پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

انتخاب ۱۰ وزنه‌بردار بعد از آخرین رکوردگیری

دو وزنه‌بردار لبه تیغ

دو وزنه‌بردار لبه تیغ
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان از هفته آینده در تاشکند ازبکستان آغاز می‌شود

ایران ورزشی - رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان از هفته آینده در تاشکند ازبکستان آغاز می‌شود؛ رقابتی که برای ما با توجه تغییرات فراوانی که در ترکیب و استخوان‌‌بندی اصلی تیم ملی بزرگسالان ایجاد شده است، با ادوار گذشته اندکی متفاوت خواهد بود. بر همین اساس محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان قرار است با برگزاری آخرین رکوردگیری درون‌اردویی از ملی‌پوشان حاضر در اردوی جهانی، ترکیب 10 نفره خود را برای اعزام به این دوره از رقابت‌ها شناسایی و معرفی کند. امروز قرار است دو وزنه‌بردار ملی‌پوشی که نتوانند رضایت سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری را جلب کرده و رکوردهایی در حد رکوردهای ورودی جهانی برای خود ثبت کنند روی لبه تیغ قرار گرفته و با حذف از کاروان اعزامی به رقابت‌های جهانی شانس حضور در تاشکند را از دست می‌دهند.

آخرین تلاش برای جهانی شدن
مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در سال 2021 طی روزهای 16 تا 26 آذرماه در تاشکند برگزار می‌شود. در همین راستا با تصمیم محمدحسین برخواه چندی بعد از المپیک تعدادی از وزنه‌برداران به اردوی جهانی دعوت شدند که با غیبت چند چهره شاخص، در نهایت 12 نفر در اردو مانده و برای حضور در جهانی ازبکستان تمرین کردند. طبق اعلام رسمی سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بابت برگزاری آخرین مرحله انتخابی و رکوردگیری درون‌اردویی تیم ملی وزنه‌برداری قرار است امروز چهارشنبه 10 آذر در کمپ تمرینی آزادی تهران، دو تن از اردونشینانی که نتوانند شرایط رکوردی خود را در حد رکورد ورودی رقابت‌های جهانی تاشکند برسانند، از گردونه انتخابی حذف شده و از لیست نهایی مسافران اعزامی به رقابت‌های جهانی ازبکستان خط می‌خورند. نهایتاً در پایان این دوئل نفسگیر نام ۱۰ وزنه‌بردار اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان مشخص می‌شود.
میرمصطفی جوادی و مرتضی بیگلری در دسته 81 کیلوگرم، محمد زارعی و حسین سلطانی در دسته 89 کیلوگرم، رضا دهدار و ایوب موسوی در دسته 96 کیلوگرم، رسول معتمدی و امیر حقوقی در دسته 102 کیلوگرم، امیر عزیزی و علیرضا سلیمانی در دسته 109 کیلوگرم و آیت شریفی و علیرضا یوسفی در دسته فوق‌سنگین نفراتی هستند که در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری حضور دارند و قرار است 10 نفر از آنها در مسابقات جهانی شرکت کنند. به نظر می‌رسد به‌واسطه رکوردها و شرایط تمرینی که ملی‌پوشان در چند وقت اخیر داشتند، می‌شود شانس حسین سلطانی و علیرضا سلیمانی را در بین نفرات حال حاضر اردونشین اندکی کمتر برای جهانی شدن ارزیابی کرد. البته باید منتظر ماند تا امروز عصر و نهایتاً دید که بعد از رکوردگیری آخر درون‌اردویی تیم ملی وزنه‌برداری چه وزنه‌بردارانی از همراهی تیم ملی به تاشکند محروم می‌شوند. در حالی که روز چهارشنبه هفته گذشته از اردونشینان رکوردگیری شد، رکوردگیری روز چهارشنبه (امروز 10 آذر) ملاک تصمیم‌گیری نهایی در خصوص نفرات اعزامی است. پیش از این در بخش زنان نیز اعلام شد که الناز باجلانی در دسته 76 کیلوگرم، سیده الهام حسینی در دسته 81 کیلوگرم، یکتا جمالی در دسته 87 کیلوگرم و فاطمه یوسفی در دسته 87+ کیلوگرم در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.
باقری و بیرانوند به تاشکند نمی‌روند
با توجه به تعویق کنگره انتخاباتی IWF فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، داود باقری (نایب‌رئیس) و محسن بیرانوند (دبیر فدراسیون وزنه‌برداری) که جزو کاندیداهای اعلامی فدراسیون وزنه‌برداری ایران برای پست‌های کمیسیون پزشکی و کمیسیون مربیان و آموزش بودند تیم ملی وزنه‌برداری را در سفر به تاشکند همراهی نمی‌کنند. تنها سیدعلیرضا قریشی رئیس هیأت وزنه‌برداری استان خوزستان و دیگر نامزد معرفی‌شده برای شرکت در انتخابات جهانی به‌همراه علی مرادی رئیس فدراسیون عازم تاشکند شده و در این رویداد جهانی حضور دارند. گفته می‌شود سیدعلیرضا قریشی قرار است به‌عنوان داور درجه یک بین‌المللی در رقابت‌های جهانی قضاوت کند. پیش از این قرار بود کنگره انتخاباتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری روزهای 29 و 30 آذرماه در تاشکند ازبکستان برگزار شود. این کشور همچنین قرار بود در روزهای 16 تا 26 آذر میزبان مسابقات جهانی 2021 باشد اما به‌واسطه اینکه تکلیف نامزدهای حاضر در انتخابات جهانی مشخص نشده و به حد نصاب نرسیده بود، این مجمع مجدداً برای چندمین‌بار به تعویق افتاد و قرار است در زمان دیگری که هنوز مشخص نشده برگزار شود. هرچند اینطور گفته شده که با توجه به تعویق کنگره انتخاباتی، داود باقری و محسن بیرانوند راهی تاشکند نمی‌شوند و صرفاً رئیس فدراسیون در کنار سیدعلیرضا قریشی رئیس هیأت وزنه‌برداری استان خوزستان تیم ملی را در این رقابت‌ها همراهی می‌کنند اما برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که رابطه رئیس با نایب‌رئیس و دبیرش به‌واسطه بگو‌مگوهای انتخاباتی و حواشی ریز و درشتی که پیرامون فدراسیون وزنه‌برداری موج می‌زند تقریباً مدتی است شکرآب شده و همین موضوع نیز درکنار به تعویق افتادن مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی شرایط مناسبی را فراهم آورد تا نایب‌رئیس و دبیر فدراسیون از حضور در رقابت‌های جهانی و رأی جمع کردن برای کسب کرسی بین‌المللی محروم و منع شوند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.