دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

بدون شجاع کمی سخت است اما سیدجلال با تجربه‌اش موفق می‌شود

بگوویچ: پرسپولیس قهرمان آسیا و لیگ برتر می‌شود

بگوویچ: پرسپولیس قهرمان آسیا و لیگ برتر می‌شود

ناصرقراگزلو/وینکو بگوویچ سرمربی اسبق پرسپولیس و چند تیم دیگر ایرانی قطعاً به جهت کار 17 ساله‌اش در فوتبال ایران می‌تواند خیلی خوب موارد فوتبال ایران خصوصاً تیم‌هایی که با آنها کار کرده را تحلیل و تفسیر کند. به همین دلیل گفت‌وگویی با وینکو در رابطه با پرسپولیس و تیم ملی کشورمان و سایر مسائل مربوط به فوتبال روز دنیا داشتیم.
 
وینکو از عملکرد شاگرد سابقت یحیی در پرسپولیس شروع کنیم؛ فکر موفقیت‌های او و رساندن تیمش به فینال آسیا بعد از کسب عنوان قهرمانی لیگ را داشتی؟
 یحیی مربی خیلی خوبی است. مربی بااخلاقی که کار خودش را خیلی خوب بلد است و اتفاقاً بسیار هم با اخلاق و متین است. من از او شناخت خیلی کاملی دارم چون سه سال در فولاد و یک سال در پرسپولیس مربی‌اش بودم. یحیی قبل از حضور در پرسپولیس در چند تیم دیگر هم کارنامه خوبی داشت و این موفقیت را به نوعی در پرسپولیس تکمیل ساخت. بعد از رساندن پرسپولیس به چهارمین عنوان قهرمانی لیگ برتر نشان داد مربی بزرگی است و با رساندن پرسپولیس به فینال آسیا در رقابت با بقیه تیم‌های پرقدرت و متمول آسیایی دیگر نشان داد که چه مربی توانایی است و در عالم مربیگری هم حرف برای گفتن دارد. بله، من فکر رسیدن پرسپولیس به فینال را داشتم و اخبار و بازی‌های این تیم را با دقت و هیجان زیادی دنبال می‌کردم و بعد از رسیدن این تیم به فینال به یحیی و بقیه دوستانم در ایران این موفقیت بزرگ را تبریک گفتم.
 
پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود؟
 پرسپولیس از گذشته تا به حال نشان داده بزرگترین و بهترین تیم ایران به لحاظ کیفیت فنی، بازیکن، مربی و تماشاگران عاشق است و به نظرم تیمی با این مختصات حتماً می‌تواند قهرمان آسیا شده و حتی پنجمین قهرمانی لیگ را هم کسب کند و باز هم به رکوردشکنی خودش ادامه دهد.
 
اما چند بازیکن خوب و مؤثر که بزرگترین‌شان هم شاید شجاع بوده، از پرسپولیس جدا شدند !
شجاع بدون شک یکی از بهترین مدافعان ایران و آسیا بوده و هست که به قطر رفت. پر کردن جای خالی شجاع کمی سخت است اما نباید در این میان از کنار نام سیدجلال که سال‌ها تجربه بازی در تیم ملی ایران و تیم‌های بزرگ ایران و پرسپولیس را داشته، بی‌تفاوت گذشت. سن سیدجلال کمی بالا رفته اما با غیرت و تعصب و زحمتی که این بازیکن می‌کشد و تمرینات مرتب و روحیه حرفه‌ای‌گری که او دارد من اطمینان دارم می‌تواند در کنار کنعانی‌زادگان در پست حساس دفاع میانی به پرسپولیس کمک کند.
 
هفته اول لیگ ایران را دنبال کردی؟
 بله، به دقت همه بازی‌ها را رصد کردم و می‌دانم که پرسپولیس با سایپا مساوی کرده و البته گل‌گهر هم سپاهان را با نتیجه‌ای خیلی خوب شکست داده است که اتفاقاً این بازی را مستقیم تماشا کردم.
 
شجاع به قطر رفت. به طور کلی حضور بازیکنان ایرانی را در قطر به سود فوتبال ایران می‌دانی؟
 من در پاسخ سؤالتان باید بگویم نه تنها در فوتبال بلکه در هر بیزینسی این یک امر غیرقابل کتمان است که هر کجا پول بیشتر بدهند، افراد به آنجا می‌روند و این فقط مختص به فوتبال نیست؛ از مهندس و پزشک و بقیه شغل‌ها بگیرید تا فوتبال که آن هم شامل همین قضیه می‌شود. مثلاً هر ساله چندین بازیکن و مربی از لیگ کرواسی جدا می‌شوند و به لیگ‌های دیگر می‌روند. بنابراین حضور بازیکنان ایرانی در قطر اصلاً سورپرایز و چیز عجیبی نیست و اتفاقاً در فوتبال امروز دنیا مسأله‌ای کاملاً عادی است. حضور بازیکنان ایرانی در قطر هم از همان موضوعی که گفتم نشأت می‌گیرد و اصلاً به ضرر فوتبال ایران نیست چون بازیکنان در آن کشور با امکانات بسیار خوب تمرین و بازی کرده و در نهایت از آورده‌شان می‌توان به شکل خوبی در تیم ملی بهره برد.
 
این روزها تب حضور مربیان جوان حتی در ایران به شدت اوج گرفته؛ موافق این رویه هستی؟
 ببینید هیچ بازیکنی نمی‌تواند یک شبه سرمربی شود.
 
اما در ایران ما نمونه این موضوع را داشته و داریم !
 من همه مربیان ایرانی را دوست داشته و واقعاً می‌خواهم آنها چه مربی جوان و چه باتجربه در کارشان موفق باشند اما اصلی که در دنیای فوتبال برای مربیان وجود دارد، به این نکته باز می‌گردد که آنها بعد از سپری کردن کلاس‌های متعدد مربیگری در تیم‌های پایه و Bیک باشگاه کارشان را دنبال می‌کنند. مثلاً زیدان کارش را از تیم دوم مادرید شروع کرد یا ناگلزمان سرمربی فعلی لایپزیگ چند سال پیش با تیم امید آنجا کارش را شروع و پله‌پله به تیم بزرگسال آمد. کاری که به طور مثال وحید هاشمیان هم آن را به خوبی سپری کرد. سرمربی بایرن هم زیر نظر یواخیم لوو کار کرد، بعد از آن دستیار کواچ و بعد از چند سال سرمربی بایرن شد. در حال حاضر هم شما در کنار مربیان بسیار خوب و جوانتان مربیان باتجربه‌ای مانند سرمربی گل‌گهر را دارید که نمی‌توان از کنارش به راحتی گذشت چون تجربه در هر حال بسیار مهم است و هیچ مربی بدون تجربه لازم نمی‌تواند موفق شود. به همین دلیل و با بهره گرفتن از همین عنصر تجربه است که من فکر می‌کنم امسال گل‌گهر نتایج خوبی بگیرد که اتفاقاً دیدیم موفق شد سپاهان را هم با بردی پر گل شکست دهد.
 
در خصوص اسکوچیچ مربی هموطنت چه صحبتی داری و چقدر به موفقیتش خوشبین هستی؟
 اسکوچیچ مربی خوب و بادانشی است که اتفاقاً چند سال در فوتبال ایران کار کرده و به همین دلیل شناخت خیلی خوبی از فوتبال ایران دارد که خیلی می‌تواند به او در راه هدایت تیم ملی ایران بخصوص در جام جهانی قطر کمک کند. از همین رو من به موفقیت دراگان در تیم ملی ایران خوشبینم و برای مربی هموطنم آرزوی موفقیت دارم.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.