پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹


نکته‌ای که برابر برایتون به چشم آمد

سرعت ورنر، حلقه گمشده خط حمله چلسی

سرعت ورنر، حلقه گمشده خط حمله چلسی
مارتین ساموئل
مارتین ساموئل

تیمو ورنر را تماشا می کنی که چه با قدرت به محوطه جریمه برایتون می رود و برایت باورکردنی نیست که چلسی چه زمان طولانی یک نابغه سریع در خط حمله خود نداشته. نه یک مهاجم سرزنده و فرصت طلب، چند تایی داشته اند و نه یک قلدر دنبال دعوا که آنها هم راهشان را به سوی استمفوردبریج پیدا کرده اند. از سرعت حرف می زنیم همانطور که برای گل اول تیمش پنالتی گرفت یا اواخر نیمه اول از بند یار مستقیمش رها شد تا با دروازه‌بان برایتون، مت رایان تک به تک شود. سرعت در فوتبال مدرن اهمیت زیادی داشته اما چلسی با همه موفقیت هایش کمترین اتکا را به آن داشته است.

بازیکنانی که قرار بود سریع باشند مثل فرناندو تورس، کند شدند. فرانک لمپارد با بهترین مهاجم دوران رومن آبراموویچ، دیدیه دروگبا کار کرده و تعجبی ندارد اگر در نخستین پنجره نقل و انتقالات، اولویت خود را روی یک گلزن در کلاس جهانی گذاشت.

ما همه از ضعف دفاع چلسی خبر داریم، می دانیم کپا آریسابالاگا انتظارات را برآورده نکرده. روی گل تساوی برایتون مقصر بود و جانشینش به این زودی ها پیدا نمی شود. این تیم تنها یک کلین‌شیت خارج از خانه در لیگ برتر فصل قبل داشت و در 4 بازی آخر 11 گل خورد با این وجود لمپارد دنبال ورنر بود و بازیکنانی که حمایتش کنند. او می خواست چلسی دوباره خطرناک شود و به نظر می‌رسد موفق شده. خط میانی در چلسی مهم بوده، خود لمپارد سال‌ها در آن درخشیده آنقدری که استعدادی مثل کریستیانو رونالدو در منچستریونایتد را می‌شود مقایسه کرد. بعد، ادن آزار البته نه هر فصلش اما در فصلش کسی بهتر از او نبود.

بین آنها، مهاجمان آمدند و رفتند. دیگو کاستا کابوس مدافعان بود و مربی اش! آلوارو موراتا اصلا 60 میلیون پوند نمی ارزید. دست های لمپارد در نقل و انتقالات بسته بود و به تامی آبراهام بسنده کرد اما اواخر فصل کم آورد و جایش را به الیویه ژیرو داد که به سختی می‌توانست جایی در سه تیم بالای چلسی در فصل قبل پیدا کند.

این بهترین بازی ورنر نبود. چلسی در دفاع آسیب‌پذیر بود و پاسکاری اش دقیق نبود اما ورنر سر و سامان می داد آن هم با قیمت منطقی. با توجه به پولی که برای جیدون سانچو از منچستریونایتد می خواهند، 48 میلیون پوند زیاد نیست. شاید یورگن کلوپ عاشق او بود. با توجه به دانشش از فوتبال آلمان، ورنر را گزینه ای برای تیمش می خواست، الان یا 12 ماه بعد. سال گذشته چلسی مهاجمی در حد تیم‌های بزرگ جزیره نداشت، حالا دارد. کای هاورتز، دیگر خرید بزرگ چلسی در بازی اول به تقلا افتاد ورنر اما انگار در خانه اش بود.

لیورپول و چلسی در سال‌های اخیر با فروش بازیکنان تاثیرگذارشان، پول خوبی به دست آورده اند، لوییس سوارس، فیلیپه کوتینیو، اسکار، کاستا و آزار اما لمپارد حق دارد وقتی می‌گوید لیورپول نتیجه اعتماد و حمایت از مربی اش را می گیرد. تیم او هنوز روح مربی های سابق را در خود دارد: ژرژینیو، انگولو کانته، مارکوس آلونسو، سزار آسپیلیکوئتا. البته همیشه هم بد نیست، کانته بهترین بازیکن چلسی در این بازی بود. اما ورنر ویژگی هایی دارد که لمپارد از چلسی اش می خواهد. لمپارد در توصیف پنالتی گرفتن ورنر گفت:«وقتی می رود، می رود.» رایان ادعا کرد می خواسته از سر راهش برود کنار که زمین خورده اما در واقع ورنر بسیار سریع بود. اواخر نیمه دوم، راس بارکلی دوباره ورنر را راه انداخت و او سرعتی که خیلی در حمله چلسی سراغ نداریم، به نمایش گذاشت. شاید بعضی هم‌تیمی‌ها جایگاه مستحکم تری داشته باشند اما ورنر منحصر به فرد است و برای دیدن گل اولش زیاد نباید انتظار کشید.

سرعت او پنالتی گرفت و قفل بازی را شکست اما حرکات و خطرش را مدافعان زیر نظر می گیرند. او مهاجم جدید چلسی و مهاجم متفاوت چلسی است. سال‌ها بود که کسی مانند او را در غرب لندن ندیده بودیم. نیکلا آنلکا شاید اما این بهتر است. ورنر می تواند سرنوشت هر بازی را تغییر دهد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.