چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

سال‌ها بدون سهمیه در تیم ملی

لیگ یکی که پشتوانه لیگ برتر نیست

لیگ یکی که پشتوانه لیگ برتر نیست
اکبر منتشلو
اکبر منتشلو خبرنگار

متأسفانه با عملکرد ضعیف و گاهی عامدانه برخی از مسئولان فوتبالی طی چند سال اخیر، شاهد نابسامانی‌های زیادی در فوتبال کشورمان آن هم در سطح حرفه‌ای یعنی لیگ برتر فوتبال هستیم.

ایران ورزشی - متأسفانه با عملکرد ضعیف و گاهی عامدانه برخی از مسئولان فوتبالی طی چند سال اخیر، شاهد نابسامانی‌های زیادی در فوتبال کشورمان آن هم در سطح حرفه‌ای یعنی لیگ برتر فوتبال هستیم.
از لغو بازی‌ها در لیگ برتر گرفته تا حذف نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا تا کم شدن نقش تیم‌های لیگ برتری در فوتبال ملی، که به نظر می‌رسد این چالش‌های فعلی، آینده بحرانی فوتبال را هشدار می‌دهند. در چنین شرایطی شاید انتظار زیادی باشد که بخواهیم لیگ دسته اول فوتبال کشورمان یا همان لیگ آزادگان فوتبال نقش پررنگ‌تری در فوتبال حرفه‌ای و فوتبال ملی کشورمان داشته باشد. اما واقعیت این است که لیگ دسته اول فوتبال هم بخشی از فوتبال کشورمان است که انتظار می‌رود به نقش خود در این ورزش عمل کند و تأثیر مثبتی در ارتقا و توسعه فوتبال داشته باشد. متأسفانه طی سال‌های اخیر در حالی که تلاش شده این مسابقات پا به پای لیگ برتر فوتبال برگزار شود و با همه مشکلاتی که در این رقابت‌ها، که به مراتب بیشتر بوده است، این بازی‌ها بتواند روزهای خوبی را سپری کند و در کنار فوتبال حرفه‌ای کشورمان و در کنار لیگ برتر، نقش پررنگ‌تری در فوتبال ایفا نماید، اما این اتفاق رخ نداده است.
اگر به سال‌های دور بازگردیم شاید بتوان گفت که این مسابقات همواره نقش پررنگ‌تری داشته‌اند و در سطح ملی از مسابقات نمایندگانی مثل رحمان احمدی (از شموشک) به تیم ملی دعوت شده‌اند و یا بازیکنانی مثل محمد احمدزاده و حتی عیسی آل‌کثیر از همین مسابقات به لیگ برتر معرفی شده‌اند. اما متأسفانه نقش لیگ دسته اول در فوتبال کشورمان آنقدر کم‌رنگ بوده و حالا کم‌رنگ‌تر شده که نمی‌توان خیلی برای تأثیر این مسابقات در فوتبال حرفه‌ای و فوتبال ملی کشورمان نقش قائل شد و نمونه‌های زیادی را نام برد و این درحالی است که لیگ دسته اول فوتبال کشورمان هم به اندازه لیگ برتر می‌تواند در توسعه و ارتقای فوتبال کشورمان تأثیرگذار باشد. از تأثیر این رقابت‌ها در لیگ برتر و فوتبال ملی کشورمان که بگذریم، این رقابت‌ها حتی در رقابت‌های جام حذفی هم افت شدیدی داشته است و متأسفانه در حالی که مسابقات جام حذفی، عرصه‌ای برای خودنمایی تیم‌های حاضر در فوتبال دسته اول کشورمان است، از این ظرفیت هم بهره‌ای برده نشده و باشگاه‌های حاضر در این رقابت‌ها، نتوانستند از ظرفیت جام حذفی برای تأثیرگذاری مثبت در فوتبال بهره ببرند. در رقابت‌های جام حذفی این فصل هم تنها سه تیم در مرحله یک‌هشتم نهایی حضور داشتند که توانستند بر حریفان خود غلبه کنند تا در مرحله بعدی این رقابت‌ها هم حضور داشته باشند. خیبر خرم آباد و خلیج فارس ماهشهر و مس کرمان نمایندگان لیگ دسته اول کشورمان در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی خواهند بود که این نشان می‌دهد این تیم‌ها هم می‌توانند نقش مؤثرتری در فوتبال داشته باشند. این را هم باید اضافه کرد که تیم‌های حاضر در لیگ دسته اول فوتبال کشورمان، معمولاً تیم‌های مردمی‌تری هستند و می‌توانند بخوبی از ظرفیت‌های اجتماعی استفاده کرده و با شرایط بهتری در رقابت‌های فوتبالی حضور داشته باشند. به طور معمول در سال‌های گذشته، معمولاً سه، چهار تیم از شهرداری‌ها در این رقابت‌ها حضور داشته‌اند که متأسفانه به جای استفاده از این ظرفیت‌ها در جهت تهیه و تدارک امکانات برای این تیم‌ها، معمولاً این تیم‌ها به حیات خلوت شهرداری‌ها تبدیل شده و نه تنها نتوانسته‌اند در فوتبال کشورمان تأثیر مثبتی داشته باشند، بلکه خیلی زود هم از این رقابت‌ها حذف شده‌اند. به هر حال انتظاری که از لیگ دسته اول فوتبال کشورمان در گذشته بخصوص سال‌های اخیر وجود داشته، برآورده نشده و متأسفانه هر روز شاهد بی‌خاصیت‌تر شدن این رقابت‌ها هستیم و اگر این روال ادامه یابد، به طور حتم از لیگ دسته اول چیزی عاید فوتبال کشورمان نخواهد شد و این رقابت‌ها صرفاً به‌صورت نمایشی برگزار شده و کارکرد آنها در صعود دو، سه تیم و سقوط دو، سه تیم دیگر خلاصه خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.