سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

رییس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش مجلس:

رییس فدراسیون باید به دنبال هم‌افزایی و اجماع باشد

رییس فدراسیون باید به دنبال هم‌افزایی و اجماع باشد

رحیم زارع، نماینده مجلس می‌گوید: «وزارت ورزش، نهادهای امنیتی، مجلس، قوه قضاییه و... باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند، دست به دست هم دهند تا از بحران فعلی عبور کنیم.»

چهار ماه از تاریخی که قرار بود انتخابات فدراسیون فوتبال در آن برگزار شود، می‌گذرد. علی‌رغم وعده‌هایی هم که بابت برگزاری انتخابات در آبان یا آذرماه داده شده بود، بعید است برگزاری انتخابات در این تاریخ‌ها هم به سرانجام برسد. پاسخ نهایی فیفا درباره اساسنامه هنوز به ایران نرسیده و بلاتکلیفی و مشکلات ناشی از آن ادامه دارد. رحیم زارع، نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش مجلس با اشاره به همین موضوع درباره شرایط فعلی فوتبال به خبرنگار ایران ورزشی توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه هنوز اساسنامه فدراسیون فوتبال مورد تأیید نهایی فدراسیون جهانی فوتبال قرار نگرفته، وضعیت انتخابات فدراسیون فوتبال هم نامشخص و بلاتکلیف است. تازه وقتی اساسنامه مورد تأیید نهایی قرار گرفت، فرآیند تأیید این اساسنامه در داخل باید طی شود و در نهایت هم آنچه اهمیت دارد این است که مجمع فدراسیون فوتبال بتواند بدون محدودیت گزینه مدنظر خود برای ریاست فدراسیون فوتبال را انتخاب کند. کسی که توانایی عمل به وعده‌هایش را داشته باشد.»

او در ادامه صحبت‌هایش به فعالیت‌های علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی اشاره می‌کند: «در حال حاضر در بعضی فدراسیون‌ها، شاهد انتخاب چنین روسایی بوده‌ایم. انتخاب علیرضا دبیر برای ریاست فدراسیون کشتی از این دست انتخاب‌ها بوده است. من خودم می‌بینم که ایشان تا چه اندازه پیگیر حل مشکلات فدراسیون است. بارها به کمیسیون بودجه آمده، بارها به مجلس آمده و درباره مشکلات موجود پیگیری کرده است. مشخص است که او به دنبال هم‌افزایی است و من فکر می‌کنم فوتبال هم به رییسی این چنینی نیاز دارد.»

بعد از این دوران بلاتکلیفی و همه مشکلاتی که فدراسیون فوتبال از سر گذرانده است اما چه کسی می‌تواند رییس فدراسیون فوتبال شود تا توانایی اداره این فدراسیون بحران‌زده را داشته باشد؟ این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مجمع فدراسیون فوتبال باید بداند که بعد از پایان این دوره بلاتکلیفی، شخصی باید به عنوان رییس انتخاب شود که هم مدیریت اقتصادی و اجتماعی را بلد باشد. هم علم فوتبال بداند و هم تیمی قوی داشته باشد. برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال باید راه برای همه باز باشد. ما جوانان خوبی داریم که شم اقتصادی و مدیریت فوتبال خوبی دارند. کسانی که تعامل بالایی با نهادهای مختلف دارند. تا کنون برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال، راه بر عده‌ای بسته بود و گاهی افرادی با قابلیت بالا برای حضور در انتخابات محدودیت داشتند. این اما وظیفه مجمع فدراسیون فوتبال است که سطح کاندیداها را ارتقا دهد و راه را برای افراد شایسته باز کند. الان بهترین فرصت برای انجام این کار است.»

انبوه مشکلات و بدهی‌هایی که در حال حاضر گریبان‌گیر فدراسیون فوتبال شده اما می‌تواند کار را برای هر رییسی که قرار است در آینده مدیریت این مجموعه را برعهده بگیرد، دشوار کند. زارع با اشاره به همین موضوع می‌گوید: «قطعاً با این وضعیت، باید همه نهادها به رییس منتخب فدراسیون فوتبال کمک کنند. اجماع ملی از مهم‌ترین بحث‌ها در این رابطه است. وزارت ورزش، نهادهای امنیتی، مجلس، قوه قضاییه و... باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند، دست به دست هم دهند تا از بحران فعلی عبور کنیم.»

اساسنامه فوتبال اگر با اصلاحات انجام شده، تأیید شود و راه برای حضور کاندیداهایی خارج از دایره محدود قبل باز شود، شاید بتوان به انتخابات پیش رو امیدوار بود. آنچه به نگرانی‌ها دامن می‌زند اما طولانی شدن این روند و به تعویق افتادن مداوم نهایی شدن اساسنامه و برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال است.

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.