دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

نیم‌فصل پر خطر در انتظار بالای جدولی‌ها

سپاهان نمونه‌ای از غافلگیری مدعیان

سپاهان نمونه‌ای از غافلگیری مدعیان
سعید زاهدیان
سعید زاهدیان خبرنگار

شکست سپاهان مقابل مس رفسنجان در هفته نخست نیم‌فصل دوم شگفتی نیست؛ از حالا باید منتظر نتایج غیرمنتظره دیگری هم باشیم. تیم‌های بزرگ لیگ، در هفته‌های پیش‌رو با چالش‌های غافلگیری مقابل تیم‌های سرسخت‌ مواجهند. این موضوع در نیم فصل دوم چند دلیل دارد:

ایران ورزشی - شکست سپاهان مقابل مس رفسنجان در هفته نخست نیم‌فصل دوم شگفتی نیست؛ از حالا باید منتظر نتایج غیرمنتظره دیگری هم باشیم. تیم‌های بزرگ لیگ، در هفته‌های پیش‌رو با چالش‌های غافلگیری مقابل تیم‌های سرسخت‌ مواجهند.
این موضوع در نیم فصل دوم چند دلیل دارد:
1- تیم‌های پایین جدول برای فرار از منطقه خطر با جان و دل بازی می‌کنند و چیزی برای از دست دادن ندارند. این تیم‌ها برای کسب یک امتیاز، سرشان را جلوی توپ می‌گذارند و با تمام وجود برای بقا می‌جنگند.
2- تیم‌ها بعد از یک نیم‌فصل، به فرم ایده‌آل رسیده‌اند و از کیفیت بالاتری برخوردارند؛ یاد مثال بهمن فروتن می‌افتیم که درباره شموشک می‌گفت: «فوتبال مثل آبگوشت است و باید زمان بگذرد و با داغ شدن رقابت‌ها اصطلاحاً جا بیفتد. اگرچه حرف‌های فروتن تا مدت‌ها سوژه طنز و دستمایه خنده هواداران فوتبال بود، اما حرف‌های او ماهیت درستی داشت و تیم‌ها به مرور زمان جا می‌افتند و با کیفت بالاتری بازی می‌کنند.
3- تیم‌هایی داریم که نه شانس سهمیه دارند و نه خطر سقوط آنها را تهدید می‌کند؛ تیم‌های میانه جدول که در نیم فصل دوم به‌دلیل استرس کم و نبود فشار روی کادر فنی و بازیکنان، با آرامش مقابل مدعیان بازی می‌کنند و همین مسأله باعث می‌شود تا برای تیم‌های بالای جدول دردسر بسازند.
4- هر هفته که از نیم‌فصل دوم به پایان رقابت‌ها نزدیک می‌شویم، بازیکنان برای فصل بعد خود برنامه‌ریزی می‌کنند و چه چیزی بهتر از بازی پخش مستقیم مقابل استقلال و پرسپولیس یا تقابل با تیم‌های بزرگ نظیر سپاهان. بازیکنان برای پیشنهاد بهتر و قرارداد قوی‌تر، بیشتر می‌دوند، با انگیزه‌ترند و در مجموع این مسأله کار را برای تیم‌های مدعی سخت می‌کند.
نکته پایانی: شکست سپاهان آغاز دردسر تیم‌های بزرگ است؛ اگر به بازی پرسپولیس و فولاد هم با دقت نگاه کنیم، تیم نکونام در دقایق ابتدایی بازی بشدت پرسپولیس را تحت فشار قرار داد و یحیی گل‌محمدی خوش‌شانس بود که تیمش در این دقایق گلی دریافت نکرد تا بازی گره بخورد. تیم‌هایی که خود را مدعی قهرمانی می‌دانند، در نیم‌فصل دوم باید کمتر گاف بدهند و مراقب غافلگیری در بازی‌های به ظاهر ساده لیگ باشند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.