شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

اکثریت مطلق در مجمع تکواندو به دست نیامد

گاف بــزرگ رئیس!

گاف بــزرگ رئیس!
آزاده پیراکوه
آزاده پیراکوه خبرنگار

انتخابات فدراسیون تکواندو چهارشنبه برگزار شد و هادی ساعی، برخلاف پیش‌بینی‌هایی که ارائه می‌شد، به دوران 21 ساله ریاست محمد پولادگر پایان داد و 29 بر 27 برنده از انتخابات بیرون رفت. در این مجمع 57 عضو حضور داشتند که در پایان 56 رأی به صندوق انداخته شد که از این آرا، 29 رأی سهم ساعی شد و بنیامین شکوه‌فر، معاون وزیر ورزش که ریاست مجمع را برعهده داشت، رأی نداد.

ایران ورزشی - انتخابات فدراسیون تکواندو چهارشنبه برگزار شد و هادی ساعی، برخلاف پیش‌بینی‌هایی که ارائه می‌شد، به دوران 21 ساله ریاست محمد پولادگر پایان داد و 29 بر 27 برنده از انتخابات بیرون رفت. در این مجمع 57 عضو حضور داشتند که در پایان 56 رأی به صندوق انداخته شد که از این آرا، 29 رأی سهم ساعی شد و بنیامین شکوه‌فر، معاون وزیر ورزش که ریاست مجمع را برعهده داشت، رأی نداد.
این انتخابات در حالی به پایان رسید که هادی ساعی تعداد رأی لازم را به دست نیاورده اما کمترین توجهی به این موضوع نشده است. در اینکه خیلی‌ها خارج از اعضای مجمع، از جمله رسانه ها معتقد بودند باید فرد جدیدی به جای پولادگر ریاست فدراسیون را برعهده بگیرد تا خون تازه‌ای به این رشته تزریق شود، شکی نیست اما این علاقه‌مندی نباید به سکوت در مقابل یک تخلف یا اشتباه منجر شود.
طبق اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی، فردی به‌عنوان رئیس انتخاب می‌شود که بتواند اکثریت مطلق رأی را به دست آورد و اکثریت مطلق هم این‌طور تعریف شده است: «نصف به اضافه یک رأی از تعداد کل اعضای حاضر در مجمع.» با این حساب از 57 نفر اعضای حاضر در مجمع فدراسیون تکواندو، فردی باید رئیس شود که حداقل 5/29 رأی بیاورد که با توجه به اینکه «نیم» برای انسان معنا پیدا نمی‌کند، باید یک رأی بیشتر از 29، یعنی 30 رأی بیاورد اما هادی ساعی 29 رأی آورده است؛ عددی که نشان می‌دهد او حائز اکثریت مطلق آرا نشده است.
راه حل این بوده که در همان مجمع، رئیس مجمع، یعنی بنیامین شکوه‌فر، اعلام می‌کرد تا انتخابات به دور دوم برود مثل اتفاقی که در انتخابات فدراسیون اتومبیلرانی صورت گرفت و در همان مجمع، دوباره رأی‌گیری انجام شد. اما در تکواندو این اتفاق نیفتاد و معاون وزیر به واسطه ناآشنایی با اساسنامه، آیین‌نامه انتخاباتی و البته فضای مجامع این کار را نکرد و همین کافی است تا  در صورت اعلام شکایت از سوی محمد پولادگر این مجمع باطل شود.
این ماجرا مدتی قبل در انتخابات وزنه‌برداری هم رقم خورد. علی مرادی نیم رأی کم آورد و سجاد انوشیروانی با تغییر دولت و با گذشت دو سال شکایت کرد. شکایتی که اگر حکم بازنشستگی علی مرادی صادر نمی‌شد، ظرف چند روز آینده به ابطال انتخابات وزنه‌برداری منجر می‌شد؛ اتفاقی که ممکن است در تکواندو هم تکرار شود.
شکوه‌فر که ریاست مجمع را برعهده داشت، در پایان مجمع درباره تصمیم‌اش برای رأی ندادن، گفت: «از آنجا که وزارت ورزش نگاه بی‌طرف به انتخابات فدراسیون‌ها دارد از دادن رأی خودداری می‌کنم. بنابراین تعداد اعضای مجمع ۵۶ نفر هستند.»
او تا اینجای کار درباره رأی ندادنش، حرف درستی می‌زند که این کار می‌تواند به شائبه‌ها پایان دهد اما از این جهت که چون رأی نداده، تعداد اعضای مجمع 56 نفر است، اشتباه می‌کند؛ چرا که در اساسنامه و آیین‌نامه انتخاباتی به صراحت از اعضای حاضر در مجمع نام برده شده است؛ نه تعداد آرای مأخوذه. این اشتباه فضای ناخوشایندی برای تکواند و البته وزارت ورزش  ایجاد کرده است چراکه اگر وزارت ورزش بخواهد اشتباهش را بپذیرد، در آن صورت با حاشیه‌های هادی ساعی مواجه می‌شود، ضمن اینکه خودش را هم زیر سؤال برده است؛ و اگر بخواهد بی‌تفاوت باشد، پولادگر شکایت می‌کند و خیلی راحت حکم ابطال انتخابات را می‌گیرد.

نشست تعیین‌کننده در وزارت
حکم معاونت پیشکش می‌شود؟
موضوع دیگری که در رابطه با انتخابات تکواندو و محمد پولادگر مطرح بوده و هست، ماجرای معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش است. پیش از مجمع در قالب گزارشی نوشتیم که وزارت ورزش می‌خواهد بعد از رأی اعتماد پولادگر از مجمع، حکم سرپرستی معاونت را برای او بزند اما حالا که رأی بالا به دست نیامده، این سؤال مطرح است که آیا سناریوی قبلی اجرا می‌شود؟ اگر پاسخ مثبت است، وزارت ورزش با این ابهام مواجه می‌شود که چطور فردی که در جمع خانواده خودش نتوانسته رأی اعتماد بگیرد، مسئول 50 فدراسیون شده است؟ اگر هم وزارت ورزش پشیمان شده باشد و این کار را انجام ندهد، در آن صورت با پولادگری مواجه می‌شود که ممکن است بخواهد از روند برگزاری مجمع انتخاباتی تکواندو شکایت کند و حکم ابطال انتخابات را بگیرد! گویا پولادگر دعوت شده تا امروز نشستی در وزارت ورزش داشته باشد که نتیجه این نشست به همه این ابهام‌ها پاسخ می‌دهد  و مشخص می‌شود که چه اتفاقی سر راه فدراسیون تکواندو قرار می‌گیرد.
ضمن اینکه شاید تکلیف معاونت مهم اما بلاتکلیف قهرمانی هم روشن شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.