چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

امروز؛ رویارویی ایران با چین در دومین بازی مرحله گروهی جام ملت‌های زنان آسیا

مصاف با اژدهای شرق با کلید واژه امید

مصاف با اژدهای شرق با کلید واژه امید
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

یکشنبه 3 بهمن 1400، دومین بازی از مرحله گروهی جام ملت‌های زنان آسیای 2022؛ ایران –‌چین در شهر بمبئی هند بازی بعد از ظهر امروز تیم ملی فوتبال بانوان ایران با چین در شهر بمبئی هند بی‌گمان سخت‌ترین مسابقه ما خواهد بود اما تیم تحت هدایت مریم ایراندوست مصمم است با یک نمایش محکم دیگر به نتیجه‌ای برسد که اعتبار تازه به‌دست آمده فوتبال زنان ایران آنقدرها هم مخدوش نشود.

ایران ورزشی - یکشنبه 3 بهمن 1400، دومین بازی از مرحله گروهی جام ملت‌های زنان آسیای 2022؛ ایران –‌چین در شهر بمبئی هند
بازی بعد از ظهر امروز تیم ملی فوتبال بانوان ایران با چین در شهر بمبئی هند بی‌گمان سخت‌ترین مسابقه ما خواهد بود اما تیم تحت هدایت مریم ایراندوست مصمم است با یک نمایش محکم دیگر به نتیجه‌ای برسد که اعتبار تازه به‌دست آمده فوتبال زنان ایران آنقدرها هم مخدوش نشود.
پیروزی بر چین آرزویی تقریباً محال است زیرا این غول شرق آسیایی نه فقط 8 مرتبه فاتح جام ملت‌های زنان آسیا شده بلکه در 30 سال اخیر هرگز از جمع شش تیم نخست جهان در رنکینگ فیفا خارج نشده و سوابق درخشش‌اش در ادوار مختلف جام جهانی زنان هم فراوان بوده است. با این حال ایران که پنجشنبه گذشته در اولین بازی‌اش در مرحله گروهی از هند میزبان با‌وجود حملات بسیار گسترده حریف تساوی صفر – صفر را گرفت، امیدوار است امروز هم به گونه‌ای بازی کند که کار را بر چین سخت کند. چینی که در بازی اولش تایوان دیگر همگروهی ایران را با نتیجه قاطع 4-صفر شکست داده و از امیدواران اصلی قهرمانی در این دوره از مسابقه‌های جام ملت‌ها هم هست.
آنچه ایراندوست و شاگردانش به آن امید بسته‌اند، شاید نه حتی کسب رتبه دومی در این گروه بلکه مقام سومی باشد زیرا اضافه ‌بر دو تیم نخست در هر یک از گروه‌های سه‌گانه چهار تیمی، دو تیم از جمع سه تیم حائز رتبه سوم گروه‌ها هم که امتیازات بیشتر یا تفاضل گل بهتری داشته باشند، به مرحله بعدی صعود می‌کنند. در آن مرحله 8 تیم بازی‌ها را به طور حذفی پیگیری می‌کنند و به نتیجه نهایی می‌رسانند. شاید یک نتیجه مساوی احتمالی در برابر تایوان در دیدار سوم، ایران را که حالا یک امتیازی است، دو امتیازی کند و با احتساب نتایج سایر گروه‌ها، ایران به خواسته‌اش برسد و اگر بازی با تایوان برنده‌ای به نام ایران داشته باشد، تیم ما 4 امتیازی شده و با رتبه دوم گروه صعودی بدون اما و اگر خواهد داشت و با همین دیدگاه است که ایراندوست پذیرفته است باخت محتمل در مسابقه امروز مقابل چین قدرتمند چیزی نیست که اهداف ایران را ساقط کند. او حتی امیدوار است بچه‌هایش با ارائه یک نمایش جانانه دیگر باختی سبک و با کمترین اختلاف را مقابل اژدهای زرد تجربه کنند و روحیه‌ای بیشتر و بهتر برای دیدار واپسین خود به دست بیاورند. هرچیزی فراتر از این نیز یک کادوی بزرگ و به حق به تیم سختکوشی خواهد بود که اسباب مباهات کل فوتبال ایران شده و حتی اولین مرتبه صعودش به مرحله نهایی جام ملت‌ها هم یک افتخار شایان توجه برایش به حساب می‌آید.
هر نتیجه‌ای در دیدار بعد از ظهر یکشنبه برابر چین به‌ دست آید، زهره کودایی دروازه‌بان فوق‌العاده ایران سهمی بزرگ در آن خواهد داشت. سه روز پس از متوقف کردن هند هنوز فضای مجازی و صفحات روزنامه‌ها سرشار از وصف «سیو» خیره‌کننده‌ای است که کودایی در آن دیدار در تقابل با یکی از حملات هندی‌ها داشت و به آنها نشان داد ایران، تیم زنان شیردل است که از جان مایه می‌گذارند و هرگز خود را کوچک شده و رقیبی تسلیم شده نمی‌انگارند و کلیدواژه کارشان عنصر «امید» است. با چنین روحیه‌ای در پایان بازی امروز هم ایراندوست و شاگردانش به راه و تلاش خود برای صعود از این گروه ادامه خواهند داد و به دیدار واپسین خود که روز چهارشنبه 6 بهمن در برابر تایوان خواهد بود، چشم خواهند دوخت. چنین کوششی مستمر و دیدگاه مثبتی، به خودی خود یک پیروزی بزرگ برای تیم فوتبال ایران و کل جامعه ورزشی زنان کشورمان به شمار می‌آید.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.