چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

وضعیت فعلی تراکتور محصول مشاوران زنوزی است

نصرتی: چرا پول مس سونگون بایددر کرمان هزینه شود؟

نصرتی: چرا پول مس سونگون بایددر کرمان هزینه شود؟
سعید زاهدیان
سعید زاهدیان خبرنگار

به‌عنوان یکی از پیشکسوتان تراکتور که تعصب و علاقه ویژه‌ای به این تیم دارم، موافق واگذاری باشگاه به کارخانه مس هستم و به این اتفاق خوشبینم

ایران ورزشی - محمد نصرتی؛ او 6 سال متوالی بازیکن پاس بود اما سابقه‌اش در تبریز به دوران حضورش در پاس می‌چربد؛ نصرتی در سه مقطع لباس تراکتور را پوشید اما برای  گسترش فولاد و ماشین‌سازی هم بازی کرده است. گفت‌و‌گو با او پیرامون اوضاع این روزهای تراکتور، پرسپولیس و فوتبال ایران می‌تواند جذاب باشد.

پدیده نیم فصل اول امسال تراکتور است... به نظرت چه اتفاقی برای آنها افتاده که الان در جدول سیزدهم هستند؟
عدم ثبات علت اصلی مشکلات تراکتور است؛ تغییرات تراکتور را باید در گینس ثبت کرد. تغییر این تعداد مربی، مدیرعامل و بازیکن در هیچ باشگاهی سابقه ندارد و نتیجه‌اش همین می‌شود که تراکتور با آن همه هوادار و اعتبار، باید در رتبه سیزدهم باشد. این جایگاه اصلاً در ‌شأن تیم بزرگ تراکتور نیست.
تو سال‌ها در تراکتور بازی و در تبریز زندگی کردی و فضای این تیم را کاملاً می‌شناسی... دلیل این همه تغییر چیست؟
عدم تخصص و تعهد و نداشتن وفاداری باعث شده تراکتور به این روز بیفتد. متأسفانه مشاوره‌های غلط عده‌ای که تنها به فکر منافع خودشان بودند، باعث شد تا پیشکسوتان و آدم‌های دلسوز که وفاداری‌شان به این باشگاه ثابت شده، از تراکتور حذف شوند. در تمام تیم‌های بزرگ مثل تراکتور، یکسری پیشکسوتان عزیز، وفادار و نور چشم هواداران حضور دارند اما به دلایل مختلفی متعلق به عصر فعلی نیستند و با فوتبال روز فاصله دارند. اما گروه دیگری هستند که در نه فقط تعصب و عرق به تیم خود دارند، بلکه با انگیزه و پرانرژی پای کار، آماده ایستاده‌اند و در تمام دنیا هم از این گروه جدید استفاده می‌شود. در باشگاه تراکتور از پیشکسوتان واقعی استفاده نشد و آقای زنوزی از افراد نادرست مشاوره گرفت؛ بخصوص در عقد قرارداد با بازیکنان خارجی این مشاوران هزینه‌های سنگینی به باشگاه تحمیل کردند که زنوزی مجبور به پرداخت غرامت از جیبش شد. از همه مهمتر اینکه شخص آقای زنوزی خیلی توقع هواداران را بالا برد.
وعده‌هایی که در ابتدای فصل داد و محقق نشد...
دقیقاً همین وعده‌ها؛ از ساخت ورزشگاه اختصاصی تا استخدام مربیان بزرگ خارجی باعث شد تا تراکتور به وضعیت فعلی دچار شود.
برای خروج از بحران کنونی چه راه حلی به نظرت می‌رسد؟
باید تیم واگذار شود. طبق شنیده‌های من چیزی حدود 20 تا 30 درصد مسی که به استان کرمان می‌رود از آذربایجان و معدن مس سونگون استخراج می‌شود ولی چیزی از این ماجرا به ورزش تبریز نمی‌رسد و در مقابل کرمان صاحب چند تیم در لیگ برتر و دسته اول است. صحبت من این نیست که نباید مس در کرمان تیمداری کند، بلکه تأمین هزینه‌های تراکتور برای مس سونگون اصلاً کار دشواری نیست. مطابق قوانین کشور، با توجه به آلودگی‌های محیط زیستی و امثال این‌ موارد، کارخانه‌ها و معادن می‌توانند بخشی از درآمدهای خود را صرف ورزش کنند. در این‌ سال‌ها در تبریز این اتفاق نیفتاده بود و حالا که بحث واگذاری تراکتور به مس سونگون مطرح است، این اتفاق می‌تواند به بحران‌های این باشگاه بزرگ پایان دهد. به‌عنوان یکی از پیشکسوتان تراکتور که تعصب و علاقه ویژه‌ای به این تیم دارم، موافق واگذاری باشگاه به کارخانه مس هستم و به این اتفاق خوشبینم.
البته اختلاف‌نظرهایی بین نمایندگان و مسئولان استانی ایجاد شده که واگذاری را به تعویق انداخته است.
به تراکتور باید همان نگاهی وجود داشته باشد که به پرسپولیس و استقلال وجود دارد؛ برای این حرفم دلیل دارم. من برای هر دو تیم بزرگ تراکتور و پرسپولیس بازی کرده‌ام و می‌فهمم که نتایج این تیم چقدر روی مردم تبریز و هواداران این تیم اثر می‌گذارد. بعد بردهای تراکتور، روحیه و شادی را به وضوح در شهر و بین مردم می‌دیدیم. چه چیزی به جز فوتبال می‌تواند روحیه مردم یک شهر بزرگ را تا این حد خوب کند؟ نباید چنین موضوعی که بر زندگی مردم خطه آذربایجان اثر مستقیم دارد را نادیده بگیریم.
خیلی‌ها نگران سقوط تراکتور هستند... به نظرت با تقویت تیم در نیم فصل دوم امکان جبران بازی‌های از دست رفته قبل هست؟
اگر تیم به لیگ یک بیفتد، بازگشتش اگر نگویم محال، خیلی خیلی سخت است؛ زمانی که بچه بودم، اولین بار که به استادیوم رفتم بازی پرسپولیس بود و این تیم را خیلی دوست دارم و افتخار می‌کنم که پیراهن این تیم را پوشیدم اما 4 سال برای تراکتور بازی کردم و الان عاشق این تیم هستم و فکر سقوط این تیم ناراحت کننده است؛ چون 4 سال زندگی در تبریز جزو بهترین روزهای زندگی‌ام است.
تراکتور - نساجی را چطور پیش‌بینی می‌کنی؟
بازی در تبریز است و تراکتور باید از میزبانی استفاده کند و خودش را بالا بکشد اما این را فراموش نکنیم که ساکت الهامی تراکتور را خوب می‌شناسد و در نساجی تیم خوبی ساخته؛ به نظرم جزو بازی‌های دیدنی این هفته باشد.
در مورد پرسپولیس حرف نزدیم...
بعد از پایان نیم فصل در مورد پرسپولیس هم گپ می‌زنیم.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.