دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

از شوت‌های زندی تا تکل‌های صادقی

یک آسمان ستاره

یک آسمان ستاره
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

درست است که تیم فوتبال زنان ایران اولین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا تجربه می‌کنند اما نخستین بازی‌شان مقابل هند نشان داد که آنها بواقع در کلاس جهانی فوتبال بازی می‌کنند و قابلیت این را دارند که بیش از این بدرخشند. شاگردان ایراندوست در شرایطی برای بازی حساس و سخت مقابل چین آماده می‌شوند که عملکرد بازیکنان ایران بخصوص مدافعان تیم، نشان می‌دهد که چین برای گلزنی به ما کار سختی خواهد داشت.

ایران ورزشی -  درست است که تیم فوتبال زنان ایران اولین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا تجربه می‌کنند اما نخستین بازی‌شان مقابل هند نشان داد که آنها بواقع در کلاس جهانی فوتبال بازی می‌کنند و قابلیت این را دارند که بیش از این بدرخشند. شاگردان ایراندوست در شرایطی برای بازی حساس و سخت مقابل چین آماده می‌شوند که عملکرد بازیکنان ایران بخصوص مدافعان تیم، نشان می‌دهد که چین برای گلزنی به ما کار سختی خواهد داشت. در کنار زهره کودایی که با 100 درصد سیو موفق، نقش پررنگی در کسب یک امتیاز تیم فوتبال ایران داشته، نباید از قابلیت‌های سایر بازیکنان غافل شد. در آماری که سایت AFC از عملکرد بازیکنان تیم ملی ارائه داده است، این قابلیت‌ها جزء به جزء قابل مشاهده است. به همین دلیل در این گزارش نگاهی داریم به آنچه ملی‌پوشان‌مان در بازی هند از خود نشان دادند و می‌تواند برای بازی‌ مقابل چین امیدوارمان کند.

مقابل هند تکل‌های باکلاسی زدیم
خسرویار: حالا تمرکزمان را روی چین بگذاریم
کتایون خسرویار سرمربی سابق تیم ملی دختران در مورد عملکرد ایران در بازی با هند گفت: «ایران بازی تدارکاتی نداشت تا آماده حضور در این تورنمنت شود اما هند چندین بازی تدارکاتی با تیم‌های خوب برگزار کرد. بازی از سمت ایران بیشتر دفاعی بود و خدا را شکر از نظر قدرت دفاعی خیلی قوی هستیم. خانم‌ها با غیرت بازی کردند. هند بیشتر حمله کرد و چند موقعیت خوب هم داشت اما خوشبختانه زهره کودایی در دروازه بود و خط دفاعی مخصوصاً غزاله بنی‌طالبی و بهناز طاهرخانی هم فوق‌العاده کار کردند و باکلاس‌ترین تکل‌ها را زدند. خیلی کم شانس حمله داشتیم اما زمانی که حمله کردیم، چند فرصت خوب به دست آمد که می‌توانست گل شود.» خسرویار در مورد تعویض‌هایی که مریم ایراندوست در نیمه دوم مسابقه انجام داد، گفت: «باید خودمان را جای مربی بگذاریم و ببینیم چرا این تعویض‌ها را کرده است. همه چیز به تصمیم مربی بستگی دارد. حتماً احساس کرده که باید نیروی تازه نفس به زمین بیاید تا به دفاع مقابل تیم هند ادامه بدهیم. بالاخره بازیکنان بعد از ۱۲، ۱۳ کیلومتر دویدن و تلاش در زمین نیاز به تعویض دارند.»


ملیکا متولی طاهر
متولی دیگر مدافع خوب تیم زنان ایران است که طبق آمار توانسته در 90 دقیقه حضور خود مقابل هند، 7/66 درصد تکل موفق داشته باشد. 75 درصد نبرد خوب و 100 درصد نبرد هوایی موفق داشته است که این آمار برای یک مدافع آمار بسیار خوبی به حساب می‌آید. متولی 7 بار توپ را دور کرده، 3 بار سد راه توپ شده و 4 توپ‌ربایی داشته است.


ثنـــا صادقی
در طول مدت زمان 70 دقیقه‌ای که ثنا مقابل هند بازی می‌کرد، 80 درصد پاس موفق و 100 درصد پاس بلند موفق داشت. او در پست هافبک از 15 پاسی که در این بازی داد، 12 پاس موفق داشت. علاوه بر این صادقی در کارهای دفاعی هم نقش مؤثری ایفا کرد و با 100 درصد تکل موفق و 1/57 نبرد موفق، عملکرد بسیار خوبی از خود به جای گذاشت.

نگین زندی
نگین جوان‌ترین بازیکن تیم زنان ایران است که بعد از بازی با هند 18 سالگی‌اش را جشن گرفت. او در 88 دقیقه بازی 3/83 درصد پاس موفق و 100 درصد پاس بلند موفق داشت. از مجموع 6 پاسی که داد، 5 پاس موفق بود. زندی 3 شوت به سمت دروازه و 2 شوت داخل چهارچوب داشت که موقعیت‌های مهم گلزنی برای تیم فوتبال ایران به حساب می‌آمدند.

فاطمه عادلی
مدافع تیم ملی که در بازی با هند، 90 دقیقه بازی کرد و با آمار 90 درصد تکل موفق و 10 بار دور کردن توپ در هجوم حملات هندی‌ها، نقش مؤثری در دفاع ایفا کرد. او 3 بار راه توپ را سد کرد. 7/66 درصد از نبردها موفق ظاهر شده است. این آمار برای یک مدافع آمار خوبی به حساب می‌آید که البته مریم ایراندوست و بسیاری از کارشناسان فوتبالی دیگر هم از عملکرد خط دفاعی تیم به حق تمجید کرده‌اند.


بهنــاز طاهرخانی
کاپیتان تیم فوتبال زنان ایران در خط دفاع مقابل هند خوش درخشید و برای بازی با چین هم یکی از امیدهای ایراندوست جهت مقابله با مهاجمان قدر چین است.
او در 90 دقیقه‌ حضور در زمین مسابقه، 50 درصد تکل موفق داشته و 5/87 درصد از نبردها را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است. طاهرخانی موفق شده است 3 بار توپ را از دروازه دور کند.

غزالــه بنی‌طالبی
بنی‌طالبی در بازی با هند در 7/66 درصد از نبردهایی که با مهاجمان حریف داشته، موفق ظاهر شده است. او مدافعی بود که در نبردهای هوایی هم شرکت داشت و میزان موفقیتش در نبردهای هوایی در سایت AFC، 80 درصد ارزیابی می‌شود. او 5 بار توپ را از دروازه دور کرده است و 2 بار سد راه توپ‌های حریف شده است. بنی‌طالبی البته در طول زمان بازی، 2 توپ‌ربایی از بازیکنان هند هم داشت و در مجموع یکی از بهترین بازیکنان تیم ایران بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.