پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

بهانه‌جویی مطلق

چشم‌های بسته!

چشم‌های بسته!
میعاد نیک
میعاد نیک خبرنگار

ایران ورزشی: ابراز اعتراض‌های بی‌مورد و خارج از دایره منطق توسط تمام دست‌اندرکاران رقابت‌های لیگ برتر فوتبال اعم از بازیکن، سرمربی، اعضای کادرفنی، داوران و حتی مسئولین باشگاه‌ها طی این چند هفته اخیر برگزاری بازی‌ها، آنقدر افزایش یافته که شاید تمامی اخبار مربوط به مسابقات لیگ را پوشش این حواشی و اظهارنظرهای اکثراً نسنجیده شامل شود، نه مسائل فنی و تاکتیکی. سیلاب اعتراض‌ها اما محدود به بازی‌های باشگاهی داخلی نمانده و رقابت‌های ملی را هم در‌نور‌دیده، آن هم با ادبیاتی نامأنوس و غیرورزشی که ریشه در فرهنگ نهادینه شده در اجتماع‌مان دارد.

موضوع نگاه از بالا و صحبت طلب‌کارانه را نمی‌توان صرفاً در جامعه فوتبال و ورزش بررسی کرد؛ بروز ناهنجاری‌هایی از این قبیل ریشه در فرهنگ زندگی روزمره جامعه تمام ایران داشته و ناگزیر از این رود عصیان‌گر و خروشان، رگه‌هایی هم به فوتبال جاری و ساری می‌شود

با گذشت تنها 8 هفته از برگزاری رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، آنقدر خرده‌گیری‌های مؤاخذه‌گونه بالا گرفته که پس از هر بازی، حداقل 2 یا 3 نفر از هر تیم به شلیک به سمت تیم داوری، سازمان لیگ و یا هر نهاد و فرد وابسته و غیروابسته می‌پردازند؛ آن هم بدون اینکه به کیفیت نازل فنی خود و یا اشتباهاتی که داشته‌اند، اشاره کنند. میان این همه پرخاش و عصیان اما سهم جامعه داوری از همه بیشتر بوده. افت کیفی عجیب داوران لیگ برتری که در فصل جاری مثلاً گزینش شده و از برخی فیلترهای خاص عبور کرده‌اند، در حدی به چشم می‌آید که بلااستثنا در هر مسابقه حداقل یک یا 2 اشتباه تأثیرگذار در روند و نتیجه نهایی بازی از سوی داوران سر می‌زند. قاضیانی که برخی از آنها حتی صفت «الیت» را به‌دوش می‌کشند و در اصطلاح از داوران لیست بین‌المللی فدراسیون فوتبال هم هستند، چنان باگ‌ها و خلأهایی را در قضاوت‌شان نشان داده‌اند که حتی به ذات داور بودن آنها هم باید شک کرد، چه برسد به سایر مسائل.

 موعود بنیادی‌فر که اتفاقاً یکی از همین داورهاست، برای تبدیل شدن به داور نخست فوتبال ایران و جانشینی علی‌رضا فغانی که راهی فوتبال استرالیا شده، از هیچ‌گونه تلاش و رابطه‌ای فروگذار نکرد و این موضوع را حق مسلم خود می‌دانست اما در شهرآورد فوتبال تهران چنان قضاوت متزلزل و نامتعادلی را از خود نشان داد که شاید دپارتمان و کمیته داوری فدراسیون فوتبال نیاز باشد که وی را تا اطلاع ثانوی به علت مشکلات شخصیتی و ضعف رفتاری از داوری در لیگ برتر محروم کند! داوری که با یک فریاد کادرفنی یکی از تیم‌ها دچار اختلال در تصمیم‌گیری شود و حتی نتواند شمه‌ای از اقتدار لازمه قضاوت را در یک بازی بسیار حیاتی از خود نشان دهد، دچار ضعف درونی ا‌ست و در این صورت حتی بهانه‌هایی مانند عدم وجود تکنولوژی‌هایی نظیر خط دروازه، سیستم رادیویی و VAR چندان مطرح نیست. مشکلات داوری فوتبال ایران در پله‌های اول حل نشده باقی مانده و حتی این تکنولوژی‌های مدرن هم در فوتبال ایران به قوز بالای قوز بدل خواهند شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.