سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کسی به داد فینالیست آسیا نمی‌رسد

سلطانی: اوضاع اینطور باشد یحیی هم زیاد در پرسپولیس نمی‌ماند

سلطانی: اوضاع اینطور باشد یحیی هم زیاد در پرسپولیس نمی‌ماند

ناصرقراگزلو/ بهروز سلطانی، دروازه‌بان اسبق پرسپولیس و تیم ملی از عدم رسیدگی مسئولان وزارت ورزش و فوتبال نسبت به پرسپولیس بشدت ناراحت است. او در این رابطه گلایه‌های زیادی دارد و معتقد است در شرایطی که پرسپولیس در جنگی نابرابر با تیم‌های غرب آسیا که بسیار پرامکانات و متمول بودند جنگیده و بسیار موفق عمل کرده و پرچم ایران را در آسیا بالا برده، برای اتمام کارش که قهرمانی آسیاست مشکل دارد، چون دست مربی در دو پست خالی است و با این شرایط اوضاع در فینال و حتی سه جام داخلی برای پرسپولیس چندان جالب و امیدوارکننده نخواهد بود. پای صحبت‌های بهروز سلطانی نشستیم و از او سؤالاتی پرسیدیم.
 
بازی پرسپولیس مقابل سایپا را دیدید. نمایش سرخ‌پوشان را به‌لحاظ فنی چگونه ارزیابی کردید؟
 پرسپولیس مقابل سایپا بد کار نکرد اما تیم آن زهر لازم را نداشت. در واقع در غیاب آل‌کثیر که متأسفانه با حکم ظالمانه AFC محروم شده و من نمی‌دانم چرا کنفدراسیون به فرجامخواهی پرسپولیس هم پاسخ مثبتی نداد، دست یحیی در خط حمله خالی است. عبدی مهاجم بدی نیست. او تلاش زیادی می‌کند و خیلی هم زحمت متحمل می‌شود اما او یک تمام‌کننده ایده‌آل مانند آل‌کثیر نیست؛ نکته مهمی که موجب شد پرسپولیس دو امتیاز حساس را در مقابل سایپا در شروع کار رسمی‌اش در لیگ از دست بدهد.در پرسپولیس از گذشته اینطور بوده که همه از مهاجمش توقع گلزنی و از تیم محبوب‌‌شان توقع برد و قهرمانی دارند. ماهیت تیم از گذشته تا به حال هیچ تغییری نکرده و خواسته هواداران و کارشناسان هم از پرسپولیس فقط به گلزنی و پیروزی و قهرمانی باز می‌گردد.
 
مشکل اینجاست که سرمربی پرسپولیس دنبال مهاجم و مدافع است، اما حساب باشگاه خالی است مضاف بر اینکه بازیکن چندان خوبی هم بیرون نمانده و در بازار نقل‌و‌انتقالات موجودی به‌صورت ایده‌آل برای پرسپولیس وجود ندارد.
 متأسفانه خانه از پایه ویران است. پرسپولیس تیمی دولتی است به همین دلیل وزارت ورزش برای این تیم تصمیم می‌گیرد، اما این‌بار هم به نظر من برای مدیریت این تیم انتخاب خوبی انجام نشد. 
در دنیای فعلی فوتبال و حتی فوتبال ما که مشکلات بسیاری هم در آن وجود دارد با مدیریت خوب و داشتن منابع مالی می‌توان تا حدودی بر مشکلات غلبه کرد که عملاً چنین نکته مهمی در پرسپولیس دیده نمی‌شود به همین دلیل دیدیم خیلی راحت ترابی، شجاع و نادری از پرسپولیس جدا شدند و بعد از تغییر و تحولات مدیریتی هم عملاً هیچ تغییری حداقل تا به اینجای کار که البته فرصت چندانی هم به فینال آسیا نمانده در پرسپولیس شاهد نیستیم، به همین دلیل سرمربی پرسپولیس بسیار نگران است و با این شرایط به نظرم سرمربی پرسپولیس هم بالاخره طاقتش را از دست می‌دهد و چند هفته دیگر میهمان پرسپولیس نیست. مدیریت‌های ضعیف قبلی شدیداً به پرسپولیس لطمه زدند و حالا هم با تغییراتی که به وجود آمده مدیر جدید نمی‌تواند شوک مثبت لازم را در پرسپولیس به وجود آورد.
 
در خط دفاع بخصوص دفاع میانی هم دست یحیی چندان پر نیست!
 بله، انصاری آمده اما او حداقل دو سه ماه برای برگشتن به فرم ایده‌آل زمان می‌خواهد، به این ترتیب یحیی نمی‌تواند برای فینال روی او حساب باز کند و موجودی‌اش فقط کنعانی‌زادگان و سیدجلال است. سید مدافع خوب و متعصبی است اما همه می‌دانند او بیشتر با فکر و تجربه‌اش بازی می‌کند و در بازی‌های سنگین ممکن است بدنش شرایط ایده‌آل را نداشته باشد. من افق روشنی را با شرایط فعلی برای پرسپولیس متصور نیستم و معتقدم یحیی با رویه‌ای که از باشگاه می‌بیند و خواسته‌هایش را تماماً بر باد رفته می‌بیند، چند هفته دیگر اگر به شکل عامیانه بخواهم بگویم آمپر می‌چسباند از پرسپولیس جدا می‌شود.
 
اوضاع بقیه خطوط را در پرسپولیس خوب می‌دانید؟
 بله، در خط دروازه لک عالی کار کرد اما در خط حمله و دفاع میانی دست یحیی پر نیست، هرچند مانند دروازه در خط میانی هم سمبه پرسپولیس پرزور است.
 
در خصوص دو بازیکنی که یحیی قصد دارد از شهرخودرو به خدمت بگیرد چه نظری دارید؟
 امین قاسمی‌نژاد مهاجم خوبی است و به نظرم به درد پرسپولیس می‌خورد. فرشاد فرجی هم نسبتاً بد نیست و به‌دلیل بازی در پست دفاع میانی و دفاع‌های کنار می‌تواند به پرسپولیس کمک کند؛ با این وجود معتقدم اوضاع پرسپولیس با این خریدها ایده‌آل نمی‌شود اما باز هم با شرایطی که وجود دارد بد بهتر از بدتر است.
 
با موجودی فعلی شرایط رقابتی پرسپولیس را برای تکرار قهرمانی‌اش در لیگ و دو جام دیگر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 برای داخل هم با وضعیتی که ما شاهدیم اوضاع خطرناک‌تر است چون سایر مدعیان بر خلاف پرسپولیس تیم‌های‌شان را بسیار خوب تقویت کرده‌اند و از آنجا که تیم‌ها مقابل پرسپولیس با تمام توان و انگیزه زیاد بازی می‌کنند این مسأله عملاً نتیجه‌گیری را برای پرسپولیس دشوار می‌سازد. زمان ما اصطلاحی وجود داشت که ما بهترین بازیکنان و نیمکت را در اختیار داشتیم به همین دلیل می‌گفتند خود این تیم 80درصد کار را به‌لحاظ فنی پیش می‌برد و 20درصد بقیه نیز هواداران پرتعدادمان بودند که در اصطلاح با فوت آنها در تکمیل 80درصد بازی خودمان حریفان را شکست می‌دادیم و تقریباً در بیشتر سال‌ها قهرمان بودیم، اما متأسفانه در حال حاضر مادیات و مدیریت مواردی هستند که نقطه ضعف پرسپولیس محسوب می‌شوند و تیم اول ایران از این مسأله صدمات زیادی را متحمل شده است. در آسیا هم به نظرم با خریدهای به‌موقع و مناسب یحیی و ارنج خوب و کوچینگ عالی او و دستیارانش بود که به‌نوعی کار را برای نتیجه‌گیری پرسپولیس مهیا ساخت وگرنه تیم پرسپولیس در مسابقات آسیایی هم در غیاب یحیی با چالش‌های بزرگی مواجه می‌شد.
زنگ خطر بعد از آنکه بارها یحیی گل‌محمدی و بقیه کادر فنی‌اش که به مشکلات بزرگ تیم و رسیدگی به آنها اشاره کردند مدت‌هاست برای پرسپولیس به صدا درآمده اما متأسفانه کسی نیست به فریاد پرسپولیس و کادر فنی این تیم که در کنار بازیکنان انصافاً جانانه زحمت می‌کشند و کار می‌کنند برسد.


 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.