سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

گفتم از ملی‌پوشان جهانی تست بگیرید

کیانوش رستمی: هر وقت مأموران وادا سرزده می‌آیند، مرادی یاد ما می‌افتد

کیانوش رستمی: هر وقت مأموران وادا سرزده می‌آیند، مرادی یاد ما می‌افتد
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

حضور سرزده و غیرمنتظره مأموران وادا (آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ) همیشه برای وزنه‌برداری ایران توأم شده با استرس و خاطرات تلخ؛ خاطرات تلخی همچون سال 2006 و مثبت شدن تست 9 وزنه‌بردار ملی‌پوش و نامدار تیم ملی وزنه‌برداری که مهیای حضور در رقابت‌های جهانی بودند. بعد از آن نیز 2 سال محرومیت از هرگونه فعالیت بین‌المللی تحفه‌‌ای بود که «دوپینگ و مثبت شدن تست وزنه‌برداران» به وزنه‌برداری ایران هدیه داد.

به گزارش ایران ورزشی؛  حضور سرزده و غیرمنتظره مأموران وادا (آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ) همیشه برای وزنه‌برداری ایران توأم شده با استرس و خاطرات تلخ؛ خاطرات تلخی همچون سال 2006 و مثبت شدن تست 9 وزنه‌بردار ملی‌پوش و نامدار تیم ملی وزنه‌برداری که مهیای حضور در رقابت‌های جهانی بودند. بعد از آن نیز 2 سال محرومیت از هرگونه فعالیت بین‌المللی تحفه‌‌ای بود که «دوپینگ و مثبت شدن تست وزنه‌برداران» به وزنه‌برداری ایران هدیه داد. به همین دلیل هیچ وقت ما خاطرات شیرین و خوشی از این حضور سرزده مأموران وادا به یاد نداریم. پنجشنبه هفته‌ای که گذشت، دقیقاً یک روز بعد از آخرین رکوردگیری درون اردویی تیم ملی وزنه‌برداری بزرگسالان (اعزامی به رقابت‌های جهانی 2021 ازبکستان) مأموران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی برای گرفتن نمونه دوپینگ از ملی‌پوشان اردونشین و برخی چهره‌های شاخص وزنه‌برداری ایران که در حوضچه جهانی آنتی دوپینگ فعال هستند، به کمپ تمرینی تیم ملی وزنه‌برداری رفتند. اما نکته جالب‌تر از این ماجرا، تماس تلفنی رئیس فدراسیون وزنه‌برداری با برخی ستاره‌های رانده شده از اردوی جهانی وزنه‌برداری مثل «کیانوش رستمی» بود! ملی‌پوشی که به بهانه تمرین انفرادی در خانه مدت‌ها است مورد غضب علی مرادی رئیس فدراسیون و برخواه سرمربی تیم ملی قرار گرفته و مثل سهراب مرادی از اردوی جهانی و حضور در ازبکستان هم منع شده است اما به قول خودش هر وقت سروکله مأموران آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ در ایران آفتابی می‌شود، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری یاد او می‌افتد! به همین بهانه و باتوجه به اینکه مدتی است از رستمی و شرایط تمرینی و آمادگی او اطلاع نداریم، با رکورددار وزنه‌برداری جهان و المپیک و دارنده نشان طلا و نقره المپیک‌های 2012 و 2016 همکلام شدیم تا بیشتر از شرایط این روزهای او آگاه شویم.

فدراسیون یاد گرفته ما را سپر بلای بقیه کند!
کیانوش رستمی همیشه جزو آن دسته از وزنه‌برداران ملی‌پوشی بوده که هر لحظه و در هر زمانی که نیاز بوده یا الزام وجود داشته است همه جوره مهیای دادن تست و نمونه دوپینگ (چه قبل و چه بعد از مسابقات داخلی و بین‌المللی) بوده است اما او که مدت‌ها است مورد غضب رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی قرار گرفته و جایی در ترکیب تیم ملی وزنه‌برداری ندارد، درخصوص حضور سرزده مأموران وادا می‌گوید: «هر وقت و هر کجا نیاز بوده من تمام‌قد مهیای دادن تست و نمونه‌گیری دوپینگ بودم. خدا را شکر در هر رویدادی هم که مدال گرفتم چه قبل و چه بعدش هر وقت از من تست دوپینگ گرفتند، من نهایتاً سربلند بودم و پاک. حالا هم هیچ مشکلی بابت دادن تست ندارم اما وقتی می‌بینم که فدراسیون و دست‌اندرکاران حال حاضر وزنه‌برداری ایران فقط دنبال سوء استفاده کردن از نام و جایگاه ما هستند، به هیچ وجه، هیچ کجا و در هیچ نقطه‌ای حاضر نیستم با آنها همکاری کنم و مثل گذشته اعتبار و افتخاراتم را سپر بلای آنها کنم. آقای رئیس فدراسیون سال به سال حتی یک تماس نمی‌گیرد ببیند حال کیانوش رستمی چطور است و اصلاً کجاست و چه می‌کند؟ بعد تا سروکله مأموران وادا در تهران آفتابی می‌شود، یاد ما می‌افتند!»
چه تستی بدهم وقتی از تیم ملی حذف شده‌ام؟
دارنده نشان طلای بازی‌های المپیک 2016 ریو ادامه می‌دهد: «پایان هفته قبل و زمانی که مأموران وادا به تهران آمدند، برای گرفتن تست دوپینگ از بچه‌های تیم ملی اعزامی به مسابقات جهانی و برخی از وزنه‌برداران مدال‌دار مثل من که ناممان به عنوان وزنه‌بردار فعال در حوضچه جهانی آنتی‌دوپینگ قرار دارد، دوستان مسئول در فدراسیون وزنه‌برداری تازه یادشان افتاد که وزنه‌بردارانی مثل کیانوش رستمی هم هستند که در سیستم بین‌المللی همچنان روی آنها حساب باز می‌کنند. جالب اینجا است که آقایان سال به سال حال ما را نمی‌پرسند و اصلاً برایشان ارزش و اهمیتی ندارد که ما چه می‌کنیم و حال و روزمان چگونه است اما سریع تا جایی گرفتار می‌شوند سراغ ما می‌آیند تا برای آنها در سیستم بین‌المللی آبروداری کنیم. من خیلی رک و روراست عین حقیقت را بدون تعارف پشت تلفن به رئیس فدراسیون گفتم که به جای من بروید از بچه‌های اردونشین که برای مسابقات جهانی روی آنها حساب باز کردید تست دوپینگ بگیرید. نام من را که مدت‌ها است خط زدید و هر کجا که نشستید گفتید کیانوش رستمی بی‌نظم است و چون نظم و دیسیپلین تمرینی و اردویی را به هم زده ما از اردوی تیم ملی او را کنار گذاشتیم و خطش زدیم. بعد به نظر شما من که مدت‌ها است از اردوی تیم ملی خط خوردم و رفقا من را با استدلال‌های خنده‌دار خود از مسابقات و تورنمنت‌های مهم و معتبر مثل المپیک و یا همین مسابقات جهانی حذف کردند، برای چه و با چه امید و آرزویی باید تست بدهم؟ به همین دلیل هم به رئیس فدراسیون گفتم به جای من بروید از اردونشینان ملی‌پوش که آماده اعزام به رقابت‌های جهانی ازبکستان هستند تست دوپینگ بگیرید. شما که خودتان همه جا جار زدید که دیگر هیچ اعتقاد و اعتمادی به کیانوش رستمی ندارید. پس وقتی من به درد شما نمی‌خورم، تست دوپینگم به چه دردتان می‌خورد؟»

انگیزه و روحیه‌ام را تخریب کردند
رستمی در پایان با بیان این مطلب که مجموعه مدیریتی، فنی و اجرایی حال حاضر فدراسیون وزنه‌برداری هر کاری توانستند کردند تا روحیه و انگیزه او را تخریب کرده و کاری کنند تا رستمی دیگر تمایلی برای دست به وزنه شدن نداشته باشد تأکید دارد: «شما شاهدید که مسئولین تصمیم‌گیرنده و فنی حال حاضر وزنه‌برداری هر کاری کردند تا روحیه و انگیزه رستمی را تخریب و تضعیف کنند. آنها اصلاً دلشان نمی‌خواهد که کیانوش رستمی برگردد به همان شرایط ایده‌آل قبل. به همین دلیل هر کاری از دستشان برآمد به کار بستند تا از گود ورزش قهرمانی خارج شوم و با دنیای قهرمانی خداحافظی کنم. آخرین مورد هم همین مسابقات هفته اول لیگ وزنه‌برداری در تهران بود. همه دیدند چطور در کوران رقابت تمرکزم را به هم ریختند تا نتوانم موفق باشم اما من بیدی نیستم که با این بادها بلرزم. تمریناتم را در کرمانشاه با جدیت پیگیری می‌کنم و امیدوارم که بالاخره خیلی زود حق به حقدار برسد و همه ببینند که بعضی‌ها چه بلایی سر وزنه‌برداری و قهرمانان این رشته آوردند. واقعاً حال این روزهای وزنه‌برداری اصلاً خوب و روبراه نیست. امیدوارم مسئولان ورزش کشور فکر و تدبیری اساسی برای روبراه شدن حال وزنه‌برداری بیندیشند، چون اگر اینطور پیش برویم اصلاً نمی‌توان به آینده این رشته پرافتخار المپیکی امید داشت.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.