شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

علی قلی زاده: صد درصد آخر فصل از شارلوا می روم

علی قلی زاده: صد درصد آخر فصل از شارلوا می روم

علی قلی زاده قصد دارد از شارلوا جدا شود.

به گزارش ایران ورزشی، علی قلی زاده هافبک ملی پوش کشورمان و عضو تیم شارلوا بلژیک از جمله بازیکنان خوب تیم ملی است و در مورد وضعیتش صحبت های زیر را عنوان کرده است:

به عنوان شروع مصاحبه از وضعیت خودت و تیم شارلوا در لیگ امسال برایمان بگو.

ما امسال شرایط مان خیلی خوب است. حالا بازی قبل را باختیم ولی تیم نهم تا تیم دوم کلا 5-6 امتیاز اختلاف دارند. یعنی طوری نیست که بگویی سخت است یا دیگر نمی رسیم به بالای جدول. نه... وضعیت امسالمان خیلی خوب است .نتیجه خوبی گرفتیم . خودم خیلی به این تیم امیدوارم. فکر می کنم آخر فصل یک نتیجه خیلی خوب می گیریم. البته اگر همین روند را ادامه بدهیم.
در مورد شرایط امسال خودت هم صحبت کن.

شرایط خودم هم امسال خیلی بهتر است. چراکه خیلی آماده ترم هم برای تیم ملی و هم برای باشگاهی. یعنی برای جفتش نسبت به سال های قبل خیلی آماده ترم. امیدوارم که حالا سال جام جهانی هم هست همین طور ادامه پیدا کند. ان شاالله تا جام جهانی بتوانم خوب کار کنم.
می گویی از سال های قبل آماده تر هستی این آمادگی ات از چی نشات می گیرد؟

بله خب از تجربیاتی که بالاخره به دست می آورم . درکنارش سلیقه های مربی ، چیزهایی که مربی کمک می کند. حالا چه باشگاهی چه تیم ملی. ولی به هرحال خیلی کمک می کند هر سال که می روم جلو تجربیات زیادی به دست می آورم. مخصوصا امسال خیلی از سال های قبل بیشتر به خاطر اینکه مربی که برای شارلوا آوردند خیلی باهوش و دانش زیاد است. با اینکه جوان است اما سابقه خوبی دارد . خیلی کمکم کرده است امیدوارم همین طور ادامه داشته باشد. حتی در تیم ملی هم آقای اسکوچیچ خیلی کمکم کرده است حالا گفتم امیدوارم این روند همین طور ادامه داشته باشد. من هم همین آمادگی ام را حفظ کنم.
هدف گذاری ات برای امسال چیست؟

ان شاالله گفتم منتظر جام جهانی هستیم. باشگاهی که دیگر صددرصد ان شاالله از شارلوا جدا می شوم و امیدوارم ((البته اگر همین طور روند خوبم را ادامه بدهم)) با توجه به اینکه سال جام جهانی است و فکر می کنم یک سال خیلی خوبی باشد اگر خدا بخواهد بتوانم خیلی خوب کار کنم این موضوع می تواند خیلی در مسیری که دارم بهم کمک کند. امیدوارم همه چیز خوب پیش برود.
مقصد چه تیمی در چه لیگی خواهد بود؟

نمی دانم والا (باخنده ملیح) ولی خودم امیدوارم که به لیگ اسپانیا بروم.
اتفاقا در سوالاتم بود تا بپرسم که دیگر به مرحله ای رسیدی که لیگ بلژیک را ترک کرده و به لیگ بالاتری بروی گویا خودت هم زودتر به این موضوع فکر کردی آیا از اسپانیا پیشنهاد داشتی؟

نه پیشنهاد نداشتم. دروغ چرا بگویم! ولی واقعا خودم دوست دارم امسال با بازی های که نشان می دهد بتوانم به اسپانیا بروم . البته از کشورهای دیگر پیشنهاد داشتم اما تصمیم گرفتم امسال اینجا بمانم. به هرحال فکرهای کردم راجع به آینده و راجب جام جهانی تصمیم گرفتم که با مشورت هایی که کردم حالا امسال در اینجا (شارلوا) بمانم و ان شاالله سال آینده یک پیشنهاد خوبی باشد و یک اتفاق خوبی بیفتد برای تیم جدیدم.
اگر اسپانیا نشد کدام لیگ اولویتت خواهد بود؟

منظورم این بود که هر بازیکنی هدف گذاری های برای خودش دارد امیدوارم  که بتوان به اسپانیا بروم یعنی یکی از آرزوهام اینکه بتوانم در اسپانیا بازی کنم . حالا اگر امسال هم نشود هیچ موقع ازآن دست نمی کشم . تمام تلاشم را می کنم که این اتفاق بیفتد و حالا می گویم هر جا که بتواند به فوتبالم کمک کند و صلاح باشد تصمیم می گیرم به انجا بروم. می گویم اسپانیا ولی هر جایی که صلاح باشد و به فوتبالم کمک کند آنجا می روم.
اگر چند فصلی هم لیگ اروپا بازی کنی خیلی می تواند در پیشرفتت و هدفت که بازی در لیگ اسپانیا است کمکت کند اینطور نیست؟

بله دیگر. باید یک تصمیم مناسب برای تیم آینده ام بگیرم البته بستگی به این دارد در زمین چه کار می کنم که بتوانم باشگاه های دیگر را نسبت به خودم جذب کنم . همه چیز بستگی به خودم دارد . باید خوب کار کنم تا به تیم های بروم که حداقل در لیگ اروپا باشند تا بتوانم بیشتر خودم را نشان بدهم.
تا یادم نرفته در مورد گل قشنگ هفته قبل ات هم صحبت کن که گل هفته لیگ بلژیک شد و گفتند گل ماه و احتمالا گل فصل لیگ بلژیک هم خواهد شد.

بچه های باشگاه بهم می گفتند احتمال دارد حتی گل فصل شود ولی من اصلا تا حالا همچین گلی از این زاویه نزده بودم. همه را سعی می کنم به زاویه دور بزنم آنهم با بغل پا ولی این بازی نمی دانم تصمیم گرفتم و فقط شوت زدم چون ثانیه آخر بازی بود. البته جایگری گلر را هم دیدم. این دروازه بان در بازی رفت هم از من یک گل خورده بود می دانستم آن زاویه را می رود تصمیم گرفتم این زاویه را بزنم و فقط شوت زدم . خواست خدا بود رفت تو گل.
چه جالب یعنی قبلا هم به این دروازه بان با شوت از راه دور گل زده بودی؟

همین بازی دور رفت به همین دروازه بان از پشت هیجده قدم آن یکی زاویه گل زدم . بعد از بازی هم وقتی دیدمش گفت تو هم بازی قبل همین بازی دوتا گل بهم زدی . اتفاقا آن گلی هم که به همین دروازه بان زدم جزو گل ماه بلژیک بود.  منتها این یکی گلم بهتر از گل قبلی بود. حالا نمی دانم این گل برای گل ماه و سال می رود یانه ؟ ولی گلی که به همین گلر زده بود جزو گل ماه بود. امیدوارم این گل کاندیدای گل سال شود و انتخاب شود. البته در این هفته اینقدر گل های قشنگ در لیگ بلژیک زدند باید ببینیم چه میشود. خیلی زدند همه هم پشت هیجده قدم و شوت. با این حال بچه های باشگاه همان می گفتند جزو کاندیدهای گل سال می شود. امیدوارم بشود حالا نشد هم زیاد مهم نیست . مهم گل بود که زده شد.
البته این گلت در کشورمان هم بازتاب خوبی داشت.

بله درخود ایران بازتاب داشت البته بلژیک طوری است که زیاد رسانه ندارد و زیاد پخش نمی شود یا خودمان در صفحه شخصی مان باید بگذاریم یا هوادارانی که دنبال می کنند یک ویدیوئی و چیزی بگذارند. می دانید بلژیک حق پخش ندارد و برای همین یک مقدار برایمان سخت است.
چرا خبر زیادی از کاوه رضایی دیگربازیکن شاغل در لیگ بلژیک در رسانه ها نیست؟

گفتم آنهایی که در ایران هستند همگی می گویند لیگ بلژیگ چیه؟! البته به نظر من آنهایی که این حرف را می زنند احساس می کنم فوتبال زیاد نگاه نمی کنند ولی لیگ بلژیک را باید ببینی. سطح اش را، آن جنگندگی اش را، آن بازی های که انجام می شود بالاخره تیم هاش با تیم های بزرگ دنیا بازی می کنند. میبینید سطحش چگونه است . کلوب بروژ با پی اس جی مساوی می کند، با منچستر بازی می کند وپیروز می شود با رئال بازی می کند در زمین رئال مساوی می کند . بالاخره کیفیتش را دارند که اینجوری هستند، الکی نیست. لیگ سنگینی است، واقعا لیگ سنگینی است. ولی راجع به کاوه بگویم که یک مقدار بدشانس است دیگر . پشت سر هم مصدومیت های زیاد برایش پیش آمد. یک مقدار بدشانس است . ولی بله با او در ارتباطم ولی گفتم امسال هم یک بار قبل از اردو دستش شکست، یک بار در اردو آسیب دید. یک مقدار بدشانسی اورده وگرنه کاوه بازیکن فوق العاده ای است . هر جا باشد کیفیت اش را نشان می دهد. حالا در این برهه یک مقدار بدشانس است.  درست می شود یک مقدار مصدومیت ها از قبل اذیتش می کند اما ان شاءالله برمی گردد.
در خبرها بود شاید به ایران بیاید و فوتبالش را در ایران پیگیری کند البته در مورد خود تو هرزگاهی مشابه این خبر که شاید به ایران برگردی وجود دارد. آیا درست است؟

من که تازه به فوتبال اروپا آمدم کجا بیام ایران؟! اما هر شش ماه یک بار خبرش می زنند . خبرها را می شنوم. یک روز رفتم استقلال، یک بار پرسپولیس ، یکبار سپاهان و...
در مورد برخی از لژیونرها هرزگاهی چنین بحث های تکرار می شود تو هم جزو همان ها هستی.

آخر من تازه آمدم اینجا (اروپا). تازه چند سال است. به قول معروف شاید امسال شروع پیشرفتم باشد تا الان هم حضور در فوتبال اروپا به پیشرفت فوتبالم خیلی کمک کرده است. امیدوارم امسال خیلی بهتر باشد.
از لحاظ یادگیری زبان خارجی به ویژه انگلیسی پیشرفت کردی؟

آره به همشون ترکی یاد دادم پیشرفت کردن بچه های تیمون.(خنده) آنها باید زبان فارسی و ترکی را یاد بگیرند ما نباید چیزی یاد بگیریم. آنها همه شون فارسی و ترکی یاد گرفتن.
جدی می گویی؟

بله جدی می گم الان صبح ها که می رویم اکثرشان میگن سلام داداش. فارسی صحبت می کنند. به خدا ... همه بچه ها اینجوری صحبت می کنند.از لحاظ زبانی خدا را شکر خیلی بهتر شده است راحت تر باهاشون صحبت می کنم. باهاشون ارتباط برقرار می کنم . سالهای اول خیلی سخت بود.
حتما سال های اول سخت فارسی را یاد می گرفتن اینطور نیست؟

بله یک مقدار سخت یاد می گرفتن فارسی و ترکی را.
هر موقع اسم بلژیک می آید ما یک حس آلرژی طوری می گیریم و یاد ویلموتس و اتفاقات تلخ پیرامون او می افتیم و حالا شما در این کشور بازی  می کنید.

خود من هم همینجوری هستم. من کلا یک اردو یا دو اردو با ویلموتس بودم ولی کلا هیچ کدام از ایرانی ها خاطره خوبی از ایشان ندارند.
حالا امیدواریم این رای غرامت ویلموتس در دادگاه cas بشکند.

بله امیدوارم . چراکه ... نمی دانم چه بگویم... گفتم هیچ ایرانی از ویلموتس خاطره خوبی ندارد 
امسال لژیونرهای خوبی در اروپا داشتیم که چندتا از آنها مانند طارمی، جهانبخش و آزمون حتی در لیگ قهرمانان اروپا هم بازی کردند اما چند روز قبل فدراسیون تاریخ و آمار برترین های آسیا در سال 2021 را اعلام کرد که هیچ کدام از بازیکنان ایرانی دربین آنها حضور نداشتند خودت تعجب نکردی؟

چرا من هم خبر را دیدم هیچ بازیکنی از ایران نبود!! من خودم تعجب کردم هیچ کس نبود.  اصلا عجیب و قریب بود
فکر می کنی علتش چه بود؟

نمی دانم واقعا! امسال که بچه های ما خیلی خوب کار کردن ولی خودم هم نگاه می کردم واقعا نمی دانم چرا؟ واقعا تعجب کردم
به نظرم بالای 3-4 لژیونر ما می توانستند در این فهرست باشند به خصوص مهدی طارمی حق اش بود اینطور نیست؟

من می گویم پارسال مهدی طارمی و سردار آزمون در این فهرست بودند امسال هم این دونفرهم می توانستند در این لیست باشند. سال  خوبی داشتند. این همه امار خوب، این همه آمار گلزنی خوب. بازی های خوب . حق شان بود. نمی دانم واقعا؟
خیلی از اهالی فوتبال از اعلام چنین فهرستی تعجب کردند.

بله من هم به شخصا تعجب کردم . هیچ کسی نبود واقعا. ان شاءالله سال های بعد اینطور نباشد.
صعود تیم ملی به جام جهانی قطعی شده است و الان بسیاری اعتقاد دارند ما باید به فکر صعود از گروهمان در جام جهانی باشد نظر خودت در این باره چیست؟

بله . همه فکرشان این است که وقتی به جام جهانی می روند از گروه شان صعود کنند . میبیند چه تیم های بزرگی در همان مرحله گروهی نمی توانند اول و دوم گروهشان شوند وحذف می شوند. جام جهانی است و بالاخره یک دنیای دیگری است تیم ها طعبیتا هرکدامشان می آیند برای اینکه یک چیزی به دست بیاورند. حالا بروند مرحله های بعد. بروند مرحله حذفی و حتی به فینال بروند. بالاخره یک چیزی به دست بیاورند. اما در تیم ملی هم اولین گروهی که می خواهند در جام جهانی از مرحله گروهی بالا بروند خود بازیکنان هستند. زودتر از رسانه ها، زودتر از سرمربی تیم ملی .
چراکه طعبیتا اگر از گروه بالا برویم  اولین دستاورد و عواید مهمش برای بازیکن است .درست که شادی و همه چیزش برای مردم است . حق شان هم هست. ولی آن چیزی که به دست می آید برای خود بازیکن است. طعبیتا دوست داریم از گروه بالا برویم. تمام تلاشمان را هم می کنیم که از مرحله گروهی بالا برویم. چه بسا بالاتر از آنهم برویم. اما اینکه بگویم صددرصد این کار انجام می شود فکر نمی کنم از الان حرف درستی باشد ولی می گویم همه ما فکرمان اینکه یک کاری بکنیم که بتوانیم از گروه بالا برویم چراکه توانش را داریم . این را در جام جهانی قبلی نشان دادیم. لیاقتش داریم که خیلی چیزهای بیشتر را به دست بیاوریم البته اول امیدوارم صددرصد صعودمان قطعی شود بعدازآن در آنجا یک بازی های خیلی خوب ارائه دهیم.
به سبک بازی تیم ملی انتقاداتی وارد است و اگر انتقادات سازنده باشد می تواند راهگشا باشد نظر خودت نسبت به این انتقادات چیست؟

انتقاد همیشه هست، حتی از تیم ملی های بزرگ هم انتقاد می شود. از تیم ملی بلژیک ، ایتالیا و...از همه انتقاد میشود و این نیست که بگویی فقط از تیم ملی ایران انتقاد می شود! نظر هر کسی است می تواند بیان کند و انتقاد داشته باشد ولی به نظر من خیلی هاش درست نیست! به خاطر اینکه چطور می توانید وقتی هر دوماه یک بار اردو دارید وقتی دو روز با هم هستید مچ بشوید؟! یک تیم باشگاهی از دو ماه قبل شروع می کند تمرینات بدنسازی و 20 بازی دوستانه تازه وقتی وارد مسابقات می شود هفته دهم تازه تیمش راه می افتاد و تازه ارنج دستش می آید و می گویند تیم دارد جا می افتاد. این حق را هم باید به بازیکنان و مربیان تیم ملی داده شود . ما الان نزدیک سه ماه است اردو و بازی نداریم و بعداز آن مستقیم باید برویم تو بازی ! خب این حق را باید به بازیکنان و مربیان بدهیم که یک مقدار شرایط برایشان سخت می شود. هماهنگی سخت می شود. ولی با این شرایط فکر نمی کنم ما بد بازی کرده باشیم. چراکه اگر بد بازی کنی 13-14 بازی را نمی بری! چند بازی را می توانی بگویی شانسی بوده!؟ یا یک هیچ بردند. اینطوری نبوده که !! همه زحمت کشیدند. حالا گفتم آن انتقادات همیشه هست. ولی من خودم کسی هستم که همیشه انتقاد را می پذیرم و قبول می کنم و چیزهای خوبش که ببینم کمکم می کند از آن استفاده می کنم . ولی راجب تیم ملی یکسری هاش بیش از حد است . آدم می خواند ناراحت می شود یکسری چیزها را به بازیکنان و مربیان ربط می دهند . این هم فوتبال است دیگر. باید این چیزها را قبول کنیم. امیدوارم انتقادات سازنده باشد . تیم ملی تنها چیزی است که 80 میلیون نفر را شاد می کند. خیلی چیزها هستند ولی تو این شرایط سخت فقط فوتبال است که می تواند مردم را شاد کند.
در مورد اتفاقی که برای طارمی افتاد می خواهی صحبت کنی؟

من گفتم مهدی یک بازیکن فوق العاده ای است که هر جایی به درد می خورد. تیم ملی ، باشگاهی و مهدی حتی در خانه شان هم به درد می خورد (باخنده) برای مثال و منظور می گویم. یعنی اینکه مهدی طارمی همه جا به درد می خورد. به درد تیم ملی، به درد باشگاه، به درد مردمش ، به درد همه می خورد مهدی طارمی! ولی یکسری مسایل هست که شخصی حساب می شود . من دوست ندارم راجبش صحبت کنم و ظر بدهم . فقط این را می دانم مهدی طارمی خیلی فوتبالیست بزرگی است و به تیم ملی و به تیم باشگاهی اش خیلی می تواند کمک کند. امیدوارم این مساله درون خانوادگی حل شود ومهدی بیاید . همه می دانند مهدی چقدر بزرگ است ، هم فوتبالی هم شخصیتی. امیدوارم که مشکلات زودترحل شود و آن چیزی که به صلاح کادرفنی و بازیکن است اتفاق بیفتد.
چراکه همه به مهدی طارمی نیاز دارند به تیم ملی و در کل همه به هم نیاز دارند.  برای اینکه در نهایت یک نتیجه خوب بگیریم. امیدوارم اتفاقات خوب پیش برود و همه چیزدرست شود.
یک موضوعی که در مورد خودت وجود دارد اینکه همیشه حسرت نبودت در جام ملتهای گذشته را می خوریم که به دلیل مصدومیت از دست دادی .

یکی از حسرت های بزرگ زندگی ام است . از نظرفنی و بدنی هم خودم خیلی آماده بودم و حتی می توانست این راه 2-3 سال اخیر حضورم در اروپا را زودتر طی کنم . ولی قسمت است . همه چیز دست خدا است. شاید صلاح و خیرم در این بوده که این اتفاق بیفتد.
چند هفته قبل از جام ملتها در بازی دوستانه با ونزوئلا بود که خیلی اماده نشان دادی .

بله. واقعا خیلی آماده بودم و انگیزه ام خیلی بالا بود. بدنی و ذهنی خیلی آماده بودم هم در باشگاهم بازی می کردم و هم کی روش در تیم ملی بازی ام می داد . ولی دیگر قسمت است. برای یک فوتبالیست همیشه این اتفاقات می افتاد.
در کل تیم ملی یک تورنمنت بزرگ به تو بدهکار است که امیدواریم در جام جهانی بازی کنی.

امیدوارم جام جهانی باشد. اما برای تیم ملی فرقی نمی کند کی بازی کند البته به شخصه دوست دارم بازی کنم ولی مهم موفقیت تیم ملی است . برای اینکه هرکی به تیم ملی اید حق دارد بازی کند. 25 تا بازیکن فوق العاده اماده می آیند. یک مقدار شرایط سخت است . امیدوارم اتفاقات خوب برای همه بیفتد
وقتی کی روش تو را به عنوان اخرین بازیکن تیم ملی پیش از حضور در جام جهانی 2018 خط زد تو گریه کردی و کی روش وقتی گریه ات را دید گفت تلخ ترین روززندگی ام بود. خودت دوست داری در این ارتباط صحبت کنی؟

بله آن روزی که من خط خوردم واقعا  انگار قلبم شکست . خیلی بازیکنان بزرگی در آن جمع بودند، من فکر می کنم جوانترین بازیکن بودم و موقعی که بهم گفت که دیگر در لیست نیستی یعنی نفر آخری . اصلا دست خودم نبود قشنگ منفجر شدم. نمی توانستم خودم را کنترل کنم یک چیز غیر عادی بود . این همه با تیم تمرین کرده بودم ، اردو قبلش هم بودم  وقتی آن را شنیدم خیلی اذیت شدم ولی یکسری چیزها خواست خدا است . شاید به جام جهانی می رفتم یکسری اتفاقات بدی برایم می افتاد ولی گفتم یک از سخت ترین اتفاقات زندگی ام بود این همه با تیم بودم در یک تورنمنت به این بزرگی شما بازیکن بیست وسوم هم باشی ، روی نیمکت هم باشی برایت یک افتخار است. البته با اینکه در لیست  23 نفره نبودم برای خود من هم افتخار بود با تیم ملی به جام جهانی رفتم وانجا بودم . کنار تیم بودم . البته کی روش در جام جهانی گفت دوتا راه داری می توانی برگردی ایران و می توانی با تیم باشی و ازت می خواهم با تیم باشی و من هم گفتم چشم و حرفش را گوش کردم و حتی یک ماه با تیم ملی در جام جهانی بودم . در صورتی که می توانستم برگردم و تعطیلات هم بود . خیلی راحت استراحت کنم ولی وقتی خودش گفت می خواهی اینجا باشی خیلی برایم قوت قلب بود فهمیدم که دوستم دارد که چنین حرفی را میزند وگرنه خیلی راحت می توانست بگوید خط خوردی از اردو خارج شو. خیلی سخت گذشت امیدوارم برای هیچ بازیکنی این اتفاق نیفتاد
بالاخره این تلخی ها هست که آن لذت ها معنی پیدا می کند.

صددرصد . دقیقا مصدومیت و چنین اتفاقاتی تلخی های فوتبال است ولی همیشه به یک چیز خوب ختم می شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.