سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پرسپولیس – التعاون امشب ساعت 22:30

داستان گروه را از نو بنویس

داستان گروه را از نو بنویس

محمدقراگزلو/ از آن روزگار خوش کمی فاصله گرفته‌ایم. یک فصل در نیمه نهایی، فصل بعدش فینال. 2017 و 2018 دو فصل فراموش نشدنی برای پرسپولیسی‌هاست. تیمی که بدون جام تاریخ‌ساز شد. خرد شدن مقابل الهلال و خربین در نیمه نهایی 2018 بدون همه مدافعان اصلی، کمی ناداوری و تا حدودی بدشانسی وصل شد به اخراج سیامک در ژاپن، گل استثنایی ستاره برزیلی حریف، پاره شدن رباط صلیبی انصاری در تهران و پاسی که علیپور در همان دقیقه یک به بشار نداد. فینال هم مثل نیمه نهایی فصل قبلش تلخ تمام شد اما پرسپولیس برانکو بدون جام تاریخ‌سازی کرد. آن هم با 12 بازیکن. حالا فیلم بازی‌های تکرار نشدنی و صعودهای دراماتیک مقابل الاهلی، الدحیل و... دست به دست می‌شود. حتی نماهای غرور‌انگیز کامبک مقابل الوحده و صعود رویایی سوپرمن‌وار در مصاف با الجزیره توی گوشی‌ها دست به دست می‌شود بدون اینکه کسی دلش بیاید روی قلب لایک تاچ نکند یا سراغ ویدئوی بعدی برود. هیچ‌کس دلش نمی‌آید این ویدئوها را با صدای بسته ببیند حتی اگر صدها بار تکرار شده و تک تک کلمات گزارشگر را از بر شده باشیم.
امشب پرسپولیس به آسیا برمی‌گردد. برانکو نیست، علی علیپور و مهدی طارمی هم نیستند. کلی از آن سربازانی که جنگ‌ها را بردند و جزئیات صعودهای دراماتیک را رقم زدند هم در دوحه نخواهند بود اما در سینه پرسپولیس همان قلب شیر می‌تپد.
خبری‌ از میزبانی نخواهد بود، کلی ستاره از این تیم جدا شده‌اند و تماشاگری هم نیست که بازیکن را برای از نفس نیفتادن به جلو هل بدهد و آخر کار برایش ایسلندی بزند اما پرسپولیس همان تیم جنگجوهاست. تیمی که ساختن درام را خوب یاد گرفته حتی اگر در کشور جام جهانی، همین حوالی خودمان غریبه باشد.
ورزشگاه EDUCATION را امشب پرسپولیس – التعاون افتتاح می‌کنند. تصور کنید اگر کرونایی نبود این بازی در زمین بی‌طرف اما با تماشاگر و هیجانی در سطح لیگ قهرمانان برگزار می‌شد اما حالا باید دل‌مان را خوش کنیم به تماشای سازه زیبا و مهندسی فوق‌العاده ورزشگاهی که قرار است دو سال بعد میزبان بهترین‌های دنیای فوتبال باشد.
امشب برای پرسپولیس درهای دنیایی تازه باز خواهد شد. یحیی و کادرش با تجربیات متفاوت از 9 ماه حضور در پرسپولیس پا به این مسابقات می‌گذارند. آنها لیگ را با اقتدار برده‌اند و در جام حذفی دست‌شان به جام نرسیده اما این داستان چیز دیگری است.
از برگ‌های اول داستان که شش ماه قبل ورق خورده فاصله گرفته‌ایم و باید فراموشش کنیم. اینجا قرار است فصل تازه‌ای از زندگی پرسپولیس آغاز شود.
حالا هیچ‌کس به 6 امتیازی که التعاون در آن دو هفته ابتدایی گرفت فکر نمی‌کند و این طرف در اردوی پرسپولیس همه باخت تلخ به دحیل و از دست دادن پیروزی مقابل شارجه را فراموش کرده‌اند.
پرسپولیس امشب تیم دیگری است. تیمی که به جای استوکس، بیرانوند، اوساگونا، ربیع‌خواه، انصاری، ترابی و علیپور حالا آل‌کثیر، لک، رمضانی، سرلک، آقایی، پهلوان و شجاعی را دارد؛ 7 به جای 7.
این روزها همه از ناکامی احتمالی هر چهار نماینده فوتبال ایران در دوحه حرف می‌زنند. امکانات مناسب نیست، خریدها تازه اضافه شده‌اند، ستاره‌ها رفته‌اند و فصل آنقدر طولانی شده که بوی فوتبال‌زدگی را در هتل دوسیت دوحه هم می‌شود حس کرد اما اینجا می‌تواند نقطه شروع تازه‌ای برای قهرمان ایران باشد.
پرسپولیس خیلی خوب التعاون را نمی‌شناسد اما چه فرق دارد وقتی این طرف در جبهه قرمزها همه برای برد و قدم برداشتن در مسیر بزرگ دیگری مصمم شده‌اند. دیگر دحیل و تعاون فرق ندارد. باید قدم‌ها را محکم برداشت و داستان را طور دیگری نوشت.
یحیی برای شروع یک تاریخ‌سازی دیگر و خلق یک درام به اندازه کافی عنصر مطلوب دارد حتی اگر هواداری نباشد که برای تیمش فریاد بکشد و کف بزند.
تعاون از روزگار ناخوشی‌اش در لیگ داخلی جدا شده و پرسپولیس هم با به باد سپردن هر آنچه در لیگ و حذفی گذشت به ورزشگاهی شیک و استثنایی قدم خواهند گذاشت تا داستان گروه C ورق بخورد. پرسپولیس یحیی البته می‌خواهد معادلات را برهم زده و همه دست نوشته‌های قبلی را خط خطی کرده و دور بریزد.
آنها معتقدند توان شکست التعاون را در دو بازی متوالی دارند و چنانچه این مأموریت بزرگ را رقم بزنند نیمی از راه صعود را رفته‌اند، بدون آنکه به پشت سرشان نگاه کنند و یادشان بیفتد چه اشتباهات بچگانه‌ای برد مقابل شارجه را از آنها گرفت یا باخت به دحیل را رقم زد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.