چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

بازگشت اخراجی ها به لیست خرید

پنجره بسته، منجی مازادهای استقلال

پنجره بسته، منجی مازادهای استقلال

بدون شک اگر پنجربه نقل و انتقالاتی استقلال بسته نبود، قرارداد بازیکنانی همچون عارف غلامی و فرشید باقری تمدید نمی شد.

حمیدرضا عرب/ اگر علی کریمی با استقلال به توافق برسد و از جدایی منصرف شود تمام آن بازیکنانی که در دوران مربیگری استراماچونی با استقلال به اوج رسیدند به نوعی در این باشگاه خواهند ماند و از این حیث مدیریت باشگاه استقلال نمره قبولی خواهد گرفت. در سال‌های اخیر باشگاه استقلال بارها بابت جدایی بازیکنان خود لطمه خورد و صدای هواداران هم درآمد.
 بی‌توجهی مدیران سابق باشگاه استقلال به تمدید سریع قراردادها موجب شد بسیاری از بازیکنانی که می‌توانستند مسیر قهرمانی استقلال را هموار کنند به تیم‌های خارجی ملحق شوند. حتی در مواردی باشگاه استقلال در شرایطی که بازیکنی با باشگاه قرارداد داشت مجوز خروجش را صادر کرد تا شاکله تیم برهم بریزد و این تیم جام‌های متعددی را از دست بدهد. برای مثال تیام در شرایطی از استقلال جدا شد که قرارداد داشت. یا اللهیارصیادمنش و امید نورافکن.
 در لیگ بیستم اما انگار قرار است اتفاقات بهتری برای استقلال رخ دهد به این دلیل که تا کنون تمام بازیکنان شاخصی که در زمان استراماچونی در ترکیب تیم به هماهنگی رسیدند قرار است فصل بعد هم در ترکیب آبی‌ها باشند. در روزهای اخیر بازیکنانی همچون دانشگر، چشمی، باقری و غلامی قراردادهای خود را با استقلال تمدید کردند تا شرایط با‌ثباتی در استقلال به وجود بیاید اما باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که موفقیت در تمدید قرارداد بازیکنان فصل پیش حاصل چه موضوعی است. باشگاه استقلال به دلیل بدهی‌های انباشته و پرونده‌های قطور در فیفا از ثبت نام بازیکنان جدید در فهرست خود محروم است و تا زمانی که بدهی‌های خود را پرداخت نکند، نمی‌تواند از بازیکنان جدیدش استفاده کند. به همین دلیل مدیران فعلی باشگاه استقلال در اقدامی سریع قرارداد همه بازیکنان سابق را تمدید کردند تا لااقل این باشگاه در ادامه بازی‌ها از وجود بازیکنانی که در فصل قبل برای این تیم به میدان می‌رفتند محروم نشود.
گرچه باشگاه استقلال در مواردی ناچار به پرداخت مبالغ چشمگیری هم شده اما طبق قوانین باشگاه استقلال قادر است از بازیکنانی که در سال‌های قبل در فهرست این باشگاه بودند ولو با عقد قرارداد جدید بهره بگیرد که اکنون همین اتفاق رخ داده است.
بی‌تعارف اگر استقلال در نقل و انتقالات شرایط کنونی را نداشت و دست به عصا حرکت نمی‌کرد برخی بازیکنان که قراردادشان تمدید شده در لیست جدید قرار نمی‌گرفتند. پیش از آنکه باشگاه استقلال بداند برای پرداخت بدهی شفر و رهایی از محرومیت نقل و انتقالاتی و باز شدن پنجره ثبت قرارداد با چه مصائبی مواجه است و شاید مدیران تصور می‌کردند قبل از رسیدن موعد از سوی نهادهای مرتبط مبالغی را دریافت خواهند کرد تا این غائله خاتمه یابد، بازیکنانی همچون عارف غلامی و فرشید باقری در لیست خروجی قرار داشتند و باشگاه علاقه‌ای برای تمدید قرارداد آنها نشان نمی‌داد. حتی بازیکنی همچون غلامی برای جدایی از استقلال اقدام کرده بود که وقتی به فدراسیون فوتبال رفت و با ممانعت مسئولان مواجه شد، فهمید که راهی جز ماندن در استقلال ندارد. البته این موضوع عمیقاً‌ به سود غلامی تمام شد چراکه این بازیکن حالا فرصت دارد دوباره پیراهن با‌ارزش استقلال را تن کند.
در واقع محرومیت ایجاد شده برای باشگاه استقلال به نوعی مدیران را ناچار به عقد قراردادهایی کرده که شاید چندان باب میل سعادتمند نبوده‌ است. در تأیید این موضوع باید به تعدد بازیکن در خط دفاع اشاره کرد‌ که باشگاه استقلال بی‌رویه در این پست اقدام به جذب و تمدید بازیکن کرده است. البته این اقدام از سر ناچاری بوده و مدیران استقلال تلاش کرده‌اند تحت هرشرایطی لیست را پر نگه دارند و به پروسه بازی دادن به بازیکن و مشکلاتی که احتمالاً در آینده برای مربیان به وجود خواهد آمد، هرگز فکر نکرده‌اند.
به هرحال اما هر عاملی باعث تمدید قرارداد با بازیکنان باشد این حسن را برای باشگاه استقلال به همراه داشت که برخلاف سنوات گذشته شاکله تیم خود را در لیگ بیستم حفظ شده ببیند و به نوعی بهانه را هم از دست مربیان آتی بگیرد. بی‌شک اگر با پرداخت بدهی شفر پنجره نقل و انتقالاتی باز شود، استقلال به تیمی تبدیل خواهد شد که در هر پست چندین مدعی برای حضور در میدان دارد.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.