یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

از آن اردو تا این اردو با لژیونرها

احیای یک ستاره بازگشت به کمپ جراحی سرپایی

احیای یک ستاره بازگشت به کمپ جراحی سرپایی
امیر اسدی
امیر اسدی خبرنگار

اردوی جدید تیم ملی از سوم بهمن با حضور بازیکنان داخلی آغاز می‌شود و لژیونرها نیز یک روز بعد به تمرینات اضافه می‌شوند تا برای بازی مقابل عراق و امارات به آمادگی و هماهنگی مورد نظر دست یابند.

ایران ورزشی -  اردوی جدید تیم ملی از سوم بهمن با حضور بازیکنان داخلی آغاز می‌شود و لژیونرها نیز یک روز بعد به تمرینات اضافه می‌شوند تا برای بازی مقابل عراق و امارات به آمادگی و هماهنگی مورد نظر دست یابند. در بازی‌های اخیر بازیکنانی که خارج از ایران بازی می‌کنند، هسته اصلی ترکیب تیم ملی را تشکیل داده‌اند. به همین دلیل شرایط آنها را از اردوی قبل تا اردوی جدید بررسی می‌کنیم تا ببینیم با چه شرایطی قرار است برابر عراق و امارات به زمین بروند و در ترکیب تیم ملی بازی کنند.

شجاع خلیل‌زاده
دومین فصل حضور در الریان را پشت سر می‌گذارد. او در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 و از زمانی که دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی شده، یکی از مدافعان اصلی بوده و همراه با محمدحسین کنعانی‌زادگان زوج موفقی را در مرکز خط دفاع تشکیل داده. شجاع حدود یک ماه قبل یک جراحی داشت و پس از مدتی کوتاه به ترکیب الریان برگشت و اتفاقاً برابر الوکره گل هم زد. او حالا آماده بازی برای تیم ملی است. خلیل‌زاده که همیشه بحث حضورش در پرسپولیس مطرح است، یکی از لژیونرهای خوب ایران در قطر بوده.

علیرضا بیرانوند
ابتدای فصل از آنتورپ جدا شد و پیراهن بواویشتا در لیگ پرتغال را پوشید. اوائل بیشتر روی نیمکت می‌نشست اما رفته رفته به ترکیب اصلی رسید و جایگاه مهمی در ترکیب تیم پرتغالی به دست آورد. مصدومیت بد موقع اما سراغ بیرانوند آمد و او را دو، سه هفته از فوتبال دور کرد. در بازگشت اما فرصت بازی به بیرانوند نرسید و او هرگز رنگ حضور در ترکیب بواویشتا را ندید. بیرانوند در این مدت از پرسپولیس و سپاهان نیز پیشنهاد بازی دریافت کرده اما فعلاً پاسخی نداده و مشخص نیست به لیگ ایران برمی‌گردد یا نه؟

امیر عابدزاده
در پونفرادینا یکی از بازیکنان کلیدی و مهم محسوب می‌شود. دروازه‌بانی که طبق آمار دومین دروازه‌بان برتر سگوندالیگا است و البته در این مدت با کلین‌شیت‌های خود به پونفرادینا کمک کرده و در طول این فصل 8 بار دروازه‌اش را بسته نگه داشته. امیر می‌کوشد تا در تیم ملی نیز جایگاه خود را مستحکم کند. او در آخرین بازی تیم ملی برابر سوریه در ترکیب اصلی حضور داشت و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، او را مقابل سوریه نیز در جمع یازده بازیکن ثابت خواهیم دید. ضمن اینکه سویا در لالیگا به جذب امیر علاقه‌مند است.

اللهیار صیادمنش
درخشش در زوریا کافی بود تا چند تیم اروپایی برای جذبش اقدام کنند و او را مورد هدف قرار بدهند. اختیار اللهیار اما دست باشگاه فنرباغچه است و آنها تصمیم می‌گیرند که او را به چه تیمی بفروشند و البته با چه مبلغی. اندرلخت از بلژیک و هال‌سیتی در چمپیونشیپ اللهیار را می‌خواهند اما فنرباغچه قیمت او را به 7 میلیون یورو افزایش داده و بعید است باشگاهی بتواند چنین هزینه‌ای را متحمل شود. صیادمنش که برابر لبنان به میدان رفت و تأثیر خودش را گذاشت، مترصد فرصتی است تا به ترکیب اصلی تیم ملی برسد.

مهدی طارمی
یک توییت باعث شد تا اردوی قبلی تیم ملی را از دست بدهد. مهدی طارمی اما در این مدت تلاش بسیاری انجام داد تا در ترکیب پورتو بدرخشد. این اتفاق حالا رخ داده و بعد از مدتی طلسم، طارمی دوباره به فرم اصلی خود برگشته و بازی‌های خوبی برای پورتو انجام داده است. با رفع سوءتفاهم‌ها، بازگشت طارمی به اردوی تیم ملی نیز قطعی شده و او از چهارم بهمن می‌تواند مثل سایر بازیکنان به ایران بیاید و فعالیتش در تیم ملی را از سر بگیرد. برای غلبه بر عراق و امارات، تیم ملی به بازیکنی مثل طارمی نیاز دارد.

مجید حسینی
بعد از سه فصل بازی برای ترابزون‌اسپور، مجید حسینی که در رسانه‌ها از سامپدوریا پیشنهاد داشت، در سوپرلیگ ترکیه ماند و این بار پیراهن کایسری‌اسپور را پوشید. او ابتدای فصل چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. حسینی اما بعد از به ثمر رساندن دو گل در جام حذفی، در لیگ ترکیه نیز به بازیکن اصلی کایسری تبدیل شد تا جایی که طی هفته‌های اخیر یکی دو بار به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شده و همین یعنی او انگیزه دارد تا دوباره جایگاه خود را در ترکیب تیم ملی پس بگیرد و توانایی‌هایش را به اسکوچیچ اثبات کند.

سردار آزمون
تنها نیم‌فصل از قراردادش با زنیت باقی مانده اما اخبار متفاوتی درباره انتقال او به سایر تیم‌های اروپایی شنیده می‌شود. خودش می‌گوید خسته شده از بس که در رسانه‌ها او را به تیم‌های مختلف فرستاده‌اند. دوست دارد تمرکز خود را روی موفقیت در ترکیب زنیت بگذارد و تلاش کند تا در تیم ملی هم همچنان مهره‌ای مفید باشد. سردار که تعطیلات زمستانی خود را پشت سر گذاشته و البته به اردوی زنیت در دبی ملحق شده، با انرژی بالا به اردوی تیم ملی می‌آید تا برابر عراق و امارات گل بزند تا صعود تیم ملی هم قطعی شود.

سامان قدوس
بعد از حضور در امی‌ین فرانسه و البته محرومیتی که پشت سر گذاشت، به برنتفورد در چمپیونشیپ رفت و همراه این تیم موفق شد به لیگ برتر انگلیس صعود کند. قدوس این فصل کمتر در ترکیب اصلی قرار گرفته اما هر بار به زمین رفته درخشیده و یکی از بازیکنان مؤثر برنتفورد بوده. او البته دو بار هم در ترکیب اصلی قرار گرفته و یک گل زده و یک پاس گل داده. سامان در آخرین دیدار برنتفورد برابر ساوتهمپتون فرصت بازی به دست نیاورد اما این مسأله باعث نمی‌شود تا او انگیزه‌اش را برای حضوری پرقدرت در تیم ملی از دست بدهد.

میلاد محمدی
با سابقه حضور در فوتبال روسیه و همچنین دو فصل بازی برای خنت در لیگ بلژیک، میلاد محمدی چند هفته بدون تیم بود و سپس با مشورت‌هایی که بازیکنان ایرانی آ.ا.ک آتن به سرمربی دادند، پیراهن این تیم قدیمی را در لیگ یونان پوشید. محمدی از وقتی به آ.ا.ک رفته به یکی از بازیکنان مهم و کلیدی این تیم تبدیل شده تا جایی که چند پاس گل هم داده و همه کادرفنی و هواداران آ.ا.ک از عملکرد او رضایت دارند. میلاد در 28 سالگی جایگاه خود را در تیم ملی از دست داده اما بعید نیست بتواند نظر اسکوچیچ را تغییر بدهد.

علیرضا جهانبخش
بعد از حضوری سه ساله در برایتون که با لجبازی‌های گراهام پاتر دنبال شد و فرصت زیادی در اختیار جهانبخش قرار نگرفت، علیرضا تصمیم گرفت به هلند برگردد و این بار پیراهن فاینورد را بپوشد. او تأکید کرد که یک پله به عقب آمده تا پرشی بهتر به جلو داشته باشد. علیرضا در فاینورد و لیگ اروپا درخشید اما مصدومیت قدیمی کشاله باعث شد مدتی از ترکیب فاینورد دور بماند. حالا آن آسیب‌دیدگی درمان شده و علیرضا که یکی از گلزنان تیم ملی در بازی‌های اخیر بوده، با انگیزه‌ای بالا در اردو شرکت خواهد کرد.

علی قلی‌زاده
بدون شک یکی از لژیونرهای موفق فوتبال در دو، سه فصل اخیر علی قلی‌زاده بوده. وینگر چپ پایی که بعد از درخشش در سایپا به عضویت شارلروا در لیگ بلژیک در‌آمد و خیلی زود توانست توانایی‌های خود را نشان بدهد. قلی‌زاده که سومین فصل حضور در شارلروا را سپری می‌کند، در این مدت گل‌های فراوانی به ثمر رسانده و اغلب اوقات یکی از بازیکنان مؤثر تیمش بوده. او در تیم ملی هم طی یکی دو سال اخیر به ترکیب اصلی رسیده و در مقدماتی جام جهانی 2018 هم توانسته نظر دراگان اسکوچیچ را به خود جلب کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.