شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

سلام دوباره هندبال به جام جهانی پس از هشت سال

صعود در سعودی

صعود در سعودی

شوت فوق‌العاده سجاد استکی در ثانیه‌های پایانی بازی با کویت، حکم صعود رویایی هندبال به جام جهانی را به زیباترین شکل ممکن امضا کرد. اتفاق بزرگی که حدود هشت سال برایش انتظار کشیده بودیم و چشم امیدمان به شهر دمام عربستان بود تا آرزوهای سال‌های اخیر هندبال ایران را برآورده کند.

ایران ورزشی - شوت فوق‌العاده سجاد استکی در ثانیه‌های پایانی بازی با کویت، حکم صعود رویایی هندبال به جام جهانی را به زیباترین شکل ممکن امضا کرد. اتفاق بزرگی که حدود هشت سال برایش انتظار کشیده بودیم و چشم امیدمان به شهر دمام عربستان بود تا آرزوهای سال‌های اخیر هندبال ایران را برآورده کند. آرزویی که حالا برآورده شده و تیم ملی هندبال ایران در شرایطی که هنوز یک مسابقه از مرحله دوم و مسابقات نیمه نهایی (و شاید هم فینال) را در پیش دارد، جشن صعودش به رقابت‌های جهانی لهستان را برپا کرده و با برتری 27 بر 26 مقابل کویت، به هدف اصلی خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا رسیده است.

برد پنجم با طعم صعود
هندبالیست‌های ایران در حالی ظهر دیروز رقابت سرنوشت‌ساز خود مقابل کویت را آغاز کردند که چهار بازی قبلی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته بودند. با این حال سرنوشت صعود به رقابت‌های جهانی تا حدود زیادی به همین یک بازی گره خورده بود و کویت دو باخته هم حتی اگر این بازی را با پیروزی پشت سر می‌گذاشت، به احتمال فراوان جهانی می‌شد چراکه رقابت فردای ایران با بحرین، آنقدر سخت بود که نشود به این سادگی‌ها روی پیروزی در آن حساب کرد.
باخت در این بازی مساوی بود با کشیده شدن کار صعود ایران به اما و اگر و تلاش برای گرفتن سهمیه پنجم در رقابت‌های رده‌بندی. راهی که اصلاً بعید نبود مثل ادوار گذشته، باز هم حسرت به دل‌مان بگذارد و دوری از رقابت‌های جهانی را طولانی‌تر کند.

سهمیه جهانی پس از هشت سال
تیم هندبال ایران آخرین بار در سال 2014 و با سومی در رقابت‌های قهرمانی آسیا توانسته بود به جام جهانی صعود کند. رقابت‌هایی که در سال 2015 و کشور قطر برگزار شد و اولین و آخرین باری بود که هندبال ایران توانست این میدان بزرگ را تجربه کند.
در ادوار بعدی هر چقدر تیم ایران پرستاره‌تر شد و لژیونرهای بیشتری را به اروپا صادر کرد، بهم ریختگی ساختاری و نداشتن کادر فنی قابل، اجازه نمی‌داد تا هندبال ایران و نسل فوق‌العاده‌اش به حق‌شان برسند. نسلی که تعداد قابل توجهی از آنها رنگ جام جهانی را هم ندیدند و حالا دیگر جایی در تیم ملی ندارند.
حالا پس از هشت سال از رقابت‌های 2014، تیم ایران یک بار دیگر با هدایت فرناندز اسپانیایی، توانست دست به کار بزرگی بزند و با شکست قهرمان چهار دوره آسیا، راهی جام جهانی شود.

از درخشش سیاوشی تا شوت به یاد ماندنی استکی
نقش پررنگ محمد سیاوشی در تیم ایران، از همان بازی با عربستان به شکل محسوسی دیده شد. دروازه‌بانی که در سه بازی اخیر ایران و بخصوص رقابت دیروز با کویت، یکی از ارکان اصلی و دلایل برتری تیم ایران بود. سیاوشی در بازی با کویت هم با چند سیو درخشان و فوق‌العاده، اجازه بیشتر شدن اختلاف را نداد و در نهایت هم تیم را تا تساوی و برتری پیش برد.
همه اینها منجر به تساوی 26 – 26 ایران و کویت، سه ثانیه مانده به پایان بازی شد. جایی که برنامه فرناندز، دادن توپ به سجاد استکی بود. بازیکنی که انگار همه تجربه و تکنیک سال‌ها بازی در اروپا را جمع کرد تا تبدیلش کند به یک شوت ماندگار. شوتی که کنج دروازه کویتی‌ها نشست و آنقدر قوی بود که ما را از عربستان به لهستان ببرد!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.