سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

بلژیک-انگلیس، یکشنبه ساعت 23:15

دوئل صعود

دوئل صعود

بلژیک در «دن دریف» میزبان انگلیس است تا یکی از بازی‌های جذاب مرحله گروهی در دور پنجم بازی‌ها از گروه 2 لیگ A انجام شود. بلژیک، تیم اول رنکینگ فیفا، از چهار بازی 9 امتیاز گرفته و صدرنشین است و انگلیس با دو امتیاز کمتر در رده سوم قرار دارد. دانمارک هم 7 امتیاز دارد اما تفاضل گلش یکی بیشتر است. ایسلند تیم آخر این گروه بدون امتیاز است.

 

پیش بازی

بلژیک با مربیگری روبرتو مارتینس تنها یک بازی را در مرحله گروهی لیگ ملت ها نبرده و آن شب پرحادثه در ویمبلی حالا برای تعیین تیم صعودکننده به مرحله نیمه‌نهایی لیگ ملت ها سرنوشت ساز شده. قبل از بازی در خانه فوتبال انگلیس، بلژیک از 13 بازی آخرش 12 برد به دست آورده بود تا جایگاهش را در صدر جدول بهترین های جهان تثبیت کند. اگرچه روملو لوکاکو گل اول شیاطین سرخ را در ویمبلی زد اما میزبان با گل‌های مارکوس رشفورد و میسون ماونت به پیروزی رسید و نگذاشت خیال بلژیک از صدرنشینی در گروه آسوده شود.

بلژیک آن باخت را با پیروزی 2 بر یک برابر تیم قعرنشین گروه، ایسلند تا حدی جبران کرد هرچند آن برد هم آسان به دست نیامد و باز هم دو گل از لوکاکو –یکی از روی نقطه پنالتی- نجاتشان داد. تیم مارتینس با یک برد 2 بر یک دیگر در بازی دوستانه مقابل سوییس-این بار میشی باتشوایی دو گل زد- در هفته گذشته برای این مسابقه آماده کرده است.

اگر بلژیک این بازی را ببرد، یک پایش را به مرحله پایانی لیگ ملت ها گذاشته و امیدهای انگلیس برای صدرنشینی را از بین می برد. اگر بلژک برنده شود و دانمارک نتواند ایسلند را شکست دهد، یک بازی مانده به پایان مرحله گروهی کار صعود از این گروه به پایان می‌رسد.

اما انگلیس قرار نیست به این راحتی ها تسلیم شود. تیم گرت ساوت‌گیت یک بار در مرحله گروهی، بلژیک را شکست داده و می داند دلیلی برای ناتوانی در تکرار آن وجود ندارد. تیم جوان و رو به پیشرفت انگلیس پنجشنبه شب در ویمبلی با یک بازی مسلط نخستین پیروزی انگلیس برابر جمهوری ایرلند بعد از 35 سال را رقم زد با گل‌های هری مگوایر، جیدون سانچو و دومینیک کالورت لوین.

در استعدادهای تیم ملی انگلیس شکی نیست اما کنار زدن دانمارک و بلژیک و صدرنشینی و دومین صعود متوالی به نیمه‌نهایی کار فوق‌العاده سختی است. هرچه درباره بازی آخر این تیم در لیگ ملت ها کمتر گفته شود، بهتر است. مگوایر و ریس جیمز اخراج شدند و کریستین اریکسن تنها گل بازی در ویمبلی را زد تا دانمارک به رده دوم صعود کند.

انتظار می رود این تیم در بازی آخرش ایسلند را ببرد اما آن نتیجه بی اهمیت می‌شود اگر انگلیس نتواند همه امتیازات را از تیمی که در جام جهانی 2018 دو بار مغلوبش شده، بگیرد.

 

اخبار تیمی

بلژیک با چند بازیکن کم تجربه با سوییس بازی کرد اما قویترین تیمش را به مصاف انگلیس می فرستد از جمله تیبو کورتوآ که جای سیمون مینیوله را می گیرد. بعید است دبل باتشوایی او را در ترکیب اصلی قرار دهد، لوکاکو به دنبال شکار انگلیس است و ستاره تیم، کوین دبروین می خواهد بیستمین گل ملی اش را بزند. یوری تیلمانس به خط میانی بر می گردد اما هم تیمی اش در لسترسیتی، تیموتی کاستانیه همراه با کاپیتان ادن آزار غایب است. دریس مرتنز هم جای یانیک کاراسکوی مصدوم را می گیرد.

ساوت‌گیت نمی تواند قویترین تیمش را به این بازی بفرستد چون مگوایر و جیمز محروم هستند، مدافعان دیگر تیم، جو گومز و ترنت الکساندر آرنولد تحت درمانند و دست مربی در قلب دفاع بیشتر بسته شده با توجه به اینکه کانر کودی تست کرونای مثبت داشته.

در آغاز بازی‌های ملی درباره آمادگی جسمانی رشفورد تردیدهایی وجود داشت و او به این بازی نمی رسد اما ساوت‌گیت با وجود غایبان بسیار تیمی قابل احترام را انتخاب خواهد کرد.

 

ترکیب احتمالی

بلژیک: کورتوآ؛ آلدرویرلد، دنایر، بویاتا؛ مونیه، تیلمانس، ویتسل، تورگان آزار؛ دبروین، مرتنز؛ لوکاکو

انگلیس: پیکفورد؛ واکر، کین، دایر؛ تریپیر، هندرسون، رایس، چیلول؛ استرلینگ، سانچو؛ کین

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.