یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

انتظار پنهان از فرهاد و بازیکنان

دو جام در یک فصل!

دو جام در یک فصل!
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

نمایش استقلال در اولین ایستگاه جام حذفی مقابل تیم نود ارومیه به حدی اسفبار بود که فرهاد مجیدی در نشست خبری بعد از بازی از هواداران عذرخواهی کرد. بواقع استقلال در آن میدان به حدی ضعیف عمل کرد که تا آستانه حذف نیز پیش رفت اما گل نجات‌بخش آرمان رمضانی در دقیقه 88 سبب شد بازی به وقت‌های اضافه برود و سرانجام استقلال در ضربات پنالتی مقابل حریف خود که از لیگ سه به جام حذفی آمده بود، پیروز شد.

ایران ورزشی -نمایش استقلال در اولین ایستگاه جام حذفی مقابل تیم نود ارومیه به حدی اسفبار بود که فرهاد مجیدی در نشست خبری بعد از بازی از هواداران عذرخواهی کرد. بواقع استقلال در آن میدان به حدی ضعیف عمل کرد که تا آستانه حذف نیز پیش رفت اما گل نجات‌بخش آرمان رمضانی در دقیقه 88 سبب شد بازی به وقت‌های اضافه برود و سرانجام استقلال در ضربات پنالتی مقابل حریف خود که از لیگ سه به جام حذفی آمده بود، پیروز شد.
آن تجربه اما سبب شد استقلال بازگشت پرانگیزه‌تری به لیگ برتر داشته باشد و با درس گرفتن از اتفاقاتی که در آن میدان رخ داد، تیم بهتری را مقابل رقبایش در لیگ برتر قرار دهد. نتیجه آن استراتژی تداوم صدرنشینی و در نهایت قهرمانی در نیم فصل بود که از استقلال تیمی مدعی ساخت. بواقع می‌شود بخشی از بالانشینی استقلال در جدول را به همان اتفاقات بازی نخست در جام حذفی ارتباط داد، هرچند که در تیم‌های بزرگ همواره ترس از حذف از جام حذفی وجود دارد و استقلال نیز باید با جدی گرفتن این موضوع همان استراتژی که در لیگ برتر به کار گرفته و منجر به صدرنشینی‌اش شده را در ادامه جام حذفی به کار بگیرد.
بازی با پیکان در جام حذفی (در هر زمانی که برگزارشود) بهانه‌ای است برای اشاره به حفظ همین پیش شرط‌ها. بواقع مجیدی و شاگردانش نباید در ادامه این جام طوری حرکت کنند که منجر به تکرار اتفاقات بازی با نود ارومیه شود. جام حذفی باید تا روز پایانی در مشت استقلال و حذف زودهنگام از این جام علاوه برآنکه فرصت به دست آوردن دو جام در یک فصل را از مجیدی و شاگردانش خواهد گرفت، اثرات روحی مخربی روی روان بازیکنان خواهد گذاشت و چه بسا نتایج لیگ نیز تحت‌الشعاع این ماجرا قرار بگیرد.
آنچه باید برای استقلال یک اولویت جدی باشد، اینکه در ادامه جام حذفی با همان هیبتی ظاهر شود که در لیگ شده و هرگز این جام را به‌عنوان یک میدان درجه دوم برای خود در نظر نگیرد. استقلال فعلی ظرفیت دستیابی به دو جام را در یک فصل دارد. اتفاقی که هرگز در تاریخ این باشگاه در همه ادوار برگزاری لیگ برتر رخ نداده و هیچ گاه در یک فصل شاهد به اصطلاح دبل آبی‌ها در رسیدن به جام‌ها نبودیم.
پرسپولیس در سال‌های قبل بواسطه حفظ انگیزه خود در هر دو جام توانست به این مهم برسد. باشگاه رقیب حتی سابقه دستیابی به 3 جام را هم دارد و موفق شد در یک فصل علاوه بر جام لیگ و جام حذفی، فاتح سوپرجام هم بشود که این موفقیت می‌تواند برای استقلال نیز انگیزه متفاوتی ایجاد کند تا برای نخستین بار در تمام طول دوران برگزاری لیگ برتر، در یک فصل صاحب دو جام شود. در دو فصل اخیر استقلال دو جام حذفی را پی در پی از دست داد که دلایل متفاوتی را می‌توان در این ناکامی برشمرد. در فصل جاری اما شرایط استقلال تا حدی متفاوت پیش می‌رود و فرهاد مجیدی تیمی را در اختیار دارد که از نظر فنی اوضاع مطلوب‌تری نسبت به گذشته دارد و ظرفیت رسیدن به دو جام را در یک فصل دارد. البته رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند تقویت استقلال در نیم فصل هم هست. بدون شک استقلالی که امروز بهترین خط حمله و بهترین خط دفاع لیگ برتر را در اختیار دارد، باید در برخی خطوط تقویت شود. بخصوص در مرکز زمین که به نظر می‌رسد، تا حدی پاشنه آشیل استقلال است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.