یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

پرونده ای برای آغاز دوران مربیگری شماره 1

آغاز تلخ رحمتی

آغاز تلخ رحمتی

فارغ از اینکه رحمتی مربی خوبی می‌تواند باشد یا نه بای نگاهی به وضعیت اسفبار تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا انداخت.

شهرخودرو در نخستین بازی خود در لیگ قهرمانان آسیا برابر شباب الاهلی امارات یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های این مرحله شکست خورد تا مهدی رحمتی آغازی تلخ در دوران مربیگری خود داشته باشد. نخستین تجربه رسمی سرمربیگری رحمتی چگونه بود؟ او می‌تواند مربی بزرگی شود؟ اساساً فرمول بازیکن - سرمربی هنوز جواب می‌دهد یا دوران آن به اتمام رسیده؟ پرونده امروز این پرسش را واکاوی می‌کند.

1

مازیار گیلکان: تصمیم باشگاه شهر خودرو در انتخاب رحمتی به عنوان سرمربی، کمی عجیب به نظر می‌رسد. آنها که ظاهرا سرمایه‌گذار خصوصی هستند و همین چندی پیش اعتراض طلبکاران‌شان در کسب و کاری که دارند، فضای فوتبال را پر کرده بود، شاید وجه سلبربتی‌گونه رحمتی را در انتخاب سرمربی در نظر داشته‌اند اما اگر هدف باشگاه‌داری است، رحمتی نمی‌تواند با وجه سلبریتی‌گونه‌اش برای این باشگاه کاری کند و سرانجام همه چیز روی نیمکت معلوم می‌شود.

2

سام ستارزاده: آیا سیدمهدی رحمتی "انتخاب درست" فرهاد حمیداوی برای شهرخودرو بود؟ برای پاسخ، به رقیب دوشنبه‌عصر عنابی‌ها دوباره نگاه کنید. ژرارد زاراگوزا پس از سپری‌کردن یک فصل در تیم زیر ۲۱ساله‌های شباب الاهلی، اندی قبل به هدایت تیم بزرگ‌سالان رسید و پس از چندماه رخوت در فوتبال امارات، نخستین دیدار رسمی خود مقابل شهرخودرو را نه صرفا با پیروزی، بلکه با معرفی یک پدیده ۱۷ساله اماراتی که زننده گل پیروزی‌بخش الاهلی هم بود، به پایان رساند. چرا فرهاد حمیداوی که خود سابقه حضور در فوتبال حرفه‌ای به‌عنوان بازیکن را داشته، چنین سیستم آکادمیکی در تیمش ندارد که از دل آن یک سرمربی آتیه دار پدیدآمده و چنین جادویی برایش خلق کند؟

3

میعاد نیک: حضور نوازی به‌عنوان سرمربی و مرد اول نیمکت در بازی با شباب الاهلی به نوبه خود حائز ابعاد منفی نیست اما اینکه چرا رحمتی وظیفه خود را انجام نداده و از کناره‌های زمین شاهد عملکرد ضعیف شاگردانش نبوده، پرسشی‌ است که باید به‌دنبال پاسخ آن بود. رفتارهای عجیب و غریب و بی‌اعتنایی به قوانین البته مدتی ا‌ست که با جوان‌گرایی در نسل سرمربیگران ایرانی بروز داده می‌شود و پیش از این هم مربیانی بوده‌اند که از حضور در کنفرانس‌ها صرف‌نظر می‌کردند.

4

سامان موحدی راد: فارغ از اینکه رحمتی مربی خوبی می‌تواند باشد یا نه بای  نگاهی به وضعیت اسفبار تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا انداخت. تیم‌هایی که بی‌برنامه و همه به امید جرقه‌هایی پا به میدان گذاشته‌اند و بعد از این همه سال نمی‌بینند آنچه تیم‌های کوچک حاشیه خلیج فارس را به مراحل بالاتر می‌رساند نه فقط پول زیاد که ساختار درست و حرفه‌ای تیم‌هاست. چیزی که در فوتبال ایران دیده نمی‌شود و از قضا محلی برای قتل همین استعدادهایی مثل رحمتی است.

5

علی کمانگری: این که شخصی در زمین فوتبال بازیکن بزرگی بوده، تجربیاتی گران‌بها از دل مستطیل سبز به دست آورده، قدرت رهبری خوبی درون میدان داشته و حتی در مواردی تصمیماتی فراتر از حیطه‌ی اختیارات یک بازیکن درون تیم می‌گرفته، دلیل نمی‌شود تبدیل به مربی خوبی هم بشود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.