شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

تصمیمات سرنوشت ساز در هیأت مدیره سپاهان

محرم در مسیر اسطوره‌های استقلال و پرسپولیس

محرم در مسیر اسطوره‌های استقلال و پرسپولیس
اکبر منتشلو
اکبر منتشلو خبرنگار

جذب بازیکنان ستاره نیز نتوانست سپاهان را از بحران پنج ساله خارج کند تا آنها، بالاخره تصمیم گرفتند راه تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس را پیش بگیرند

ایران ورزشی - اگر بخواهیم شرایط فعلی سپاهان را بهتر درک کنیم، نیازمند بازگشت به کمی عقب‌تر است. یعنی حتی زمانی که هنوز محرم نویدکیا سکان سپاهان را در درست نگرفته بود. تلاش سپاهانی‌ها در بین سال‌های 1394 تا 1399 برای خارج کردن این تیم از بحران بی‌نتیجه بود. سپاهان حتی با حضور مربیانی مثل ایگور استیماچ، عبدالله ویسی؛ که با قهرمانی به سپاهان آمده بود، زلاتکو کرانچار، منصور ابراهیم‌زاده، امیر قلعه‌نویی و... هم نتوانست به بحران تیمش پایان دهد و دقیقاً زمانی که سپاهانی‌ها از همه جا ناامید شده بودند، دست به دامن اسطوره فوتبال اصفهان و سپاهان شدند و نیمکت تیمشان را قبل از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و قبل از شروع بیستمین دوره لیگ برتر، به محرم نویدکیا سپردند. سپاهان مشکلی برای هزینه و جذب مربی بنام و بازیکنان ستاره نداشت اما همانطور که گفته شد، جذب مربیان قهرمان و بنام و بازیکنان ستاره نیز نتوانست آنها را از بحران پنج ساله خارج کند تا آنها، بالاخره تصمیم گرفتند راه تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس را پیش بگیرند و اسطوره تیمشان را روی نیمکت بنشانند. محرم نویدکیا موفقیتی در لیگ قهرمانان آسیا و در سه چهار بازی باقی مانده کسب نکرد اما با شروع بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال، امید را در سپاهان زنده کرد. محرم فصل گذشته را توانست با موفقیت نسبی سپری کند. این سرمربی از 16 بازی اول فصل گذشته 9 برد، 3 باخت و 4 مساوی و جمعاً 31 امتیاز کسب کرد و در نهایت در پایان فصل گذشته سپاهان در جایگاه دوم ایستاد که نتیجه بسیار مطلوبی برای سپاهان بعد از پنج سال بحران بود. همین نتایج و رضایت مجموعه سپاهان از محرم باعث شد تا با پایان فصل گذشته رقابت‌ها، نویدکیا در سپاهان ماندگار شود و البته با شرایط بهتری روبه‌رو شود. سرمربی سپاهان قبل از شروع این فصل از رقابت‌ها، گلر خارجی جذب کرد، ریگی را از استقلال گرفت، مغانلو را از پرسپولیس بیرون کشید و احمدزاده را از فولاد به خدمت گرفت و با حفظ بازیکنانی مثل سروش رفیعی، امید نورافکن، محمد ‌نژادمهدی و... تیمی به مراتب بهتر از فصل گذشته راهی رقابت‌های این فصل کرد و مهم‌تر اینکه باعث ضعیف‌تر شدن حریفانش در لیگ برتر شد.
با وجود این سپاهان انگار هنوز نتوانسته ناکامی‌های گذشته را فراموش کند و در روزهایی که انتظار می‌رفت سپاهان به سال‌های اوج خود بازگردد، تیم محرم در نیم فصل گذشته نتوانست انتظارات را برآورده کند. به طوری که شکست 3 بر یک سپاهان در برابر مس رفسنجان ناراحتی هواداران سپاهان را به‌همراه داشته و انتقادات زیادی از این تیم شده است. شکست برابر مس که البته سپاهان همیشگی هم در این بازی نبود، ششمین شکست سپاهان تا اینجای لیگ برتر بوده است. تیم محرم یک بر صفر به ذوب‌آهن باخت و دربی اصفهان را از دست داد، در بازی با گل‌گهر با 4 گل شکست خورد، بازی با استقلال را یک بر صفر واگذار کرد، در اصفهان با 2 گل به پیکان باخت و بازی حیثیتی مقابل پرسپولیس را هم با باخت پشت سر گذاشت و در نهایت در رویارویی با مس رفسنجان نیز شکست سنگینی را متحمل شد. بررسی عملکرد سپاهان در این فصل و فصل گذشته بخوبی نشان می‌دهد که سپاهان به جای عملکرد بهتر در این فصل به خاطر جذب بازیکنان ستاره از تیم‌های حریف و ترکیب قویتر، عملکرد ضعیف‌تری داشته و در حقیقت نتوانسته انتظارات را برآورده کند و این تیم بازی مقابل مدعیان را واگذار کرده است که در صورت تکرار همین شرایط در بازی‌های باقی مانده این تیم شاید دوباره به همان روزهای بحرانی باز گردد.
این نکته را هم باید اضافه کرد که سپاهان فصل گذشته در جام حذفی توانست تا مرحله یک چهارم نهایی پیش برود و در نهایت به فولاد در ضربات پنالتی باخت اما در این فصل از رقابت‌های جام حذفی در مرحله یک هشتم نهایی با باخت مقابل آلومینیوم اراک به کارش پایان داد تا امیدی هم به درخشش سپاهان در این رقابت‌ها وجود نداشته باشد.
محرم نویدکیا در طول دو سال گذشته، همواره ناکامی‌ها را متوجه خود کرده و مسئولیت شکست‌ها را پذیرفته اما بعداز بازی با مس، او تهدید کرد که سپاهان جای مربیان و بازیکنان ترسو نیست و حالا هیأت‌مدیره باشگاه سپاهان ظرف دو، سه روز آینده تشکیل جلسه خواهد داد تا به دور از هیجان پس از مسابقه و پرهیز از اتخاذ تصمیمات احساسی، با بررسی همه جانبه ناکامی‌های اخیر تیم فوتبال، تصمیمات متناسب و نهایی را خواهند گرفت. به نظر می‌رسد شاهد تغییراتی در این تیم خواهیم بود و شاید اتفاقاتی که در سال‌های گذشته برای مربیانی مثل علی منصوریان، محمودفکری، علی دایی و... رخ داده، این‌بار برای محرم تکرار شود. همانطور که گفته شد سپاهان چند سالی است که از صدر جدول و قهرمانی دور شده است و این طاقت اصفهانی‌ها را طاق کرده و ممکن است تصمیماتی گرفته شود که محرم نیز در مسیر اسطوره‌های استقلال و پرسپولیس قرار گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.