سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

ماجرای اعضای پیشنهادی فدراسیون به مجمع چه بود؟

ابهام در استقلال کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال

ابهام در استقلال کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

فدراسیون فوتبال اسامی اعضای پیشنهادی خود برای کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال را برای اعضای مجمع ارسال کرده است و برخی اعضا معتقدند این موضوع خلاف اصل استقلال این کمیته است.

ماجرای اعضای پیشنهادی فدراسیون به مجمع چه بود؟

ابهام در استقلال کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال همزمان با دعوتنامه‌ای که برای حضور اعضا در مجمع 8 آذرماه ارسال کرده، اساسنامه فدراسیون را به همراه لیستی از اعضای پیشنهادی‌اش برای حضور در کمیته انتخابات ارسال کرده است.

در واقع فدراسیون فوتبال اعضای مورد نظر خود را برای حضور در کمیته انتخابات، انتخاب کرده و آن‌ها را به اعضای مجمع معرفی کرده است تا اعضای مجمع در روز 8 آذر، درباره رأی دادن یا ندادن به این اسامی تصمیم‌گیری کند.

این موضوع باعث ایجاد ابهاماتی در میان اعضای مجمع شده است. خیلی از اعضای مجمع معتقدند که این موضوع خلاف استقلالی است که فیفا به رعایت آن در کمیته انتخابات اصرار داشته است.

کریم بهرامی، عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال و رییس سابق هیأت فوتبال استان قم در مصاحبه‌ای درباره اینکه فدراسیون فوتبال در فرمی اعضای کمیته انتخابات از جمله بازرس، استیناف و... را به اعضای مجمع پیشنهاد داده است، می‌گوید: «این کار فدراسیون درست نیست و اعضای کمیته انتخابات نباید پیشنهاد شوند.‌ حتی با وجود کمبود زمان باید فضا را باز بگذارند تا اعضای مجمع خودشان اعلام حضور کرده، ثبت‌نام کنند و اعضای مجمع به آنها رأی بدهند. اینکه فدراسیون خودش پیشنهاد بدهد چه کسانی باشند، به هیچ وجه درست نیست.»

او معتقد است درباره رؤسای کمیته‌های قضایی فدراسیون نیز همین اتفاق رخ خواهد داد و با وجود تأکید فیفا به استقلال آنها اما باز هم در اساسنامه آمده است فدراسیون اعضای این کمیته‌ها را به مجمع پیشنهاد خواهد داد: «خب شرایط فعلی چه تغییری با گذشته کرده است؟ اگر قرار باشد هیئت رئیسه فدراسیون پیشنهاد بدهد، باز آش همان آش و کاسه همان کاسه است. چون این نفرات وقتی از سوی هیئت رئیسه فدراسیون پیشنهاد شوند، خود را در گروی هیئت رئیسه می‌دانند و اتفاقات اخیر در کمیته اخلاق تکرار می‌شود. باید اجازه دهند کسانی که شرایط ریاست این کمیته‌ها را دارند، مستقل داوطلب شوند و مجمع به آنها رأی بدهد.»

این ابهامات چیزی است که تعدادی دیگر از اعضای مجمع هم با آن روبه‌رو هستند. به خصوص که تعدادی از افرادی که در لیست معرفی شده فدراسیون فوتبال به اعضای مجمع بوده‌اند، این روزها سخت در حال تماس به سایر اعضای مجمع و جمع کردن رأی اعتماد برای حضور در کمیته انتخابات هستند.

یکی افراد آگاه فدراسیون فوتبال که در جریان ارسال این اسامی به اعضای مجمع است اما به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «ارکان مستقل فدراسیون فوتبال شامل کمیته انضباطی، کمیته استیناف، کمیته اخلاق و کمیته بدوی و استیناف انتخاب فدراسیون فوتبال است. فدراسیون فوتبال رییس و اعضای این کمیته‌ها را به اعضای مجمع پیشنهاد می‌دهد، آن‌ها یا با این اعضا موافقت می‌کنند یا مخالفت می‌‌کنند. اگر اعضای مجمع با این اسامی مخالفت کنند، مجمع دیگری باید برگزار شود و افراد دیگری معرفی شوند. این پروسه کاملاً مطابق پروسه‌ای است که در فیفا و ای‌اف‌سی انجام می‌شود. فیفا 8 ماه است که تمامی موارد موجود در اساسنامه را مورد بررسی قرار داده است. حتی موارد کم اهمیت‌تر را مورد بررسی قرار داده است و اگر درباره این موضوع مشکلی وجود داشت، قطعاً به آن ایراد می‌گرفت. شما همین الان می‌توانید بروید و کنگره‌های فیفا و ای‌اف‌سی را در یوتیوب مشاهده کنید. به عنوان مثال در کنگره ای‌اف‌سی در بحرین که ویدئوی آن در یوتیوب موجود است، می‌توانید ببینید که انتخاب ارکان مستقل ای‌اف‌سی به همین ترتیب انجام شده است.»

فدراسیون فوتبال مدعی است که پیشنهاد رییس و اعضای کمیته انتخابات بر همین اساس انجام شده است و ابهاماتی که درباره این موضوع مطرح می‌شود، به دلیل بی اطلاعی اعضای مجمع نسبت به استانداردها و روند انجام کار در فیفا و ای‌اف‌سی است.

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.