سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

دربی ۹۷، نماد گذر از مرحله بیهودگی در باشگاه‌داری

دربی ۹۷، نماد گذر از مرحله بیهودگی در باشگاه‌داری
فرشاد کاس نژاد
فرشاد کاس نژاد خبرنگار

عدد ۹۷ قدمت دربی تهران را نشان می‌دهد اما این اولین بار است که درآمدهای دربی - درآمدهای بربادرفته طی سال‌ها- بیش از خود بازی مهم و خبرساز است.

ایران ورزشی - عدد ۹۷ قدمت دربی تهران را نشان می‌دهد اما این اولین بار است که درآمدهای دربی - درآمدهای بربادرفته طی سال‌ها- بیش از خود بازی مهم و خبرساز است.
اینکه باشگاه‌ها سالیان سال به درآمدهای خود حتی در پربیننده‌ترین بازی فصل بی‌توجه بودند، دلایلی دارد که کسی از آن بی‌خبر نیست. فوتبال دولتی انگیزه‌ای باقی نمی‌گذارد که باشگاه حقوق خود را جست‌وجو کند. در واقع بودجه‌های دولتی یا عمومی، نه کمک به فوتبال بلکه مانع شکل گرفتن فوتبال حرفه‌ای بود، حتی مانع برداشتن اولین قدم‌ها.
از اولین قدم‌ها، یکی همین جریانی است که دربی ۹۷ را به نماد مسائل اقتصادی فوتبال ایران تبدیل کرده است. نه فقط تبلیغات محیطی در این بازی، بلکه آگهی‌های دکور محل برگزاری کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی بحث‌برانگیز شده‌اند.
مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین باشگاه‌های ایران بسیار دیرهنگام از خواب بیدار شده‌اند. چه بسا ممنوعیت کمک دولت به فوتبال حرفه‌ای آب سردی روی صورت باشگاه‌ها باشد اما هر چه هست، قدم‌های اول برداشته می‌شود و عجیب اینکه نهاد برگزارکننده لیگ برتر که باید بیشترین کوشش را برای حرفه‌ای‌سازی باشگاه‌ها انجام دهد، نه تنها همراه نیست، بلکه رو در رو ایستاده است.
حوالی دربی ۹۷ برای اولین‌بار بحث‌هایی مطرح می‌شود که طرح آنها تازگی ندارد و از بدیهیات است اما قدم برداشتن برای اجرایش تازگی دارد. مهم‌ترین بحثی که بین سازمان لیگ و باشگاه‌ها شکل گرفته، همین جدل هفته‌های اخیر است که در آستانه دربی به دلیل پولساز بودن این بازی، بیشتر در‌گرفت.
طعنه فرهاد مجیدی در کنفرانس خبری پیش از دربی طنزی در خود داشت که نقش مورد علاقه سازمان لیگ را یادآوری می‌کند. باشگاه استقلال کنفرانس را در یک هتل برگزار کرد. مجیدی در این کنفرانس گفت: «از آقای نوری‌‌فر و مسئولان باشگاه برای برگزاری نشست خبری تشکر می‌کنم. آنجایی که نشست خبری در گذشته می‌رفتیم بالای یک بانک است و باید از بانک رد شوید تا به سالن برسید. من یک‌بار وارد شدم، یک آقایی گفت باید نوبت بگیرید. گفتم می‌خواهم بروم بالای ساختمان.»
سازمان لیگ هم در جوار یک بانک است و هم خودش دوست دارد بانک باشد. می‌خواهد تمام درآمدهای فوتبال به حساب خودش واریز شود و بعد تصمیم بگیرد که چه رفتاری با باشگاه‌ها داشته باشد. دربی ۹۷ آغاز مسیری تازه است که «بانک لیگ» باید به سازمان برگزارکننده لیگ تبدیل شود، سازمانی که از باشگاه‌ها دستمزد می‌گیرد تا امور اداری لیگ را انجام دهد، نه بیشتر و نه کمتر. مالک فوتبال این سازمان نیست، بلکه باشگاه‌ها هستند که مهارت خلق ثروت برای فوتبال دارند.
دربی ۹۷ با این نام و نشان ثبت می‌شود، اینکه نماد بازی تازه اقتصادی در باشگاه‌داری ایران باشد و از مرحله طولانی و بیهوده پیشین در باشگاه‌داری بگذریم.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.