جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰

اعضای مجمع و حق نادیده گرفته شده اعمال نظر در اساسنامه

انتخابات فدراسیون باز هم به تعویق می‌افتد؟

انتخابات فدراسیون باز هم به تعویق می‌افتد؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

غلامرضا بهروان می‌گوید: «اگر قرار باشد انتخابات فدراسیون فوتبال از این بیشتر طول بکشد، در واقع خودزنی کرده‌ایم.»

اعضای مجمع و حق نادیده گرفته شده اعمال نظر در اساسنامه

انتخابات فدراسیون باز هم به تعویق می‌افتد؟

 
 
اگر تصور کردید با تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی فیفا، مشکلات فوتبال برای برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون به پایان رسیده است، سخت در اشتباه هستید. کافی است تعدادی از اعضای مجمع خواستار اعمال تغییراتی در اساسنامه‌ای باشند که تا پیش از این آن را ندیده و مطالعه نکرده‌اند. ماجرایی که می‌تواند باز هم انتخابات فدراسیون فوتبال را به تعویق بیندازد. 
همه چیز به تغییراتی بستگی دارد که ممکن است در مجمع 8 آذرماه از سوی اعضای مجمع در اساسنامه ایجاد شود. این موضوع هم البته باز برمی‌گردد به فرآیند اشتباهی که فدراسیون فوتبال در ارسال اساسنامه به فیفا طی کرد و پیش از کسب تأییدیه مجمع، اساسنامه را برای فیفا فرستاد.
نکته‌ای که حائز اهمیت است اینکه نمی‌توان از اعضای مجمع انتظار داشت وقتی پیش از ارسال اساسنامه به فیفا آن را ندیده‌اند، حالا بدون چون و چرا تأییدش کنند. از طرف دیگر هر تغییری که آن‌ها در اساسنامه ایجاد کنند، بار دیگر این الزام را به وجود می‌آورد که فدراسیون اساسنامه را برای تأیید مجدد به فیفا ارسال کند و برای برگزاری انتخابات منتظر تأیید فیفا بماند. 
این مشکلی بود که از همان ابتدا که فدراسیون فوتبال فرآیند اصلاح اساسنامه را پشت درهای بسته پیش می‌برد، قابل پیش‌بینی بود. بارها اعضای مجمع گفته بودند که پیشنهادهای خود را برای دبیرکل فدراسیون ارسال کرده‌اند اما هیچ توضیحی درباره اعمال شدن یا نشدن این پیشنهادها دریافت نکرده‌اند. ضمن اینکه پیش‌نویس اساسنامه هم پیش از ارسال برای فیفا به دست اعضای مجمع نرسید و همه این موارد از همان زمان این تهدید را ایجاد می‌کرد که اعضای مجمع خواستار اعمال تغییراتی در اساسنامه باشند. 
فدراسیون فوتبال روند اصلاح و تأیید اساسنامه را به گونه‌ای پیش برده است که همان کسانی که روزی منتقد انفعال اعضای مجمع بودند، حالا برای برگزاری زودتر انتخابات فدراسیون فوتبال می‌خواهند که مجمع هیچ تغییری در اساسنامه ایجاد نکند.
غلامرضا بهروان، عضو مجمع فدراسیون فوتبال و رییس هیأت فوتبال مازندران به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «این نکته مهمی است که باید به آن توجه شود و درباره‌اش تا پیش از برگزاری مجمع بررسی‌های لازم انجام شود. واقعیت این است که اگر قرار باشد انتخابات فدراسیون فوتبال از این بیشتر طول بکشد، در واقع خودزنی کرده‌ایم. من به شخصه چنین موضوعی را نشنیدم که کسی تصمیم داشته باشد که به اساسنامه رأی ندهد یا آن را تأیید نکند اما منفعت فوتبال ملی و تمام اعضای مجمع در این است که این اساسنامه در همین مجمع تأیید شود و تاریخ مجمع انتخاباتی مشخص شود.»
با همه این‌ها اما شنیده می‌شود که تعدادی از اعضای مجمع به حذف مدرک تحصیلی کاندیداهای ریاست فدراسیون و همچنین به اضافه شدن برخی نهادها مثل اتحادیه فوتبال به اعضای مجمع اعتراض دارند و تصمیم دارند در مجمع با این موارد موافقت نکنند. 
با اینکه این حق اعضای مجمع است که درباره اساسنامه نظر بدهند اما تغییر در اساسنامه می‌تواند، پرونده تازه‌ای پیش روی فدراسیون فوتبال و انتخاباتی باز کند که تا همین حالا یک سال به تعویق افتاده است. 
در این صورت این مسوولان فدراسیون فوتبال هستند که باید پاسخگو باشند چرا پیش از ارسال اساسنامه برای فیفا و زمانی که اعضای مجمع درخواست حضور در روند اصلاح اساسنامه را داشتند، چنین شرایطی را پیش‌بینی نکرد و اعضای مجمع را در تصمیم‌گیری‌ها دخالت نداد؟
 
 
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.