرگی به فوتبال باشد. از طرفی هم با دستان خود سرمایه‌های ملی (داوران بین‌المللی ) را نمی‌سوزانیم. باید داوران کشور خصوصاً در رأس آنها داوران بین‌المللی با کار کردن با چنین تکنولوژی آشنا شوند و این مستلزم این است که هر چه سریع‌تر ورزشگاه‌ها مجهز به VAR شوند اما نکته تاسفبار که واقعیت تلخ ماجرای کمبود امکانات داوری را مضاعف می‌کند این است که داوران لیگ برتر طی چند وقت اخیر حتی از داشتن هدست و پرچم‌های ویبره‌دار هم محروم شده‌اند. هدست‌های قدیمی خراب شده‌اند و به دلیل تحریم‌ها، نمی‌توانند هدست‌ها را به شرکت‌های مورد نظر فرستاده و آنها را تعمیر کنند و در فصل جاری داوران بدون داشتن حداقل امکانات داوری (در حد لیگ محلات) به کار خود ادامه می‌دهند. در چنین شرایطی که فدراسیون نمی‌تواند حداقل امکانات را برای داوران لیگ برتر فراهم کند و چهار داور حاضر در مسابقه هیچ راه ارتباطی غیر از فریاد زدن با هم ندارند! چطور می‌توان توقع داشت که سیستم VAR به فوتبال ایران اضافه شده و داوران به کمک این تکنولوژی اشتباهات خود را به صفر برسانند.
به همین دلیل هم هست که غیر از فغانی، داوران دیگر لیگ برتر آشنایی خاصی با این تکنولوژی ندارند! چندی پیش که داوران لیگ برتر به رئیس‌جمهوری نامه زدند مورد قضاوت اهالی فوتبال قرار گرفتند و حتی پیشکسوتان این حرفه هم صورت ماجرا را زیر سؤال بردند اما با شنیدن چنین حقیقت تلخی که می‌تواند یک بار دیگر سهم فوتبال ایران را در سطح بین‌المللی به حداقل برساند، نباید به داوران حق داد که از مقامی بالاتر از وزیر و مسئولان فدراسیون بخواهند که فکری به حال این معضل کنند؟ نامه داوران چند روزی هیاهو به پا کرد و طبق معمول مخالفان و موافقان (تعداد مخالفان بیشتر بود) داشت اما اگر واقعیت پنهان شده این ماجرا برای اهالی فوتبال مشخص شود از این اقدام استقبال نمی‌کنند؟ یعنی در صورت خداحافظی فغانی از داوری، جامعه داوری ما به دلیل بحران‌های پیش آمده با خشکسالی کم‌نظیری مواجه شده و ایران هیچ نماینده بزرگی در سطح بین‌المللی نخواهد داشت که بخواهد عرض اندام کند. باید جلوی این فاجعه و سوخت رفتن استعدادهای ملی هرچه زودتر گرفته شود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.