دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

شاهرخ گفت جکیچ تو را برای استقلال می‌خواهد

محمدخانی: پیشنهاد قطر برای شجاع مثل بلیت بخت آزمایی بود

محمدخانی: پیشنهاد قطر برای شجاع مثل بلیت بخت آزمایی بود

ناصر قراگزلو/ ناصر محمدخانی یکی از بهترین مهاجمان تاریخ باشگاه پرسپولیس است. مهاجم اسبقی که به ما می‌گوید هر مدیر یا شخص فوتبالی اگر در شرایط سخت و تعیین کننده فعلی به پرسپولیس که نماینده 80 میلیون ایرانی محسوب می‌شود کمک کند قطعاً محبوبتر شده و از اجر معنوی این امر نیز بهره‌مند خواهد شد و دعای خیر چهل پنجاه میلیون پرسپولیسی را همراه خود خواهد داشت. در رابطه با همه موارد فنی و حاشیه‌ای پرسپولیس با غزال تیزپای اسبق پرسپولیس گفت و گوی مفصلی داشتیم که می‌خوانید:
 
از بازی پرسپولیس مقابل سایپا شروع کنیم که مدافع عنوان قهرمانی دو امتیاز حساس را در افتتاحیه از دست داد!
 اولین بازی همیشه برای تیم‌ها اتفاقات زیادی رخ می‌دهد و گاهاً حتی نتایج عجیبی هم رقم می‌خورد. پرسپولیس هم به نظرم خیلی خوب نبود اما با این وجود بازیکنانش واقعاً مستحق برد بودند چون چهار پنج موقعیت گلزنی داشتند اما با بدشانسی دو توپ به تیرک خورد و دو سه فرصت دیگر هم از دست رفت.
 
تساوی در اولین گام برای مدافع عنوان قهرمانی، ناامید کننده نیست؟
 نه اصلاً چون با کیفیتی که من از پرسپولیس دیدم و توانایی که از بازیکنان و کادر فنی سراغ دارم این تیم در بازی‌های آینده ورق را به سود خودش بر می‌گرداند.
 
یعنی برای کسب سه جام داخلی و یک جام خارجی شما به موفقیت پرسپولیس امیدوارید؟
 قطعاً به پرسپولیس امیدوارم تیمی که در چهار دوره متوالی قهرمان لیگ شده و دو بار تا فینال آسیا پیش رفته و چندین عنوان قهرمانی سوپرجام و جام حذفی را کسب کرده حتماً دوباره می‌تواند چندین جان دیگر را کسب کند و باز هم هواداران میلیونی‌اش را شاد کند.
 
اما حساب باشگاه پرسپولیس خالی است و در زمینه موارد مالی و بازیکن و چندین موضوع ریز و درشت دیگر باشگاه پرسپولیس با مشکلات بزرگی مواجه است!
 پرسپولیس در شرایط خیلی سختی قرار دارد اما بازیکن پرسپولیس می‌تواند از این دشواری برای خودش سکوی پرتاب درست کند چه بسا که ترابی و علیپور و شجاع از همین درخشش در پرسپولیس برای خودشان سکوی خوبی به لحاظ مالی و سایر مسائل درست کردند. مثلاً ترابی اگر چند سال دیگر هم در سایپا می‌ماند هیچ‌وقت به اندازه پرسپولیس، درخشش‌اش به چشم نمی‌آمد اما او در پرسپولیس درخشید و با یک قرارداد خوب به قطر رفت یا مثال دیگرش شجاع که به قطر رفت و برای دو سال قرارداد بسیار خوبی منعقد کرد.
 
در رابطه با مدیریت جدید پرسپولیس چه نظری دارید؟
 من شناختی از مدیرعامل جدید ندارم اما حتماً ایشان به بزرگی پرسپولیس و کار سختی که به عهده گرفته‌اند به خوبی آشنایی دارند و من هم مانند تمامی پیشکسوتان و هواداران امیدوارم مدیر جدید در این برهه حساس در کارشان موفق باشند.
 
اما دست مدیر و باشگاه به لحاظ مالی برای مطالبات بازیکنان و گرفتن بازیکن واقعاً خالی است.
 بالاخره همه باید در تیم و باشگاه دست به دست هم بدهند تا از این دوران بگذرند و در واقع مانند زمان برانکو که تیم از پنجره نقل و انتقالات محروم شد و با مشکلات دیگری مواجه شد دست به عصا جلو بروند تا این دوره و مشکلاتش هم کم کم حل شده و سپری شود.
 
در خصوص جدایی نادری و شجاع چه نظری دارید؟
 نادری به تیم رقیب رفت و به نوعی دل هواداران پرسپولیس را شکست. شاید در فوتبال اروپا این چنین انتقال‌هایی مشکلی نداشته باشد اما در ایران اینگونه نیست. نادری هم به نظرم با تصمیمی که گرفت خودش را مقابل هواداران پرسپولیس قرار داد؛ تصمیمی که عواقب سختی دارد چه بسا که قبلاً بازیکنانی مثل هاشمی نسب و انصاریان و چند بازیکن دیگر تصمیم به انتقال به تیم رقیب گرفتند اما به خاطر همان تبعات روانی و فشارش نتوانستند کیفیت قبلی و بازی که در پرسپولیس داشتند را ارائه دهند. در مورد شجاع اما قضیه فرق می‌کند. او بعد از چند سال بازی در  پرسپولیس حقش بود که برود اما شاید او بد زمانی را انتخاب کرد و ‌ای کاش می‌شد مثلاً بعد از فینال جدا می‌شد با این وجود نباید از این واقعیت بگذریم شانسی که به لحاظ مالی به شجاع رو کرد و پیشنهادی که به این بازیکن رسید مثل یک بلیت بخت‌آزمایی بود و او نمی‌توانست شاید از آن پیشنهاد خوب میلیاردی که چندین برابر رقم پرسپولیس بود بگذرد به همین دلیل هم او از پرسپولیس جدا شد و رفت.
 
یحیی گل‌محمدی هم برای انتخاب بهترین مربی غرب آسیا به عنوان گزینه انتخاب شده. در این رابطه چه صحبتی دارید؟
 قطعاً مربی‌ای که می‌آید و تیمش را به عنوان قهرمانی لیگ برتر می‌رساند و بعد از آن هم در بین آن همه تیم خوب و مطرح و متمول به فینال آسیا می‌رسد حقش است که گزینه شده و به عنوان بهترین مربی لیگ قهرمانان آسیا هم انتخاب شود.
 
ناصر خان برای شما هم پیش آمد که در دوران حضورتان در پرسپولیس از تیم رقیب پیشنهاد داشته باشید؟
 در پرسپولیس نه اما در راه‌آهن که بودم از استقلال پیشنهاد داشتم. در آن مقطع من و شاهرخ بیانی هر دو در تیم ملی جوانان با هم همبازی بودیم. شاهرخ هم به من گفت جکیچ از بازی تو خوشش آمده و به من گفته به یک مهاجم با خصوصیات تو نیاز دارد اما جواب من به شاهرخ منفی بود چون من با راه‌آهن قرارداد داشتم.
 
و چطور پرسپولیس را انتخاب کردید؟
 در تیم بانک ملی، آقای گل باشگاه‌های تهران شدم. علی آقا هم بازی مرا پسندیده بود و وقتی پیشنهاد از طرف پرسپولیس و علی آقا به من رسید بدون یک ثانیه تعلل آن را قبول کردم چون عاشق پرسپولیس بودم و با عشق و علاقه به این تیم رفتم و هنوز هم که سال‌ها از آن گذشته به پرسپولیس و هوادارانش عشق می‌ورزم و از ته قلب و با همه وجود دوستش داشته و دارم.
 
اگر زمانی که در پرسپولیس بودید از استقلال پیشنهاد دریافت می‌کردید ممکن بود به تیم رقیب بروید؟
 نه اصلاً. برای اینکه هم خودم هم تمام بچه محل‌هایم در شهرری پرسپولیسی بودند.
 
مدیرعامل باشگاه تراکتور گفته که این تیم پرطرفدارترین تیم ایران است و باید بازی‌هایش از شبکه سراسری پخش شود.
 من برای همه تیم‌ها احترام قائلم، اتفاقاً خود من هم اصالت آذری دارم اما همه می‌دانند که پرسپولیس تیم اول ایران است و بیشترین تماشاگر و هوادار را دارد و صرفاً با یک نظرسنجی و مواردی دیگر نمی‌توان رأی به پر هواداری یک تیم داد.پرسپولیس تیم اول ایران است و با استقلال بالای پنجاه سال است که با هم رقابت دارند. استقلال هم بعد از پرسپولیس دومین تیم پرطرفدار ایران است و تراکتور هم در رده‌های بعدی قرار دارد.
 
به شرایط پرسپولیس برگردیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا، عیسی را نبخشید به همین دلیل دست یحیی در خط حمله و دفاع میانی تا حدودی خالی است!
 رأی محرومیت عیسی واقعاً خیلی ظالمانه بود و حق‌کشی مسلم محسوب می‌شود. در این شرایط سخت هم که پای فینال آسیا در میان است من فکر می‌کنم هر مدیری به پرسپولیس که حکم تیم ملی و نماینده هشتاد میلیون ایرانی در فینال اسیا محسوب می‌شود کمک کرده و فداکاری کند هواداران پرسپولیس پشت سر آن مالک یا مدیر می‌آیند و سال‌ها از او و تیمش حمایت کرده و این موضوع  قطعاً تبعات خیلی خوبی برای آن مالک یا مدیر و تیمش خواهد داشت و دعای خیر میلیون‌ها ایرانی و پرسپولیسی همراه آن شخص کمک کننده خواهد بود.
 
پرسپولیس از لیگ به فینال می‌رود و نماینده شرق از کوران مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به فینال می‌آید. این فاصله تبعات فنی برای پرسپولیس همراه نخواهد داشت؟
 شرایط بازی فینال با مسابقات قبلی پرسپولیس متفاوت خواهد بود اما با سبک خاص تاکتیکی و فنی خودمان و توانایی‌های بالقوه‌مان باز هم می‌توانیم برنده شویم و اولین جام لیگ قهرمانان آسیا را برای کشور عزیزمان ایران بالا ببریم. به خاطر ارزش زیاد این مسأله است که می‌گویم بهتر است مسئولان تیم‌های دیگر نسبت به پرسپولیس در مقطع کنونی نگاه ملی داشته باشند. من نمی‌دانم امکان انتقال قرضی و مسائلی از این دست وجود دارد که در یکی دو پستی که پرسپولیس کمبود احساس می‌کند برای چند ماه هم که شده بازیکن مد نظر پرسپولیس را به این تیم بدهند تا در فینال بدرخشد و پس از سال‌ها انتظار اولین قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را برای هشتاد میلیون ایرانی به ارمغان بیاورد.
 
یحیی خواهان دو بازیکن شهرخودروست. در این رابطه فکر می‌کنید مالک این باشگاه با درخواست پرسپولیس موافقت می‌کند؟
 من می‌دانم شهرخودرو به شکل خصوصی اداره می‌شود و مالک آن باشگاه هم برای اداره تیمش زحمات و هزینه زیادی متحمل می‌شود اما گفتم چون پای فوتبال ایران در میان است امیدوارم مالک شهرخودرو یا هر باشگاه دیگری که می‌تواند به پرسپولیس کمک کند در این مقطع حساس فداکاری کروه و به نوعی نگاه ملی به موضوع داشته باشد تا ان‌شاءالله در فینال نماینده کشورمان موفق باشد. در فینال هم اگر پرسپولیس موفق شود همه اسم ایران را می‌آورند و فقط پای یک تیم در میان نیست.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.