چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

در غیاب فدرر و نادال و با حذف جوکوویچ

قهرمانی به تی‌یم لبخند زد

قهرمانی به تی‌یم لبخند زد

پرونده رقابت‌های گرنداسلم تنیس اوپن آمریکا در سال 2020 با ثبت نام دومنیک تی‌یم اتریشی به عنوان قهرمان این رقابت‌ها بسته شد. این تنیسور 27 ساله برای کسب اولین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها نمایشی فوق‌العاده را ارائه کرد که در آن باختش در 2 ست نخست مقابل ساشا زورف از آلمان را در ست‌های بعدی جبران کرد و در پایان با نتیجه 3 بر 2 پیروز و قهرمان شد. با این پیروزی تی‌یم که پیش از این سه بار به فینال گرنداسلم‌ها راه پیدا کرده بود (دو بار در رقابت‌های اوپن فرانسه بود که به رافائل نادال باخت و یک بار در اوپن استرالیای سال جاری که مغلوب نواک جوکوویچ شد) طلسم ناکامی‌هایش برای فتح یکی از 4 گرنداسلم فصل را شکست.
تی‌یم به عنوان تنیسور سید دومی پس از نواک جوکوویچ وارد اوپن آمریکا شد و در شروع بازی فینال عملکردش به گونه‌ای بود که تصور می‌شد قرار است در چهارمین حضورش در فینال گرنداسلم‌ها هم نیز ناکام بماند اما تجربه بیشتر او از حضور در فینال‌ها به کمکش آمد و در حالی که رقیب 23 ساله‌اش در لحظات حساس مسابقه احساساتی بازی می‌کرد، تی‌یم با ارائه یک بازی منطقی توانست سه ست متوالی را ببرد و سرانجام یک گرنداسلم را فتح کند. تی‌یم که دو ست اول را 6-2 و 6-4 باخته بود، سه ست بعدی را با نتایج 6-4، 6-3 و 7-6 برد. تی‌یم آخرین امتیازش را زمانی گرفت که زورف ضربه بک‌هندش را خارج از زمین بازی زد و بلافاصله پس از آن خوشحالی‌اش را با دراز کشیدن روی زمین مسابقه جشن گرفت. او وقتی دوباره روی پاهایش ایستاد، دوست صمیمی‌اش زورف را دید که آن طرف تور منتظرش ایستاده بود تا او را در آغوش بگیرد.

تی‌یم به زورف گفت:«ای کاش بازی امروز می‌توانست دو برنده داشته باشد چون هر دوی ما لایق این پیروزی بودیم.» بعد از 16 سال تی‌یم اولین بازیکنی شد که با وجود باختن 2 ست اول بازی فینال، این بازی را می‌برد و قهرمان می‌شود. آخرین کسی که این کار را انجام داد، گاستون گائودیوی آرژانتینی بود که فینال رقابت‌های اوپن فرانسه را برد و قهرمان شد. در اوپن آمریکا اما از آخرین باری که یک تنیسور با وجود باختن 2 ست اول، بازی فینال را برده بود مدت زمان بیشتری می‌گذشت چرا که بعد از پانچو گونزالس آمریکایی در سال 1949 بازیکن دیگری این کار را انجام نداده بود. تی‌یم که با وجود این قهرمانی در رده‌بندی ATP نفر سوم می‌ماند، اولین مردی است که از سال 2014 اولین قهرمانی‌اش در اوپن آمریکا را جشن می‌گیرد. آخرین نفری که این کار را انجام داد، مارین سیلیچ کروات بود.

امسال همه چیز دست به دست هم دادند تا یک نفر خارج از مثلث پرافتخارترین تنیسورهای دنیا یعنی راجر فدرر، رافائل نادال و جوکوویچ، قهرمان یک گرنداسلم شود. فدرر سوئیسی به دلیل مصدومیت در این رقابت‌ها شرکت نکرد. سپس نادال از بیم ابتدا به کرونا ترجیح داد که به آمریکا سفر نکند و در نهایت هم جوکوویچ به خاطر یک اتفاق عجیب و غریب - پرتاب توپ به سمت داور خط نگه دار و برخوردش با او - از ادامه مسابقات محروم شد.

به این ترتیب راه برای تی‌یم هموار شد تا بعد از استانیسلاس واورینکای سوئیسی که سال 2016 فاتح اوپن آمریکا شد، اولین نفری باشد که به سلطه فدرر، نادال و جوکوویچ بر گرنداسلم‌ها پایان می‌دهد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.