شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

10 فدراسیون، مجمع انتخابات کمیته را عقب می‌اندازند

انتخاب با تأخیر

انتخاب با تأخیر

ایران ورزشی - مجامع انتخاباتی 10 فدراسیون از 11 تا 22 دی ماه برگزار می‌شود و همین 10 فدراسیون که 6‌تایشان جزو رشته‌های اصلی المپیک بوده، بهانه‌ای هستند برای عقب انداختن انتخابات کمیته ملی المپیک.
از مدت‌ها قبل بحث تعویق احتمالی انتخابات کمیته ملی المپیک مطرح بود و در مواقعی اینطور عنوان شد که شاید اساسنامه فدراسیون‌ها که ابهام‌هایی درباره‌اش مطرح است یا حتی اساسنامه کمیته ملی المپیک بهانه‌ای شود برای عقب انداختن مجمع پیش روی کمیته ملی المپیک اما این موارد همگی در حد حرف ماندند و حالا 10 فدراسیونی که انتخابات‌شان ظرف یکی دو ماه آینده برگزار می‌شود، دلیل محکمی شده‌اند برای عقب انداختن انتخابات.
دوره چهارساله مدیریت فعلی کمیته ملی المپیک، آخر دی ماه به پایان می‌رسد و اگر بنا به برگزاری انتخابات در این تاریخ باشد، ثبت‌نام از کاندیداها باید اواخر آذرماه یا حداکثر هفته نخست دی ماه انجام شود و این زمانبندی به معنای محروم شدن فدراسیون‌هایی مثل بسکتبال، تکواندو، بوکس، تیراندازی، شنا و ... از حق کاندیداتوری است.
هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک متشکل از رؤسای فدراسیون‌های المپیکی است و اگر قرار به برگزاری انتخابات بدون حضور این فدراسیون‌ها که رؤسایشان هنوز مشخص نشده‌اند، باشد؛ می‌توان گفت که در حق‌شان اجحاف شده است. به همین خاطر این فدراسیون‌ها نامه‌ای تنظیم کرده‌اند و از کمیته ملی المپیک خواسته‌اند، ثبت‌نام از کاندیداها کمی دیرتر انجام شود تا رشته‌شان از حضور در رقابت انتخاباتی و احیاناً عضویت در هیأت اجرایی محروم نشود.
براساس اطلاعیه وزارت ورزش که 25 آبان ماه اعلام شده است، انتخابات فدراسیون نابینایان در 11 دی ماه، کوهنوردی 12 دی ماه، فدراسیون ورزش‌های دانش‌آموزی 13 دی ماه و فدراسیون کبدی 14 دی ماه برگزار می‌شوند. همچنین انتخابات فدراسیون تکواندو 15 دی ماه، فدراسیون بوکس 18 دی ماه و فدراسیون بسکتبال 19 دی ماه انجام می‌شوند. رئیس فدراسیون شنا نیز 20 دی ماه مشخص می‌شود و انتخابات فدراسیون تیراندازی 21 دی ماه و اسکیت هم 22 دی ماه برگزار می‌شوند.
با توجه به این زمانبندی، کمیته ملی المپیک می‌تواند شروع ثبت‌نام را از 23 دی ماه تعیین کند که در این صورت از این زمان، یک ماه فرصت لازم است تا مقدمات برگزاری مجمع فراهم شود. براساس آنچه از وزارت ورزش شنیده می‌شود، گویا وزیر ورزش که پیش از این اعلام کرده بود، مجمع کمیته باید آخر دی ماه برگزار شود، خیلی مخالفتی با تأخیر یک‌ماهه ندارد و بعید است که خواسته فدراسیون‌ها را رد کند. هیأت اجرایی کمیته هم واکنشی نداشته و در نتیجه برای اینکه مجمع انتخاباتی کمیته با حاشیه خاصی همراه نشود، قرار است به خواسته این فدراسیون‌ها پاسخ مثبت داده شود. با این حساب اگر همه چیز خیلی منظم پیش برود و اتفاق عجیبی نیفتد، انتخابات کمیته ملی المپیک حداکثر هفته آخر بهمن ماه برگزار می‌شود و حواشی که این روزها در ورزش پیش آمده و منشأ آنها همین انتخابات است، تمام می‌شود؛ حواشی مثل دعوای دبیر با صالحی امیری که نشانه‌ای است از علاقه‌مندی رئیس فدراسیون کشتی برای ورود به انتخابات.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.