دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

برنامه‌ریزی در میان تردید و ابهام

آخرین جشن صعود

آخرین جشن صعود

جشن صعود، مبهم‌ترین و شیرین‌ترین وعده‌ای است که این روزها از فدراسیون فوتبال می‌شنویم. در شرایطی که فدراسیون فوتبال خود را برای میزبانی از اینفانتینو در جشن صعود ایران به جام جهانی آماده می‌کرد، شدت گرفتن مبتلایان به امیکرون، همه برنامه‌ها را با تردید و ابهام همراه کرده است.

ایران ورزشی - جشن صعود، مبهم‌ترین و شیرین‌ترین وعده‌ای است که این روزها از فدراسیون فوتبال می‌شنویم. در شرایطی که فدراسیون فوتبال خود را برای میزبانی از اینفانتینو در جشن صعود ایران به جام جهانی آماده می‌کرد، شدت گرفتن مبتلایان به امیکرون، همه برنامه‌ها را با تردید و ابهام همراه کرده است. تا جایی که نه اطلاعیه‌ای رسمی از سوی فدراسیون مبنی بر حضور تماشاگران و چگونگی بلیت‌فروشی اعلام شده است و نه سفر اینفانتینو به ایران قطعی شده است. حتی جزئیات جشن صعود هم مشخص نیست. با این حال اما بزرگداشت این صعود برای فدراسیون فوتبال اهمیت زیادی دارد چرا که شاید این آخرین دوره‌ای باشد که صعود به جام جهانی را بتوان به‌عنوان اتفاقی ارزشمند جشن گرفت. از دوره بعدی با افزایش سهمیه‌های آسیایی، صعود به جام جهانی، اتفاق عجیب و دور از دسترسی نخواهد بود. آنچه اهمیت دارد، عملکرد تیم‌ها در جام جهانی است.

جشن صعود سراسری در تمامی نقاط ایران
احتمال ابتلای چند مهره کلیدی تیم ملی ایران در کنار تست‌های مثبت بازیکنان عراق، نگرانی‌ها را بابت وقوع اتفاقات غیرمترقبه در بازی ایران – عراق افزایش داده است. همزمان با افزایش نگرانی‌ها و تردیدها درباره برپایی جشن صعود ایران به جام جهانی بعد از بازی با عراق، سخنگوی فدراسیون فوتبال از برگزاری جشن سراسری می‌گوید. او اما کوچک‌ترین اشاره‌ای ندارد به اینکه این جشن سراسری قرار است چگونه برگزار شود؟ حسین شریفی، درباره این جشن سراسری تنها به این موضوع اشاره می‌کند: «پس از قطعی شدن صعود تیم ملی به جام جهانی 2022 قطر در دو بازی پیش‌رو با هماهنگی‌های صورت گرفته و محوریت وزارت ورزش و جوانان و همین‌طور صدا و سیما، جشن صعود را به‌صورت سراسری در تمامی نقاط ایران به شکل یکپارچه و هماهنگ برگزار خواهیم کرد. تدارکات لازم در این خصوص در حال انجام است و هدف ما برگزاری جشنی در راستای ایجاد اتحاد ملی است. تمام مردم کشور ایران در این جشن و شادی آن سهیم خواهند بود.»


تماشاگران به ورزشگاه می‌آیند یا نمی‌آیند؟
درست است که با اعلام دولت، بالاخره مجوز حضور تماشاگران زن و مرد برای بازی ایران – عراق صادر شده است اما فدراسیون فوتبال هنوز هیچ مصوبه و اطلاعیه‌ای درباره چگونگی حضور تماشاگران در ورزشگاه آزادی صادر نکرده است. دانسته‌های ما درباره تماشاگران بازی ایران – عراق فقط به همان صحبت‌های سخنگوی دولت محدود می‌شود که بر اساس آن تیم ملی در حضور 10 هزار تماشاگر می‌تواند صعود خود به جام جهانی را جشن بگیرد. بر سر دو راهی سکوت فدراسیون فوتبال و اعلام‌های مسئولان دولتی درباره قطعی شدن حضور تماشاگران در دیدارهای ملی احمد وحیدی، وزیر کشور می‌گوید: «با توجه به علاقه مردم برای حضور و تشویق تیم ملی با رعایت ملاحظات بهداشتی قرار شد تعدادی از عزیزان تماشاگر بتوانند حضور پیدا کنند که بتوانند تیم ملی را تشویق کنند و خواست آنان عملی شده باشد.»
پیش از این مسئولان وزارت بهداشت از خرید بلیت دیدار ایران و عراق از سامانه «تهران من» وابسته به شهرداری تهران به علت ارتباط با وزارت بهداشت و بررسی وضعیت واکسیناسیون علاقه‌مندان خبر داده بود.


اینفانتینو بیاید، بساط فوتسال به راه است
از جمله موارد نامشخص در جشن صعود ایران، می‌توان به سفر جیانی اینفانتینو به ایران اشاره کرد. با اینکه سفر اینفانتینو، رئیس فیفا به ایران برای حضور در جشن صعود به جام جهانی هنوز قطعی نشده است اما فدراسیون فوتبال تصمیم دارد در صورت قطعی شدن این سفر، با برگزاری یک بازی دوستانه و خیرخواهانه از او میزبانی کنند. برای برگزاری این بازی قرار است از 20 تا 25 نفر از بازیکنان شناخته شده فوتبال و فوتسال دعوت شود.
حسین شمس، مشاور رئیس فدراسیون فوتبال در این رابطه گفته است: «علی دایی، خداداد عزیزی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان و… نفرات دعوت شده برای دیدن بازی همراه رئیس فیفا هستند. از فوتسالی‌ها هم وحید شمسایی، محمدرضا حیدریان، محمد کشاورز، جواد اصغری‌مقدم و… دعوت خواهند شد.»
هنوز این برنامه به طور قطعی مشخص نشده است اما فدراسیون فوتبال برنامه‌های احتمالی‌اش را در صورت حضور اینفانتینو آماده کرده است. در صورت سفر اینفانتینو علاوه بر بازی فوتسال، برنامه‌های دیگری هم برای میزبانی از او قطعی خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.