سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

رئیس کمیته ملی المپیک: دولت راجع به انتخابات کمیته صحبتی با من نکرده است

رئیس کمیته ملی المپیک: دولت راجع به انتخابات کمیته صحبتی با من نکرده است

صالحی امیری گفت: از دولت هیچ صحبتی در مورد انتخابات کمیته ملی المپیک با من نشده چون کمیته نهادی مستقل است.

به گزارش ایران ورزشی، سومین همایش آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک  با حضور سید رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، نصرالله سجادی مشاور رییس و کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک برگزار شد. هادی ساعی رییس فدراسیون تکواندو و غلامرضا شعبانی بهار رییس فدراسیون تیروکمان هم در این همایش حضور داشتند.


صالحی امیری در حاشیه همایش در پاسخ به این پرسش که آیا تا کنون از طرف دولت با شما برای عدم حضور در انتخابات کمیته ملی المپیک صحبت شده است؟ گفت: تا امروز هیچ کس با من در مورد مجمع انتخابات صحبت نکرده است و طبیعی است که چنین صحبتی نباشد چون کمیته نهاد مستقل است و تابع منشور المپیک است. انتخابات توسط مجمع و  با رای مستقیم ۶۰ نفر از اعضا برگزار و هر نوع مداخله در فرایند انتخابات کمیته غیر قانونی تلقی می‌شود.

صالحی امیری در مورد ادغام بودجه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اظهار داشت: آنچه در بحث بودجه اتفاق افتاد حوزه تخصصی است و در آن ورود نداریم. در مورد ادغام بودجه کمیته و وزارت طی مکاتبه با دولت و مجلس دلایل و نواقص آن را اعلام کردیم. مهم ترین نکته اینکه با نهاد بین المللی مواجه هستیم که نسبت به دخالت دولت حساسیت دارند. دولت حمایت کرده و ما همیشه قدر دان هستیم. ما نهاد عمومی غیر دولتی  هستیم و وقتی در قانون از ما به عنوان نهاد غیر دولتی نام برده شده است، ادغام بودجه یک نهاد غیر دولتی با نهادی دولتی وجه تخصصی ندارد. بعلاوه انگیزه هر دستگاه برای پیگیری بودجه خودش بیشتر  از دستگاه دیگر است. چهار میلیون دلار ارز برای سه رویداد در سال آینده لازم داریم تا در هانگژو، قونیه و چین پاسخگوی نیازهای سه کاروان بزرگ باشیم. ادغام انگیزه پیگیری را از دستگاه سلب می کند و اگر دستگاه مادر بگوید امکان تامین و پرداخت نیست حضور در رویداد لغو می شود. آسیب های این تصمیم را اعلام می‌کنیم اما هر تصمیم که مجلس بگیرد تابع آن هستیم. مجلس مرکز پژوهش ها را دارد و مجلس در جهت منافع ملی تصمیم می‌گیرد. ما نامه دادیم و گفتگو کردیم. هفته گذشته با نمایندگان کمیسیون فرهنگی جلسه داشتیم. در نهایت تصمیم با مجلس است و همه نهادها از جمله ما موظف به تبعیت از تصمیمات مجلس هستیم.


او در مورد نتیجه جلسه ستاد عالی بازی‌ها گفت: طی چند ماه گذشته جلساتی در مورد بازی های آسیایی داشتیم. در مجموع جلسات با حضور سرپرست کاروان مشاور عالی و معاون قهرمانی و مدیر کل مربوطه در وزارت انجام شد مجموعه فدراسیون هایی که اعزام می شوند دعوت شدند و در جلسات ستاد کمیته تصمیمات گرفته شد و طی دو جلسه اخیر در ستاد عالی بازی‌ها با ریاست وزیر تصمیمات طرح شد و با چارچوب برنامه های مصوب موافقت شد. این سیاست که بین کمیته و وزارت در چهار سال گذشته بوده پاسخگویی بوده و سه ضلع کمیته، وزارت و فدراسیون ها همواره پاسخگو هستند.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد زمان برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک گفت: انتخابات کمیته در ۱۷ اسفند در سالن فارسی برگزار می شود. ستاد برگزاری انتخابات تشکیل و برنامه‌ریزی‌ها انجام می‌شود.

او درباره وضعیت محمد نصیری پیشکسوت وزنه‌برداری تاکید کرد: جمعه به عیادت نصیری رفتم. وضعیت عمومی وی خوب بود و با کادر پزشکی و ریاست بیمارستان صحبت کردیم. برای درمان وی ما و صندوق حمایت از ورزشکاران همه حمایت ها را انجام خواهیم داد.

صالحی‌امیری در مورد تعیین سرپرست ژیمناستیک و اینکه ایا این موضوع ممکن است مجامع جهانی را حساس کند،؟ گفت: آنچه در خصوص ژیمناستیک اتفاق افتاد یک مسیر قانونی و منطبق با اساسنامه فدراسیون است. سرپرست تعیین شده و سرپرست مقدمات انتخابات را فراهم خواهد کرد و ان‌شاءالله در چارچوب اساسنامه مصوب فدراسیون انتخابات انجام می‌شود.

او در مورد انتخاب خبره‌های ورزشی برای حضور در مجمع انتخابات کمیته و اینکه آیا از بیرون افرادی برای قرار گرفتن در این لیست به شما معرفی شدند،گفت: این‌ها مسائل فرعی انتخابات است و هنوز به تصمیم نرسیدیم. در زمان خودش در این مورد تصمیم می‌گیریم. تا کنون در مورد هیچ فردی صحبتی نشده است و تصمیم نگرفته‌ایم‌.

صالحی‌امیری در مورد تعویق انتخابات برخی فدراسیون‌ها و اینکه آیا با این شرایط ممکن است انتخابات کمیته به تعویق بیفتد، گفت: آنچه به عنوان کمیته انجام می‌دهیم برگزاری مجمع انتخاباتی است. اگر روز مجمع تعداد اعضا به اکثریت لازم نرسد مجمع متناسب با شرایط تصمیم می‌گیرد. ما نمی‌توانیم در مورد ۱۷ اسفند پیش‌بینی کنیم‌.

رییس کمیته ملی المپیک در مورد حضور تیم فوتبال بانوان در جام‌ ملت‌های آسیا گفت: حضور بانوان در رویدادهای بین المللی فراتر از نتیجه‌ای که می‌گیرند و علاوه بر داشتن افتخارات ورزشی و قهرمانی باعث افزایش اعتبار برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. تفکر حاکم بر رسانه غربی تبعیض جنسیتی را مطرح می‌کنند. از همه فدراسیون ها برای حضور بانوان در رویدادهای بین المللی حمایت می‌کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس فدراسیون جودو با توجه به تعلیق این فدراسیون می‌تواند در مجمع انتخابات کمیته ملی المپیک حاضر شود،؟  تصریح کرد: این مسائل باید از کمیته بین المللی المپیک استعلام شود و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌شود. هنوز در این مورد تصمیم گیری نشده است‌.

صالحی‌امیری در مورد اینکه فدراسیون جودو مدعی است که تنها ۵۰ درصد بودجه مصوب خود را از کمیته ملی المپیک دریافت کرده است، بیان کرد: در مورد بودجه همه فدراسیون به جز یک مورد پرداخت‌ها انجام شده است‌. در مورد جودو باید بگویم بعد از گزارش خزانه دار ابهاماتی داشت و در  نامه‌ای از فدراسیون سوال کردیم و ان‌شاءالله جواب مستند ارائه می‌دهند و بر اساس پاسخ مستندی که دریافت می‌کنیم بودجه آنها را پرداخت می‌کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه گفته می‌شود طبق اساسنامه کمیته ملی المپیک فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند می‌توانند عضو هیات رییسه خود را برای حضور در انتخابات و مجمع کمیته ملی المپیک معرفی کنند اما اساسنامه فدراسیون‌ها چنین اجازه‌ای را به اعضای هیئت رییسه نداده است، گفت: ابهامات زیادی مطرح است. ستاد برگزاری انتخابات این ابهامات را از کمیته بین المللی المپیک استعلام کتبی می‌کند و بر اساس پاسخ رسمی IOC  تصمیم خواهیم گرفت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.