شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

حسن‌زاده: پاشازاده بهترین مدافع تاریخ فوتبال ایران است

حسن‌زاده: پاشازاده بهترین مدافع تاریخ فوتبال ایران است

خط دفاع استقلال نسبت به فصول قبل رشد قابل توجهی داشته. رکوردی که به جا مانده شاید در تاریخ این باشگاه هم بی‌نظیرباشد.

ایران ورزشی - خط دفاع استقلال نسبت به فصول قبل رشد قابل توجهی داشته. رکوردی که به جا مانده شاید در تاریخ این باشگاه هم بی‌نظیرباشد.
مدافعان استقلال کاری کردند که توقعات ما در نیم فصل دوم بیشتر هم بشود. آنها به حدی خوب بودند که انتظارات را بالا برده‌اند. بازیکنان دفاعی در سیستم سه دفاع واقعاً عالی کار کرده‌اند. پوشش‌ها بسیار منطقی بوده و به حریف فضا نمی‌دهند. اشتباهات انفرادی به حداقل رسیده و اعتماد به نفس‌ها در اوج قرار دارد. استقلال به رهبری سیاوش یزدانی عملکرد بی‌نظیری داشته و گل‌های مفت نخورده است. به قول ما مدافعان گل‌هایی هم که خوردیم مردانه بوده و گل مفت دریافت نکردیم. خوردن 5 گل از بهترین مدافعان جهان نیز طبیعی است اما اگر استقلالی‌ها قدری شانس می‌آوردند حتی ممکن بود تعداد گل‌های خورده در نیم فصل باز هم کاهش یابد. در کنار یزدانی، مرادمند، دانشگر و آقاسی البته باید یادی هم از سلمانی و یامگا کنم که هم در دفاع بودند و هم در خط حمله. آنها هم در خلق این موقعیت سهم دارند. از هافبک‌های  دفاعی‌ نیز باید تقدیر کرد که کمک حال مدافعان هستند.
آیا این مدافعان با دوران حضور شما در ترکیب استقلال قابل قیاس هستند؟
حتماً مدافعان خوبی هستند که تا الان 5 گل وارد دروازه استقلال شده. زمان بازی ما شاهین بیانی پوششی عمل می‌کرد و اجازه نمی‌داد بازیکنی رد شود. الان هم همان سیستم را در استقلال می‌بینم. واقعاً پوشش‌ها مطلوب است. آنها سربالا بازی می‌کنند که این برای مدافع نعمت است. باور کنید دفاع کردن مقابل مهاجمانی که شماره پای‌شان 45 است ساده نیست.
با توجه به اینکه سرمربی تیم ملی مدام از خلیل‌زاده و کنعانی‌زادگان در ترکیب اصلی استفاده کرده، آیا حق مدافعان استقلال با تکرار چنین تصمیمی ضایع نمی‌شود؟
اسکوچیچ گرایش خاصی به کنعانی‌زادگان و خلیل‌زاده دارد. احتمالاً او به خاطر اینکه این دو مدافع هم‌باشگاهی بودند و از بازی هم آگاهی دارند به آنها بازی می‌دهد. اما حق مدافعان استقلال است که به تیم ملی دعوت شوند. به نظر من هر چهار مدافع استقلال توانایی بازی در ترکیب اصلی تیم ملی را دارند. اسکوچیچ باید به آنها بازی بدهد. شک ندارم اگر به مدافعان استقلال اعتماد کند نتیجه‌اش را خواهد گرفت. آنها الان آگاهی محیطی خوبی از هم دارند و سرمربی تیم ملی می‌تواند از زوج کاملاً استقلالی در دفاع مرکزی تیم ملی استفاده کند. یادم می‌آید کی‌روش هر بازیکنی که آماده بود را بدون در نظر گرفتن رنگ پیراهن در ترکیب اصلی بازی می‌داد.
از لحاظ تجری چطور؟
بازیکنی که در استقلال بازی می‌کند، قطعاً از تجربه کافی برای بازی در تیم ملی برخوردار است و می‌تواند براحتی برای کشورش هم بازی کند.
مهدی پاشازاده چند روز قبل در یک برنامه تلویزیونی شما را به‌عنوان بهترین مدافع تاریخ فوتبال ایران معرفی کرد.
(می‌خندد) این طور نیست. این عنوان شایسته خود آقا مهدی است. باور کنید اگر مهدی در لورکوزن رباط پاره نمی‌کرد بیش از این اوج می‌گرفت. دلیل اینکه آقا مهدی به من این لطف را داشته این است که من به‌عنوان یک دوست در اولین روزهای حضورش در استقلال به او خیلی کمک کردم. یادم می‌آید وقتی منصور خان مهدی را از تیم امید به تیم بزرگسالان آورد، من خیلی هوای مهدی را داشتم و در اولین بازی به او کمک کردم. مهدی هم آن قدر ظرفیت داشت که خودش بسرعت برای استقلال تبدیل به یک مدافع عالی شد.

خط دفاع استقلال در نیم فصل نخست لیگ بیست و یکم به حدی آرمانی بوده که انتظار می‌رود در لیست جدید تیم ملی سهمیه بیشتری به استقلال تعلق بگیرد. با توجه به اینکه ممکن است محمدحسین کنعانی‌زادگان نیز تا روشن شدن وضعیتش به تیم ملی فرا خوانده نشود، این انتظار فزونی گرفته است اما نزدیکان به تیم ملی بر این باورند که سرمربی تیم ملی ترجیح می‌دهد فهرست بازیکنانش را چندان تغییر ندهد که اگر این استدلال درست باشد حتی ممکن است بهترین مدافع این فصل استقلال و حتی لیگ (سیاوش یزدانی) به تیم ملی دعوت نشود! تردیدی نیست اگر چنین اتفاقی رخ دهد، حجم بسیاری از استقلالی‌ها نسبت به تصمیم سرمربی تیم ملی انتقاد  خواهند کرد. بررسی عملکرد مدافعان با ذکر دقایق بازی به شرح ذیل است:

یزدانی1337
استمرار بی‌نظیر سیاوش یزدانی در نیم فصل لیگ بیست و یکم تفاوت‌های این بازیکن با سال‌های قبل را به رخ می‌کشد. یزدانی در مجموع 15 بار با پیراهن استقلال در نیم فصل حضور داشته که 14بار به طور ثابت بوده است. او یک گل زده و یک پاس گل هم داده و 3 بار هم کارت زرد گرفته است. آنچه او را نسبت به دیگر مدافعان لیگ متمایز می‌کند، جایگیری‌ها مناسب و اقدام به تکل‌های صحیح بوده که در بسیاری از بازی‌ها گره از کار استقلال باز کرده است.


مرادمند 1080
بعد از سیاوش یزدانی بیشترین دقایق بازی میان مدافعان در اختیار مرادمند است. او از 12حضور خود در ترکیب 12 بازی ثابت را هم در کارنامه‌اش به ثبت رسانده و برخلاف یزدانی بازی نیمه تمام ندارد. مرادمند با ‌وجود آنکه گاهی در کورس‌ها جا می‌ماند اما نسبت به فصل قبل رشد قابل توجهی داشته و از نظر بدنی نسبت به گذشته شرایط ایده‌آل‌تری را تجربه می‌کند. او پرخطا‌ترین مدافع استقلال هم به شمار می‌رود و با دریافت 8 کارت زرد عملکرد پرخطایی داشته است.


دانشگر606
فصل پیش دانشگر تا پای جدایی از استقلال هم پیش رفت اما او نیز در فصل جاری بیشتر در خدمت تیم بوده و با دوری از حواشی توانسته به یکی از ارکان خط دفاع تبدیل شود. از8 بازی که دانشگر تجربه کرده 6 بازی ثابت بوده؛ حسن حضور دانشگر در استقلال این است که هم شم گلزنی دارد و هم اینکه می‌تواند در پست دفاع راست به میدان برود. دانشگر نیز سابقه دعوت شدن به تیم ملی را دارد اما بعید است که در این دوره او از سوی سرمربی تیم ملی فراخوانده شود.


آقاسی998
سومین مدافع به لحاظ دقایق بازی در ترکیب استقلال است. او 12 بار بازی در استقلال را تجربه کرده که 11 بار به طور ثابت بوده است. آقاسی در ابتدا مدافع چندان مطمئنی نبود که آرام، آرام تبدیل به یکی از ارکان اصلی خط دفاع شد. او بخوبی توانست جای دانشگر را در ترکیب اصلی بگیرد. چه بسا آقاسی که سابقه دعوت شدن به تیم ملی را هم دارد، تا پایان فصل بتواند به لحاظ دقایق بازی رشد بیشتری هم داشته باشد. برای فصل اول حضور در استقلال این آمار قابل توجه است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.