سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

شانس یزدانی بیشتر از حسینی و مرادمند

چشم‌های 3 ستاره به دست‌های اسکوچیچ

چشم‌های 3 ستاره به دست‌های اسکوچیچ
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

با اینکه آبی‌ها توانستند 21 گل نیز به ثمر برسانند (بدون احتساب نتیجه بازی با گل‌گهر) و همراه با مس و پرسپولیس بهترین خط حمله نیم فصل را به خود اختصاص دادند اما وجه تمایز استقلال، برخورداری از دفاعی رسوخ‌ناپذیر و کم اشتباه بود. آبی‌ها در 15 بازی نیم فصل نخست فقط 5 بار دروازه خود را به روی حملات حریف باز شده دیدند که این میزان از مقاومت مقابل حملات حریف در تاریخ بازی‌های استقلال در لیگ برتر بی‌سابقه است.

ایران ورزشی - با اینکه آبی‌ها توانستند 21 گل نیز به ثمر برسانند (بدون احتساب نتیجه بازی با گل‌گهر) و همراه با مس و پرسپولیس بهترین خط حمله نیم فصل را به خود اختصاص دادند اما وجه تمایز استقلال، برخورداری از دفاعی رسوخ‌ناپذیر و کم اشتباه بود. آبی‌ها در 15 بازی نیم فصل نخست فقط 5 بار دروازه خود را به روی حملات حریف باز شده دیدند که این میزان از مقاومت مقابل حملات حریف در تاریخ بازی‌های استقلال در لیگ برتر بی‌سابقه است. تیم فرهاد مجیدی با این نمایش رکورد فصول طلایی خود را هم شکست و موفق شد آماری ماندگار را از خود به جا بگذارد. آنچه مدافعان استقلال خلق کردند- که دیگر بازیکنان نیز در خلق آن سهم دارند- انتظار دعوت از مردان خط دفاعی استقلال به تیم ملی را فزونی بخشیده است اما به هر دلیل ممکن است سرمربی تیم ملی با وسواس به تغییر لیست خود بنگرد و با وجود عملکرد درخشانی که از مردان دفاعی استقلال به جا مانده بازیکنان جدید آنچنانی را به اردوی جدید تیم ملی دعوت نکند. طبق برنامه بعد از برگزاری هفته شانزدهم لیگ برتر، اسامی بازیکنان تیم ملی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت و استقلالی‌ها نیز تکلیف خود را با تیم ملی خواهند دانست اما شاید به همین دلایل فنی و همچنین مسائلی که بابت گذران سربازی یزدانی و مرادمند وجود دارد، بیش از همه نگاه‌ها متوجه دعوت مدافعان استقلال باشد.

یکی از میان نیازمند یا حسینی
به طور قطع دراگان اسکوچیچ در فهرست دروازه‌بان‌های خود در اردوی جدید نام علیرضا بیرانوند و امیرعابدزاده را قرار خواهد داد. یکی از این دو نیز شانس بازی مقابل عراق و امارات را خواهند داشت. در واقع بیرانوند و عابدزاده گزینه‌های اصلی سرمربی تیم ملی برای بازی‌های آتی محسوب می‌شوند اما درخشش حسینی در نیم فصل نخست لیگ بیست و یکم احتمال دعوت از او به اردوی تیم ملی را قوت بخشیده است. اسکوچیچ در ماه‌های اخیر همواره نیازمند را در کنار دو دروازه‌بان دیگر به اردوی تیم ملی دعوت کرده و با توجه به گرایش سرمربی تیم ملی به این دروازه‌بان و اطلاعاتی که از اردوی تیم ملی به گوش می‌رسد همچنان شانس نیازمند بیش از دیگر دروازه‌بان‌ها است و احتمال اینکه حسینی در قاب چشمان سرمربی تیم ملی قرار بگیرد چندان بالا نیست. با این حال دروازه‌بان استقلال که درخشش محسوسی در لیگ بیست و یکم داشته عمیقاً دوست دارد که دوباره در فهرست تیم ملی جا بگیرد و بار دیگر شانس خود را برای پوشیدن پیراهن تیم ملی امتحان کند. حسینی برای رسیدن به این مهم باید نیازمند را جا بگذارد که کاری بس دشوار است. آیا اسکوچیچ حسینی را به نیازمند ترجیح خواهد داد؟ این سؤال می‌تواند تا هفته آینده به مهم‌ترین پرسش در پست دروازه‌بانی تیم ملی تبدیل شود.


آن مصاحبه یزدانی را تهدید می‌کند، اما...
سیاوش یزدانی را می‌شود بهترین مدافع نیم فصل لیگ بیست و یکم نامید. مدافعی که علاوه بر اجرای عملیات دفاعی تلاش کرد در گلزنی نیز کمک حال تیمش باشد که توفیقاتی هم داشت. یزدانی در اردوی‌های گذشته تیم ملی یکی از مدعوین بود که این نشان می‌دهد سرمربی تیم ملی فارغ از پیشرفت او در ماه‌های اخیر، به سبک بازی‌اش علاقه‌مند است اما موضوعی هست که شاید در دعوت یزدانی به تیم ملی تأثیر بگذارد. مدافع استقلال بعد از آخرین بازی تیم ملی مصاحبه‌ای را انجام داده که چندان به مذاق اسکوچیچ خوش نیامده و سرمربی تیم ملی از برخی عبارات به کار رفته شده در اظهارات او ناراضی است. اسکو که مشاوران متعددی دارد مصاحبه یزدانی را مو به مو خوانده و نسبت به یکسری پاسخ‌ها دلخور است. با وجود این اما بعید است که سرمربی کروات تیم ملی چشم روی آمادگی یزدانی ببندد و هر قدر هم که خبر دلخوری سرمربی تیم ملی از اظهارات یزدانی از اردوی تیم ملی به گوش برسد، باز هم نمی‌شود از حذف این مدافع حرفی به میان آورد. ضمن اینکه اسکوچیچ در تازه‌ترین صحبت‌هایی که با همکارانش داشته اعلام کرده قطع به یقین با حسن نیت به عملکرد بهترین خط دفاع لیگ خواهد نگریست، که این جمله نشان می‌دهد خط دفاع استقلال قطعاً در لیست آتی تیم ملی نماینده خواهد داشت که شانس یزدانی به طور حتم نسبت به دیگر بازیکنان بیشتر خواهد بود.شانس اندک مرادمند
اگر مشکل محمدحسین کنعانی زادگان برای بازی در تیم ملی حل شده باشد، مرادمند کمترین شانس‌هایش را برای دعوت دوباره به تیم ملی از دست خواهد داد اما چنانچه کنعانی‌زادگان نیز در فهرست آتی تیم ملی نباشد، مرادمند گزینه‌ای است که از سوی اسکوچیچ به تیم ملی دعوت می‌شود. در دوران مربیگری مرد کروات در تیم ملی مرادمند یک بار به اردوی تیم ملی فرا خوانده شد اما در اردوی قبلی تیم ملی نامی از او میان مدافعان دعوت شده به تیم ملی برده نشد. با این حال مدافع استقلال نیز در هفته‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و یکی از ستون‌های خط دفاع تیمی است که تا پایان نیم فصل فقط 5 بار دروازه خود را باز شده دیده است. اینکه اسکوچیچ به دعوت دوباره از مرادمند روی خوش نشان دهد هفته آینده مشخص خواهد شد اما خبرهایی از درون تیم ملی به گوش می‌رسد که اقبال این مدافع زیاد نیست و احتمالاً کنعانی زادگان نیز به تمرینات فراخوانده می‌شود. با این حال مرادمند می‌تواند همچنان با خوشبینی به حضور خود در اردوی تیم ملی بنگرد. تا جام جهانی زمان کافی در اختیار این مدافع قرار دارد تا بیش از این استعدادش را نشان دهد، ضمن اینکه نباید از برخی اتفاقات که می‌تواند به سود این مدافع رقم بخورد، غافل شد. مرادمند باید امیدوارانه به بازی در استقلال ادامه دهد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.