شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

از بهزادی و کلانی تا پیوس از طارمی و علیپور تا آل‌کثیر

هرگز سیر نشو

هرگز سیر نشو

وصال روحانی/ امروز یکی از سؤالات مهم هواداران پرسپولیس و بسیاری از دوستداران دیگر تیم‌ها و کل جامعه فوتبال این است که آیا عیسی آل‌کثیر جدیدترین صید تهاجمی سرخ‌های تهرانی می‌تواند همان چیزی باشد که از او انتظار می‌رود. واقعیت امر این است که همواره میزان انتظارها از نوک حمله و «مهاجم هدف» پرسپولیس در سطحی بسیار بالا بوده و کافی است اسامی ‌شماری از اشغال‌کنندگان نامدار این پست را بیاوریم. 

حسین کلانی، همایون بهزادی، صفر ایرانپاک، ناظم گنجاپور، حمید شیرزادگان، محمود خردبین، جهانگیر فتاحی، ناصر نورایی، غلام فتح آبادی، فرشاد پیوس، کریم باوی، پایان رأفت، بهنام ابوالقاسمپور، بهنام سراج، سهراب انتظاری، مهدی طارمی، علی علیپور و البته ناصر محمدخانی و علی دایی از جمله مردانی بوده‌اند که در پنج دهه اخیر به خط حمله پرسپولیس جان بخشیده‌اند و هرچند در میان آنها تنی چند مهاجمان لب خط و به قول قدیمی‌ها «گوش»‌های راست و چپ بوده‌اند اما اکثریت‌شان مهاجمان نوکی بوده‌اند که فضا و مکان را نیک می‌شناختند و با فرصت‌سنجی لازم و زدن ضرباتی بجا و سریع دروازه رقبا را پیوسته فرو می‌ریختند و کامل‌کننده عملیات تیم بودند. عملیاتی که همیشه هجومی بوده و از پرسپولیس روحیاتی ویژه را در اینجا و آنجا ترسیم کرده و تیمی را ساخته که هرچند در مقاطعی به‌واسطه برخی رویکردهای احتیاطی علی پروین قدری دفاعی هم شد اما میل به تهاجم و گلزنی‌های پرشمار همیشه از درون آن می‌جوشیده و عادت اولیه و همیشگی آن بوده است. تیمی که در دهه 1360 یک توفان واقعی و در حد لقب معروفش (زلزله) بود و به‌قولی در همان 20، 30 دقیقه اول با زدن دو، سه گل کار حریفان را تمام می‌کرد، تو گویی پیام‌های آن تیم‌ها و دستورالعمل آن تاکتیک‌ها و هدف همه آن مربیان و بازیکنان و توصیه واصله به نوک حمله‌ها این بود که؛ «تا می‌توانی گل بزن و هرگز سیر نشو.»
 
حامل جدید مشعل گلزنی
امروز که دیگر خبری از طارمی «پورتویی شده» نیست و جانشین او علی علیپور هم به لیگ پرتغال رفته، نگاه‌ها به عیسی آل‌کثیر تازه صید شده از صنعت نفت آبادان دوخته شده است تا مشخص شود آیا او می‌تواند حامل پرچم و روشن نگه‌دارنده مشعلی باشد که به مدت 55 سال از اکثر مهاجمان و به‌ویژه نوک حمله‌های سرخ‌ها ماشین‌های گلزنی ساخته است. آل‌کثیر که اینک مشغول همراهی قرمز‌ها در لیگ قهرمانان آسیا در قطر است، چقدر می‌تواند طارمی‌وار یا علیپورگونه گل بزند تا یک بار دیگر ثابت شود پرسپولیس ید طولایی در پرکردن جای مردانی دارد که آمار طلایی‌شان گواهی داده جانشین‌ناپذیرند اما همیشه کسی آمده و کمی تا قسمتی کارهای آنان را انجام داده و آن مشعل را روشن نگه داشته است؟ تشخیص این مسأله و یافتن پاسخ این سؤال قدری سخت است زیرا فراوان بوده‌اند مردانی که با دنیایی امید و توقع به سرخابی‌های پایتخت پیوسته‌اند اما فشارهای روانی این انتقال از کارآیی‌شان کاسته و پس از مدتی ارائه نمایش‌های ضعیف بار سفر بسته و رفته‌اند. در نقطه مقابل مهاجمان پرشماری نیز در درازای تاریخ سرخپوش شده‌اند که در ابتدا احتمال درخشش‌شان اندک بود اما ماندند و خوب کار کردند و نتیجه گرفتند و حتی به اروپا رفتند و در آنجا هم موفق شدند که مهدی طارمی جدید‌ترین نمونه از این دست است.
 
فرصت‌های بیشتر و تازه
یک نگاه ساده و برآورد بدیهی هم می‌گوید وقتی آل‌کثیر در تیم‌های به‌ظاهر درجه دومی مانند صنعت نفت این همه گل‌ می‌زند و در سال‌های اخیر معمولاً در بالای جدول بهترین گلزنان لیگ خودنمایی می‌کند، بدیهی است که در پرسپولیس با فرصت‌سازی‌های بیشتری که صورت می‌پذیرد، از امکان و شانس زیادی برای رسیدن به مدارجی بالاتر بهره‌مند باشد و بتواند با گلزنی‌های پرتعدادتر به گلزنان زبده سابق پرسپولیس برسد و چیزی مثل آنان جلوه کند. قوه حمل توپ، کارهای خوب تکنیکی، سرعت عمل در برآورد لحظات و موقعیت‌ها، ضربه‌زنی با هر دوپا و حتی توان سرزنی به‌رغم قد متوسط‌اش چیزهایی است که آل‌کثیر را به فاکتورهای موفقیت در جمع سرخ‌ها نزدیک کرده و اگر او بتواند بر استرس شدید عضویت در پرسپولیس که مشکل هر فرد تازه‌واردی به این باشگاه است فائق آید، شاید این تیم از انتقال اخیر علیپور به ماریتیموی پرتغال و جور نشدن انتقال شهریار مغانلوی پیکانی به پرسپولیس ضرری را متحمل نشود که برخی تصور می‌کنند رویدادهای فوق شامل حال قرمز‌ها کرده است.
 
مردانی متفاوت
بعضی مهاجمان ویژه فوتبال چه در ایران و چه در سایر کشورها از خصوصیاتی منحصر به فرد بهره ‌می‌برند که شانس توفیق آنان را در هر تیم و فضا و محیطی و با هر میزان و روند و تاکتیکی که در دستور کار تیم‌ها قرار دارد، امکان‌پذیر می‌سازد. این قبیل فورواردها چون سریع و تیزهوش‌اند و کار فردی و توانایی فنی بالایی دارند صرفنظر از هر تاکتیکی که تیم‌هایشان به کار می‌گیرد و هر عادت و روشی که یاران کنار دست‌شان در تیم دارند، راه رسیدن به مقصود و اهداف خویش را می‌شناسند و به ‌لطف سرعت عمل، مهارت در پیش‌بینی حرکات بعدی و واکنش فوری در قبال هر واقعه‌ای به توفیق‌های جالب و زیادی می‌رسند و برای هر اتفاقی یک راه حل فوری دارند. از این منظر و با احتساب مواردی که در بازی آل‌کثیر مشاهده شده، او مردی است که شاید سریع‌تر از حد تصور در ترکیب قرمز‌ها جا بیفتد و جانشین موفقی برای علیپور در کمترین فرصت ممکن باشد. پرسپولیس در سال‌های اخیر امثال گادوین منشا را هم در ترکیب خود داشته و آنها بازیکنان مکملی بوده‌اند که هر چند گل هم می‌زده‌اند اما وظیفه و حسن اصلی‌شان باز کردن راه‌های گره خورده و هموار کردن مسیر گلزنی مهاجمان اصلی تیم بوده است.
 
طرح‌ها و راه‌های موجود
بر این اساس باید صبر کرد و دید که فرد همراهی و کامل‌کننده آل‌کثیر در خط حمله پرسپولیس چه کسی خواهد بود و آیا از مهدی عبدی یا امیر روستایی در این پست استفاده می‌شود یا گل محمدی با بیشتر کردن وظایف تهاجمی وحید امیری وی را عملاً از جمع هافبک‌های تیم کنار می‌گذارد و به مهاجم کاذب تبدیل می‌کند یا به صرافت دیگری خواهد افتاد و طرح متفاوتی خواهد ریخت اما هر چه روی دهد، از حالا مشخص و حتمی است که آل‌کثیر مهم‌ترین فصل زندگی ورزشی‌اش را شروع کرده و توفیق یا ناکامی او و شکل و زمان تحقق آن نه تنها سرنوشت وی بلکه فرجام کل باشگاه را هم در فصل پیش‌رو تا حد قابل توجهی رقم خواهد زد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.