یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

ما قویتر شده‌ایم، کره‌جنوبی هم قدرت قبل را ندارد

علیدوستی: چرا می‌گویند اسکوچیچ کوچک است؟

علیدوستی: چرا می‌گویند اسکوچیچ کوچک است؟
امیر اسدی
امیر اسدی خبرنگار

حمید علیدوستی سابقه سال‌ها بازی برای تیم ملی را دارد و به‌عنوان کاپیتان نیز در هما و سایپا فعالیت کرده است.

ایران ورزشی -  حمید علیدوستی سابقه سال‌ها بازی برای تیم ملی را دارد و به‌عنوان کاپیتان نیز در هما و سایپا فعالیت کرده است. او در قامت مربیگری هم روی نیمکت سایپا، پیکان و دو دوره تیم ملی جوانان نشسته و نتایج خوبی هم کسب کرده اما عجیب است که در جرگه مربیگری فوتبال ایران جایی ندارد. او یکی از مربیان سالم و باتجربه فوتبال ایران محسوب می‌شود اما علاقه‌ای ندارد در مورد دوری‌اش از این رشته صحبت کند: «من خانه هستم و در فوتبال فعالیتی ندارم. ترجیح می‌دهم در مورد دلایل دوری‌ام از فوتبال حرفی نزنم اما هر سؤال دیگری دارید در خدمت‌تان هستم.»
از علیدوستی که سال‌ها بازیکن تیم ملی بوده و در دهه 60 هم یکی از بهترین گلزنان فوتبال ایران بوده، درباره شرایط این روزهای تیم اسکوچیچ سؤال کردیم که او اینگونه پاسخ داد: «فکر می‌کنم در بازی آینده بتوانیم مجوز صعود به جام جهانی را کسب کنیم. البته من در مورد شرایط تیم ملی، دو نظریه ضعف حریفان و قدرت تیم ملی ایران را قبول دارم. یعنی هم رقبا قدرت گذشته را ندارند و هم تیم ملی ایران به هارمونی خوبی رسیده. شما به کره‌جنوبی نگاه کنید، انگار دیگر آن تیم سابق نیست. نه اینکه خیلی ضعیف باشد اما قدرت گذشته را ندارد یا رقبای دیگر. البته هرگز نمی‌خواهم عملکرد تیم ملی را زیر سؤال ببرم. در تیم ملی ایران نسلی طلایی تشکیل شده و اکثر قریب به اتفاق بازیکنان در باشگاه‌های خارجی بازی می‌کنند و لژیونر هستند. همین مسأله مزید بر علت شده تا تیم ملی فوق‌العاده‌ای داشته باشیم.»
سرمربی سابق تیم جوانان در مورد هماهنگی بازیکنان و همچنین شانس ایران برای صعود به دور دوم جام جهانی این صحبت‌ها را انجام داد: «بازیکنان تیم ملی ظرفیت بالایی دارند و زحمت بسیاری متحمل شده‌اند. الان حدود دو جام جهانی است که آنها کنار هم بازی می‌کنند و کار گروهی کم‌نقصی را به نمایش می‌گذارند. همین بازیکنان خوب و آماده باعث می‌شود به صعود از مرحله گروهی جام جهانی امیدوار باشیم. البته تیم ملی برای صعود نیاز به حمایت و برنامه‌ریزی دارد. برای رسیدن به این هدف باید برنامه مناسبی طرح‌ریزی شود و همچنین پروسه برگزاری بازی‌های تدارکاتی به بهترین شکل انجام شود. این بازیکنان ظرفیت صعود را دارند، البته با همین کادرفنی که الان روی نیمکت تیم ملی می‌نشینند.»
درباره آینده کادرفنی تیم ملی دو نظریه وجود دارد. خیلی‌ها دراگان اسکوچیچ را برای پروژه صعود به دور دوم جام جهانی کوچک می‌دانند اما برخی دیگر معتقدند او خوب نتیجه گرفته و باید حضورش روی نیمکت تیم ملی تداوم پیدا کند. علیدوستی نظریه دوم را قبول دارد: «نظر من درباره آقای اسکوچیچ کاملاً مثبت است. به این خاطر که ما کیفیت خوبی از تیم ملی دیده‌ایم و نتایج هم که خود گویای همه چیز است. مگر می‌شود یک مربی که اصلاً شکست نخورده را تغییر بدهیم و بگوییم کوچک است؟ من فکر می‌کنم با ایشان می‌توانیم به دور دوم جام جهانی برویم.»
علیدوستی که سال‌ها از بهترین مهاجمان فوتبال ایران بوده، درباره خط حمله تیم ملی هم صحبت می‌کند: «در مورد خط حمله حرفی نمی‌توانم بزنم، چون همگی بازیکنان فوق‌العاده‌ای هستند. لژیونرهایی داریم که در تیم‌های مطرح حضور دارند. از طارمی و آزمون بگیرید تا قایدی، رضایی، انصاری‌فرد و حتی ترابی و قلی‌زاده. با یک برنامه‌ریزی خوب می‌توانیم از توانایی‌های این بازیکنان مستعد استفاده کنیم و بهترین نتایج را حتی در جام جهانی بگیریم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.