پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

گفت‌و‌گو با نایب‌رئیس جهانی درباره میزبانی ازبک‌ها

همه مدعیان وزنه‌برداری می‌آیند، جز چین

همه مدعیان وزنه‌برداری می‌آیند، جز چین
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

بعد از حضور «یوردان گئورگی ایوانف» سرمربی بلغاری‌ وزنه‌برداری ایران در کشور ازبکستان و تحول چشمگیری که این پیرمرد کاربلد و کهنه‌کار وزنه‌برداری در زیرساخت فنی وزنه‌برداری ازبکستان ایجاد کرد، این کشور در چهار، پنج سال گذشته در اغلب اوزان بخصوص سنگین‌وزن به یکی از مدعیان اصلی در رقابت‌های مهم این رشته تبدیل شد.

ایران ورزشی - بعد از حضور «یوردان گئورگی ایوانف» سرمربی بلغاری‌ وزنه‌برداری ایران در کشور ازبکستان و تحول چشمگیری که این پیرمرد کاربلد و کهنه‌کار وزنه‌برداری در زیرساخت فنی وزنه‌برداری ازبکستان ایجاد کرد، این کشور در چهار، پنج سال گذشته در اغلب اوزان بخصوص سنگین‌وزن به یکی از مدعیان اصلی در رقابت‌های مهم این رشته تبدیل شد. همزمان با پیشرفت فنی، ازبک‌ها از نظر زیرساخت، تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و همچنین گرفتن میزبانی‌های معتبر بین‌المللی پیشرفت قابل توجهی داشتند و نشان دادند به یکی از قطب‌های وزنه‌برداری قاره آسیا و همچنین جهان تبدیل شده‌اند. حالا هم که بحث میزبانی از رقابت‌های جهانی مطرح است اما و اگرهای زیادی درباره این رقابت‌ها مطرح است و حتی چند روز قبل خبر لغو شدن مسابقات اعلام شد اما شکرالله محمودف، نایب‌رئیس کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و همچنین مسئول برگزاری مسابقات جهانی ازبکستان نظر دیگری دارد. او تأیید می‌کند این رقابت‌ها برگزار می‌شود. به بهانه این حرف و حدیث‌ها با او هم‌کلام می‌شویم و درباره شرایط برگزاری این رقابت‌ها صحبت می‌کنیم.

اگر اصرار ما نبود، مسابقات جهانی لغو می‌شد
او ابتدا می‌گوید: «اگر پافشاری و تلاش شبانه‌روزی ما و مجموعه فعال در فدراسیون وزنه‌برداری ازبکستان، همینطور همکاری دبیر کل و سرپرست فدراسیون جهانی نبود، قطعاً مسابقات جهانی وزنه‌برداری هم مثل مجمع انتخاباتی جهانی منتفی بود و تعطیل می‌شد. ما چون برای این رویداد مهم از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده و همه شرایط را برای میزبانی از میهمانان جهانی مهیا کرده بودیم، به هیچ وجه موافق منتفی شدن رقابت‌های جهانی نبودیم، بنابراین هرآنچه در توان داشتیم گذاشتیم تا این مسابقات طبق همان زمانبندی که اعلام شده بود برگزار شود.»

قرنطینه نداریم
نایب‌رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در خصوص بحث قرنطینه می‌گوید: «ابتدا قرار بود تیم‌ها و کشورهایی که قرار است به ازبکستان بیایند، حداقل 10 روز در قرنطینه باشند تا مشکلی از نظر شیوع احتمالی ویروس کرونا نداشته باشیم اما چون این تصمیم هم برای تیم‌ها هزینه‌ساز بود و هم شرایط را برای حضور آنها سخت می‌کرد، تصمیم بر این شد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت جدی از بدو ورود تیم‌ها به تاشکند تا زمان خروج آنها شرایط را طوری پیش ببریم که مشکلی برای هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان و عوامل اجرایی ایجاد نشود. البته ما پیش از این هم چندین مرتبه در روزهای اوج و شدت گرفتن پاندمی کرونا در دنیا نیز تجربه برگزاری مسابقات معتبر قاره‌ای و جهانی را داشتیم، بنابراین هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد و فکر می‌کنم بتوانیم یکی از بهترین و باکیفیت‌‌ترین مسابقات جهانی را در تاشکند برگزار کنیم.»

فقط چین انصراف داد
محمودف در مورد حضور تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در رقابت‌های جهانی 2021 ازبکستان هم توضیحاتی می‌دهد: «به‌جز چینی‌ها که به‌واسطه پروتکل‌های شدیدی که در بحث قرنطینه و ورود و خروج از کشورشان داشتند و به همین دلیل تصمیم گرفتند قید حضور در رقابت‌های جهانی تاشکند را بزنند، باقی مدعیان وزنه‌برداری جهان برای حضور در این دوره از مسابقات اعلام آمادگی کردند و مشکلی از این بابت ندارند. 65 کشور در بخش مردان و 56 کشور در بخش زنان در این دوره از مسابقات جهانی وزنه‌برداری حضور دارند. در بخش مردان 245 وزنه‌بردار و در بخش زنان 187 وزنه‌بردار در اوزان دهگانه در این دوره از رقابت‌های جهانی برای کسب مدال و سکوی قهرمانی روی تخته می‌روند. ما هم (تیم ملی وزنه‌برداری ازبکستان) با ترکیب کامل (10 وزنه‌بردار) در بخش مردان در این دوره از مسابقات جهانی شرکت می‌کنیم. امید زیادی به وزنه‌برداران‌مان داریم و مطمئنم اگر اتفاقی غیرمنتظره روی تخته رخ ندهد، می‌توانند شگفتی‌ساز این دوره از رقابت‌ها باشند. البته با توجه به حضور اغلب مدعیان و چهره‌های شاخص وزنه‌برداری جهان در تاشکند، قطعاً ما هم از نظر انفرادی و هم از لحاظ تیمی کار سختی برای کسب سکوی قهرمانی و مدال‌های خوشرنگ جهانی پیش رو خواهیم داشت. مطمئناً برای سکوی قهرمانی در غیاب چین، با تیم ملی وزنه‌برداری ایران، گرجستان، روسیه، ارمنستان، تایلند و... رقابت داریم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.