دوشنبه، ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

https://inn.ir

لیگ کشتی، محملی برای بی‌نام و نشان‌ها

سرشاخ با خارجی‌ها

ایرن ورزشی: رقابت‌های لیگ برتر کشتی با قهرمانی تیم کشتی صنایع مازندران به پایان رسید. تیمی با هدایت رضا یزدانی که با ستاره‌های داخلی و خارجی‌اش توانست از پس تیم فولاد ذوب‌آهن آمل برآید و قهرمان شود. رقابت‌های لیگ برتر کشتی در سال‌های اخیر تحت تأثیر همه‌گیری کرونا قرار داشت و امسال هم چنین بود. به ویژه اینکه قرار گرفتن تقویم مسابقات بعد از رقابت‌های المپیک و جهانی نروژ موجب شده بود تا شور و حرارت لازم این رقابت‌ها از میان برود. در واقع کسی به این رقابت‌ها به چشم مسابقاتی برای تحمیل خودش به تیم ملی نگاه نکرد. حتی حسن یزدانی هم که در تور جشن‌های پس از قهرمانی جهانی‌اش به سر می‌برد، علیرغم انعقاد قراردادی عجیب در روز فینال از مسابقه دادن پا پس کشید و فرصت را به جوانان داد. البته که در این اقدام پر بحث یزدانی حرف و حدیث‌های فراوانی نهفته که حالا مجال پرداختن به آن نیست اما همین عملکرد هم به خوبی کلاس رقابت‌ها را نشان داد و معلوم کرد که رقابت‌های لیگ کجای کار کشتی ایران ایستاده است.

نکته مهم این رقابت‌ها اما حضور پر تعداد کشتی‌گیران خارجی در ترکیب تیم‌هاست. اگرچه در این میان پول زیادی صرف می‌شود که جریان ورودی و خروجی آن بر خیلی‌ها آشکار نیست اما صرف حضور کشتی‌گیران خارجی در رقابت‌های لیگ ایران نکته مثبت و درخور توجهی است. به ویژه چنین رقابت‌هایی که فرصتی برای تجربه‌اندوزی جوانان است و آنها هستند که با تلاش‌های فراوان خود سعی می‌کنند پای‌شان را به یک رقابت بین‌المللی باز کنند. حالا بی‌آنکه خودشان را در آن رقابت‌ها بیازمایند، فرصتی دارند برای تنه زدن به تنه حریفان و رقیبان جهانی. این شاید مهم‌ترین نکته مثبت رقابت‌های لیگ برتر کشتی ایران باشد.

در سوی دیگر اما باید دید هدف از این رقابت‌ها چیست؟ گردش مالی و رسیدن منفعتی به کشتی‌گیران؟ اگر چنین است که اقدامی کاملاً بجا و درست است اما قرار گرفتن این رقابت‌ها بین چند رویداد مهم کشتی جهانی چندان نشانی از آن ندارد که از دل این رقابت‌ها بخواهیم تیم ملی را تقویت کنیم. اگرچه در این رقابت‌ها جوانان زیادی عرض اندام کردند اما نبود ملی‌پوشان و ستاره‌های تیم ملی کشتی در این رقابت‌ها موجب می‌شود هم کشتی‌گیران جوان خودشان را در یک رقابت سطح دوم ببیند و هم هواداران کشتی سرنوشت تیم ملی را از این رقابت‌ها جدا بدانند. به هر روی رقابت‌های لیگ برتر کشتی به پایان رسید. شکل و شیوه برگزاری این رقابت‌ها اگر کمی تغییر کند و زمان مناسب‌تری برای آن در نظر گرفته شود، بی‌شک می‌تواند مؤثرتر واقع شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.