سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

بازیکنان مطرح فوتبال ایران کدام مسیر را انتخاب می‌کنند؟

دوراهــــی ثـــروت و جاه‌طلبـی

دوراهــــی ثـــروت و جاه‌طلبـی
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

ایران ورزشی:19  نفر از 27 بازیکن حاضر در آخرین فهرست اسکوچیچ لژیونر بودند. این مربی برای دو بازی آخر مقابل لبنان و سوریه هم ترجیح داد از ده لژیونر در ترکیب اصلی استفاده کند. بهترین‌های فوتبال ایران مدت‌هاست که ترجیح می‌دهند دوران حرفه‌ای‌شان را در لیگ‌های خارجی ادامه بدهند. این روزها تعداد لژیونرهای ایرانی به حدود 40 نفر رسیده و این یعنی علاوه بر بازیکنان اصلی تیم ملی، گزینه‌های دوم و سوم هر پست هم راهی لیگ‌های آسیایی و اروپایی می‌شوند. لیگ ایران با مشکلات متعددش در این سال‌ها نتوانسته به اندازه کافی رشد کند و قواره‌اش تناسبی با پتانسیل فنی فوتبال ایران ندارد. بازیکنانی که کیفیت‌شان کمی بالاتر از سطح متوسط فوتبال ایران باشد، به این نتیجه می‌رسند که ماندن در این لیگ نه از نظر فنی برای‌شان سودمند است نه از نظر مادی.

اولین نسل از لژیونرهای فوتبال ایران ملی‌پوشان تثبیت‌شده‌ای مثل علی دایی و خداداد عزیزی بودند، ولی تحول قوانین جذب بازیکنان غیراروپایی را تسهیل کرد و تعدادی از لژیونرهای فعلی در سن خیلی پایینی مهاجرت کردند. سعید عزت‌اللهی از همین بازیکنان است که بعد از حضور کوتاهی در ملوان به تیم دوم اتلتیکو مادرید رفت، در تعدادی از باشگاه‌های روسی چرخید، بازی در ردینگ را هم تجربه کرد و سرانجام به وایله در لیگ دانمارک رفت. هفته گذشته خبر رسید که این هافبک تیم ملی تصمیم گرفته با فوتبال اروپا وداع کند و به الغرافه در لیگ ستارگان قطر برود. سعید در این تیم شاگرد استراماچونی خواهد شد که در زمان مربیگری استقلال هم به هافبک تیم ملی پیشنهاد داده بود، ولی او ترجیح داد به فوتبال ایران برنگردد.

از زمانی که فوتبال ایران با پدیده لژیونر آشنا شد، دوگانه اروپا و آسیا هم پدید آمد. مهاجرت به اروپا به معنی تمرینات شدیدتر و دستمزد کمتر به امید پیشرفت و رسیدن به یک تیم بزرگ است، در حالی که انتقال به تیم‌های حاشیه خلیج فارس حکم تمرینات سبک‌تر و دستمزد بیشتر را دارد.  سختکوشی و جاه‌طلبی در برابر وسوسه ثروت. مرارت با هدف پیشرفت فنی در مقابل درآمد بالا و آینده تضمین‌شده. عزت‌اللهی به گروه اول تعلق داشت و بختش را در تیم‌ها و لیگ‌های مختلف آزمود به امید اینکه روزی راهی یک تیم بزرگ شود. با چنین تحلیلی، انتقال به غرافه را باید به معنی پایان این ماجراجویی، کنار گذاشتن آرزوهای بزرگ و بازگشت به زمین واقع‌گرایی ارزیابی کرد. البته ماجراهای فوتبال به همین سادگی نیست و شاید این انتقال افق‌های حرفه‌ای تازه‌ای را برای او آشکار کند. طارمی از همین لیگ به فوتبال پرتغال رسید. عزت‌اللهی 25 ساله هنوز سال‌های زیادی تا پایان دوران فوتبالش در پیش دارد و شاید الغرافه برای او یک نقطه عطف باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.