دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

چه کسی به دراگان مجوز داد؟

دعوت عجیب از کنعانی‌زادگان بدون تنبیه و توضیح

دعوت عجیب از کنعانی‌زادگان بدون تنبیه و توضیح
فرشاد کاس نژاد
فرشاد کاس نژاد خبرنگار

دعوت از محمدحسین کنعانی‌زادگان به تیم ملی بدون هیچ تنبیه و توضیح، مایه تعجب بسیاری از دوستداران فوتبال شده است. هم سؤال‌برانگیز است و هم مایه شرمساری. بخشش خطای بازیکن از اختیارات سرمربی است اما وقتی خطا جنبه عمومی پیدا می‌کند و به اعتبار و نظم تیم آسیب می‌رساند، آنگاه استفاده از اختیار بخشش، مورد نقد قرار می‌گیرد و مماشات و سهل‌انگاری مربی تعبیر می‌شود.

ایران ورزشی - دعوت از محمدحسین کنعانی‌زادگان به تیم ملی بدون هیچ تنبیه و توضیح، مایه تعجب بسیاری از دوستداران فوتبال شده است. هم سؤال‌برانگیز است و هم مایه شرمساری. بخشش خطای بازیکن از اختیارات سرمربی است اما وقتی خطا جنبه عمومی پیدا می‌کند و به اعتبار و نظم تیم آسیب می‌رساند، آنگاه استفاده از اختیار بخشش، مورد نقد قرار می‌گیرد و مماشات و سهل‌انگاری مربی تعبیر می‌شود. دراگان اسکوچیچ پیش‌تر بدرستی مهدی طارمی را به‌ دلیل یک توئیت که به جایگاه سرمربی تیم ملی خدشه وارد کرده بود، از تیم ملی کنار گذاشت و پس از دوره‌ای تنبیه، او را به تیم برگرداند اما درباره کنعانی‌زادگان که نظم و وجهه تیم ملی را با رفتارش خدشه‌دار کرد، تصمیم دیگری گرفت و هیچ تنبیهی برای او در نظر نگرفت. به گفته مدیر تیم ملی، اسکوچیچ تصمیم درباره کنعانی‌زادگان را به کمیته اخلاق واگذار کرده است و تا روزی که این کمیته حکمی صادر نکند، اسکوچیچ از تصمیم‌گیری درباره او صرف‌نظر کرده است اما اتفاقی که در اردوی تیم ملی رخ داده، تصمیم درباره‌اش می‌تواند در حوزه اختیارات سرمربی هم باشد. البته باید پرسید پس از جلسه کادر فنی با کمیته اخلاق، چه کسی  در فدراسیون فوتبال مجوز دعوت کنعانی‌زادگان را به اسکوچیچ داده است؟ ابهام اصلی ماجرا صدور مجوز برای دعوت این بازیکن است. رفتار کنعانی‌زادگان در اردوی تیم ملی و ماجرای زننده‌ای که با اسم رمز اتوبوس فراگیر شد، در هر فرهنگ و هر جامعه‌ای دور از ‌شأن یک بازیکن حرفه‌ای و ملی است. از اعتبار و جایگاه اجتماعی بازیکنان تیم می‌کاهد و لودگی بی‌مایه‌ای محسوب می‌شود. اسکوچیچ با نادیده گرفتن این رفتار، متعجب‌مان می‌کند و نمی‌دانیم توضیح او در این‌باره بر چه استدلالی استوار خواهد بود. بازیکن فوتبال در سن جوانی به یک چهره شناخته ‌شده تبدیل می‌شود، فوتبال او را در موقعیت ویژه‌ای قرار می‌دهد و قابل درک است که بازیکنان در چنین موقعیتی رفتارهای سرخوشانه‌ای داشته باشند اما مرز باریکی بین سرخوشی یک بازیکن جوان و حفظ جایگاه بازیکن ملی وجود دارد که رعایت نکردن آن، اسمش چیزی جز لاابالی‌گری نیست.
اسکوچیچ حتی اگر قصد بخشش کنعانی‌زادگان را داشت، باید این کار را با دقت و ظرافت انجام می‌داد. کنعانی‌زادگان باید پس از عذرخواهی بابت سوءرفتارش در اردوی تیم ملی و خدشه به نظم اردو، در موقعیت تلطیف ‌شده‌ای از نگاه مخاطبان تیم قرار بگیرد که سرمربی تیم ملی به بخشش او فکر کند.
کنعانی‌زادگان در این نوع رفتارها بی‌سابقه نیست، از فحاشی خیابانی به هوادار تا رفتارهای لوث و توهین‌آمیز در اینستاگرام، که نشان می‌دهد او متوجه نیست در چه جایگاه حرفه‌ای و اجتماعی قرار گرفته است. بخشی از کار مربی همین است که بازیکنان را در موقعیت جدید آموخته و برای قرار گرفتن در موقعیت‌های بزرگتر آماده کند، نه اینکه از سوءرفتار آنها بگذرد. نمی‌دانیم اسکوچیچ چقدر چنین مسئولیتی را به‌عنوان مربی برای خود تعریف کرده است. اسکوچیچ در حالی که دغدغه چندانی برای صعود به جام جهانی ندارد و با حضور مدافعان جایگزین و آماده مثل مجید حسینی و سیاوش یزدانی دغدغه چندانی در دفاع هم نداشت، حاضر نشد از دعوت کنعانی‌زادگان صرف‌نظر کند. اما مربیان چنین تصمیماتی را حتی در سخت‌ترین شرایط هم می‌گیرند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.