سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

سؤالی که مسئولان فدراسیون فوتبال باید به آن پاسخ دهند؛

کمک داور ویدیویی با کدام پوشش تصویری؟!

کمک داور ویدیویی با کدام پوشش تصویری؟!
جواد حسینی
جواد حسینی خبرنگار

مدیران فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین وعده خود مبنی بر ورود سامانه کمک داور ویدیویی به فوتبال ایران عنوان کردند که بزودی سامانه روسی وارد کشور خواهد شد تا ورزشگاه‌های‌مان به این تجهیزات مجهز شوند.

ایران ورزشی - مدیران فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین وعده خود مبنی بر ورود سامانه کمک داور ویدیویی به فوتبال ایران عنوان کردند که بزودی سامانه روسی وارد کشور خواهد شد تا ورزشگاه‌های‌مان به این تجهیزات مجهز شوند.

شاید در نگاه نخست این اتفاق باعث شادمانی اهالی فوتبال شود، اما نکته مهم و بحث‌برانگیز اینجاست که آیا صرفاً ورود تجهیزات سامانه کمک‌داور ویدیویی به کشور برای بهره‌برداری از VAR کافیست؟ قطعاً ما تا وقتی که تجهیزات تصویربرداری حرفه‌ای در اختیار نداشته باشیم، قادر به بهره‌برداری از این سامانه نیستیم.
شرایط کنونی تصویربرداری مسابقات لیگ فراتر از فاجعه است به گونه‌ای که تنها در تهران مخاطبان فوتبالی می‌توانند خروجی مناسبی از تصاویر را دریافت کنند اما در شهرستان‌ها هیچ خبری از پوشش تصویری مناسب و استاندارد نیست.
با این شرایط مشخص نیست مسئولان فدراسیون فوتبال بر اساس کدام زیر ساخت قصد دارند سامانه روسی را وارد کشور کنند؟ شاید باورش سخت باشد اما در برخی ورزشگاه‌ها تجهیزات به قدری کم است که برای تصویربرداری از یک مسابقه فوتبال تنها سه یا چهار دوربین وجود دارد به گونه‌ای که برنامه سازان ورزشی تلویزیون برای بررسی اتفاقات داخل بازی و کارشناسی داوری در برنامه‌های تولیدی با هزاران مشکل مواجه می‌شوند.
حالا معلوم نیست بر اساس کدام متر و معیار با این زیر‌ساخت اصرار داریم که سامانه کمک‌داور ویدیویی را به هر قیمتی وارد کشور کنیم تا شاید صدای منتقدان خاموش شود.
به همان اندازه که حضور سامانه ویدیویی ضروری است و باید داوران لایسنس مرتبط با استفاده از این تکنولوژی را برخوردار باشند و آموزش‌های لازم را در این خصوص سپری کنند، باید زیر‌ساخت‌های حرفه‌ای برای پوشش تصویری استاندارد و حرفه‌ای نیز وجود داشته باشد، در غیر این صورت در میانه کار با مشکلات بزرگی رو به رو خواهیم شد تا یک بار دیگر این پرونده جنجالی گرفتار حاشیه شود!
 

کپی
نظرات
نظرات | 2 نظر
حمید
1401/3/9 - 08:12
باسلام و خسته نباشید واقعا تصویربرداری افتضاح هستش چون صدا سیما اصلا ارزشی به خواسته مخاطب نداره . میشه با دوربینهای زیاد با کیفت اچ دی پخش کرد و کمک داور ویدیوی بیاد حتما کیفیت هم میره بالا . فقط پیگیر باشین تا این سیستم بیاد واینکه مسئولان خودشونو زدن به خواب یا عرضه این کار رو ندارند. خواهشا گوشزد کنین به این فدراسیون نشین ها تا فوتبال ما هم بتونه تجهیز بشه به این تکنولوژی خواهشا پیگیر شین.
rateup 0
 ratedown 0
حمید
1401/3/25 - 12:30
سلام و خسته نباشید خوب ورزشگاهیکه نمیتونه تصویر برداری با کیفت رو در زیرساختش داشتع باشه اجازه ندن تا تصویر برداری با کیفیت داشته باشه
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.