چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

اگر مهاجمان توانای تازه‌ای جذب نشوند

یک خودزنی احتمالی در جمع سرخ‌ها

یک خودزنی احتمالی در جمع سرخ‌ها
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

بسته شدن مجدد پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پرسپولیس به خاطر مطالبات اوساگونا، مهاجم آفریقایی پیشین این باشگاه، یک بار دیگر استخدام نفراتی تازه را توسط سرخ‌ها در نیم‌فصل لیگ برتر فوتبال کشور غیرممکن کرده اما واقعیت امر این است که آنها برای مؤثرتر شدن تلاش‌شان در راه کسب یک قهرمانی تازه به یکی دو مهاجم جدید و کارآمد نیاز مبرمی دارند.

ایران ورزشی - بسته شدن مجدد پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پرسپولیس به خاطر مطالبات اوساگونا، مهاجم آفریقایی پیشین این باشگاه، یک بار دیگر استخدام نفراتی تازه را توسط سرخ‌ها در نیم‌فصل لیگ برتر فوتبال کشور غیرممکن کرده اما واقعیت امر این است که آنها برای مؤثرتر شدن تلاش‌شان در راه کسب یک قهرمانی تازه به یکی دو مهاجم جدید و کارآمد نیاز مبرمی دارند. مهدی عبدی در دو دیدار اخیر سرخ‌ها که اولی در جام حذفی مقابل ذوب‌آهن بود و دومی در لیگ برتر روبه‌روی فولاد، مجموعاً سه گل زد اما درست سه چهار گل صد درصد دیگر را هدر داد و توپ‌ها را به در و دیوار زد و سرآمد آنها فرصت 200درصدی بود که در 20 دقیقه آغازین مسابقه با فولاد طی یک تهاجم جمعی به دروازه رقیب از دست داد. طی این فرآیند چهار مهاجم پرسپولیس در مواجهه با سه مدافع رقیب به محوطه جریمه رسیدند و عبدی روی پاس عمقی آخر با دروازه‌بان فولاد تقریباً تک به تک شد اما این پایش به آن یکی پای او نارو زد(!) و سکندری خورد و خودش توپ را در مقابل چشم‌های خیره شده ناظران و در میان حیرت توأم با وجد فولادی‌ها به خارج فرستاد و داور طبعاً «ضربه دروازه» به سود تیم میهمان اعلام کرد.

تاوانی سنگین
در ادامه نیم فصل دوم که به سبب تدافعی‌تر شدن بازی‌ها و بالا رفتن میزان احتیاط و ریسک‌ناپذیری‌ تیم‌ها این‌گونه فرصت‌های گلزنی کم و کمتر می‌شود، از کف دادن هر گونه موقعیتی از این دست یک خودزنی بزرگ خواهد بود و تاوانی به اندازه هدر دادن عنوان قهرمانی خواهد داشت. از آنجا که عیسی آل کثیر به شدت مصدوم شده و زودتر از شش هفت ماه دیگر باز نخواهد گشت و حامد پاکدل هم اصلاً به سطوح و استمرار موردنظر نایل نشده، یحیی گل‌محمدی و حمید مطهری باید به هر قیمت و شکلی مهاجمانی تازه را به تیم‌شان بیاورند که بسیار تواناتر و دقیق‌تر از عبدی باشند و برخلاف پاکدل اینقدر کم استمرار نباشند. این مهاجم سابق آلومینیوم اراک در فصل جاری یا مصدوم بوده و یا ناآماده و چنان در قانع‌سازی مربیان تیمش ناتوان که آنها ترجیح داده‌اند در دقایقی بدون مهاجم نوک بازی کنند و کارها را به امید عالیشاه، مهدی ترابی و احسان پهلوان بسپارند و گلزنی را از کسانی بخواهند که وظیفه اول‌شان گلسازی است و نه فرو ریختن دروازه رقبا.

اینجا منچسترسیتی نیست!
شاید گل‌محمدی به سبک و سیاق پپ گواردیولا، سرمربی منچسترسیتی به این باور ولو اجباری رسیده باشد که اموراتش بدون مهاجمان نوک تخصصی هم می‌گذرد و اگر عبدی کاری از پیش نبرد و پاکدل مثل معمول از بیرون زمین به داخل آن نرسید، می‌تواند به لطف رویکردهای تهاجمی امثال نعمتی، ترابی، عالیشاه و گاهی سرلک و شجاعی به گل‌هایی برسد که برای کسب پیروزی‌ها به آن نیاز است اما اگر سرمربی اسپانیایی آبی‌های شهر منچستر به چنین باوری رسیده، به سبب نداشتن مهاجمان نوک توانا در تیمش نیست و او در این پست گابریل ژسوس برزیلی را دارد که از بهترین‌ها در سطح جهان است و تا قبل از بروز عارضه قلبی در سرخیو آگوئرا و کوچ نافرجام وی به بارسلونا و در نهایت اعلام بازنشستگی وی، این مهاجم آرژانتینی هم که به بهترین گلزن خارجی تاریخ لیگ برتر انگلیس تبدیل شده بود، در خدمت «سیتیزن‌ها» بود. گواردیولا در بعضی روزها تیمش را بدون مهاجم نوک می‌بندد چون می‌داند با امثال ریاض محرز، فیل فودن، کوین دی بروینه، رحیم استرلینگ و برناردو سیلوا، هافبک‌هایی را دارد که از بهترین مهاجمان گلزن هم گلزن‌ترند و اضافه‌بر آنها جک گریلیش هم در خدمت این تیم است. آیا یحیی در پرسپولیس هافبک‌های ثابت یا کاذبی را از این دست در اختیار دارد؟ پاسخ این سؤال ناگفته پیدا است.

اهمیتی حیاتی
اگر قرار است در 14 هفته باقی مانده از لیگ بیست‌ویکم و همچنین جام حذفی، پرسپولیس به پیروزی‌ها و قهرمانی‌هایی برسد که در حال جانفشانی برای آنها است تا «مهاجمان هدف» توانایی را به جمع نفراتش نیفزاید که گلزنانی حرفه‌ای و با کمترین ضریب خطا باشند، به مقصود نخواهد رسید. این نکته‌ای است که حتی در چند پیروزی متوالی اخیر قرمزها هم به وضوح چهره نشان داده و اهمیت حیاتی خود را فریاد کرده است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.