سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

تبلیغات محیطی؛ پرونده جنجالی پیش از بازی بزرگ فصل

دعوای سازمان لیگ و استقلال باعث تعلیق دربی می‌شود؟

دعوای سازمان لیگ و استقلال باعث تعلیق دربی می‌شود؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

تا زمانی که سوت شروع دربی امروز(شنبه) زده شود، خیال هیچکس بابت تبلیغات محیطی و صدور مجوز برگزاری مسابقه راحت نمی‌شود. هرچند تهدید به برگزار نکردن دربی از سوی سازمان لیگ بیشتر شبیه به یک شوخی است اما حتی بیان آن هم خبر از یک جدل اساسی میان سازمان لیگ، باشگاه استقلال و شرکت توسعه و تجهیز می‌دهد.

به گزارش ایران ورزشی, تا زمانی که سوت شروع دربی امروز(شنبه) زده شود، خیال هیچکس بابت تبلیغات محیطی و صدور مجوز برگزاری مسابقه راحت نمی‌شود. هرچند تهدید به برگزار نکردن دربی از سوی سازمان لیگ بیشتر شبیه به یک شوخی است اما حتی بیان آن هم خبر از یک جدل اساسی میان سازمان لیگ، باشگاه استقلال و شرکت توسعه و تجهیز می‌دهد.
تهدید به صادر نشدن اجازه برگزاری مسابقه، موضوعی بود که در جلسه هماهنگی پیش از مسابقه مطرح شد. نماینده سازمان لیگ خطاب به بیژن طاهری سرپرست تیم فوتبال استقلال تأکید کرد در صورتی که اجازه اجرای تبلیغات محیطی به سازمان لیگ داده نشود، این سازمان اجازه برگزاری دربی را نخواهد داد. ناظر بازی هم با تأکید بر اینکه سازمان لیگ باید تبلیغات محیطی را اجرا کند، اعلام کرد در شرایطی که باشگاه استقلال ممانعت کند، اجازه شروع بازی داده نمی‌شود.
این تهدیدها اما در شرایطی بود که باشگاه استقلال در نامه‌هایی جداگانه به رئیس فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ گوشزد کرده بود که به دلیل اینکه میزبان دربی است، تبلیغات محیطی را اجرا خواهد کرد. آجورلو در دو نامه مجزا از شهاب عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال خواست تا به این موضوع ورود کند اما ظاهراً نه رئیس فدراسیون و نه هیچکس دیگر جز صادق درودگر، قرار نیست در ماجرای تبلیغات محیطی طرف حساب آجورلو و باشگاه استقلال باشد.
آجورلو اما مستأصل از آخرین جوابی که از سازمان لیگ گرفته، در نامه دوم خود به عزیزی‌خادم به این نکته اشاره کرده که پس از پیگیری‌های مداوم باشگاه استقلال برای امضای قرارداد کارگزار این باشگاه با سازمان لیگ پیرامون تبلیغات محیطی، نهایتاً این قرارداد چهارشنبه غروب برای باشگاه ارسال شد و تأکید بر این بود که تا ساعت ۱۰ روز شنبه باید ضمانت‌نامه بانکی ارائه شود. از آنجا که زمان اداری برای صدور این ضمانت محدود است و عملاً تنها یک نصف روز برای کارگزار مهلت قرار داده شده و همچنین برخی اختلاف نظرها درباره قرارداد، حل این مسأله نیازمند مذاکره بیشتر است.
سازمان لیگ اما حاضر به مذاکره بیشتر در این رابطه نیست و همین پاسخ هم یک جور پاسخ منفی غیرمستقیم بود که به باشگاه استقلال داده شد.
باشگاه استقلال البته در این ماجرا شرکت توسعه و تجهیز را هم پشت خود دارد که مثلث اختلاف‌ ایجاد شده در ماجرای تبلیغات محیطی را کامل می‌کند. محمد محب‌خدایی، معاون شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در دفاع از استقلال به تازگی گفته است: «سازمان لیگ برای ۲۴۰ بازی ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد در حالی که استقلال و پرسپولیس گفته بودند برای ۳۰ بازی ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌کنند. یعنی اگر برای ۲۱۰ بازی دیگر درآمد ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیاردی اتفاق افتد، درآمد کل باشگاه‌های کشور از بحث تبلیغات به ۴۰۰ - ۵۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا می‌کند.»
براساس صحبت‌های محب‌خدایی، از نظر شرکت توسعه و تجهیز هیچ مشکلی بابت تبلیغات محیطی وجود ندارد و استقلال مجری تبلیغات خواهد بود: «برای بازی پیش رو استقلال با سازمان لیگ تقریباً به توافق نهایی رسیده و مشکل خاصی وجود نخواهد داشت. استقلال میزبان بازی است و ما طبق قرارداد امکانات را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.» غافل از اینکه سازمان لیگ به راحتی در این ماجرا کوتاه نمی‌آید.
حالا حتی دخالت دولت در اختلاف و کشمکش ایجاد شده درباره تبلیغات محیطی هم دردی از این مشکل تا پیش از دربی حل نخواهد کرد. روز پنجشنبه علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت گفته بود که دو نوبت صبح و بعدازظهر جلسه هیأت دولت به همراه رئیس جمهور و همه اعضای کابینه تشکیل شده و بحث‌ها و بندهای مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. او گفته بود: «از جمله مسائلی که قرار شد به کارگروهی برگردد و تصمیم‌گیری در مورد آن صورت بگیرد، بحث اختلاف چند ساله بر سر حق تبلیغات محیطی فوتبال بین فدراسیون فوتبال، صدا و سیما و وزارت ورزش است. مقرر شد کارگروهی متشکل از همین 3 حوزه تشکیل شود و تصمیم مشترکی را به هیأت وزیران ارائه کنند.»
این کارگروه اما بعید است تا پیش از دربی امروز، تکلیف این موضوع را مشخص کند و به همین دلیل دربی پایتخت درگیر پافشاری استقلالی‌ها برای نصب بنرهای تبلیغاتی‌شان در ورزشگاه آزادی، اصرار سازمان لیگ به نصب تبلیغات خودش و فشار شرکت توسعه و تجهیز برای عملی شدن خواسته استقلال خواهد بود.
کدام یک در نهایت موفق خواهند شد؟ استقلال یا سازمان لیگ؟ کسی نمی‌داند!

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.