سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

رییس جدید باید جریان فوتبال در کشور را هدایت کند

هاشمی‌طبا: چرا این مجمع باید اساسنامه را تأیید کند؟

هاشمی‌طبا: چرا این مجمع باید اساسنامه را تأیید کند؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

مصطفی هاشمی‌طبا می‌گوید: «زوم: آنچه در بهبود شرایط فوتبال می‌تواند موثر باشد، جریانی است که درباره فوتبال باید در سراسر کشور به وجود بیاید و اصلاح شود.»

ایران ورزشی: مجمع فدراسیون فوتبال 8 آذرماه برای تأیید اساسنامه و تعیین تاریخ انتخابات برگزار می‌شود. اهمیت این مجمع از چند منظر قابل بررسی است. آیا اعضای مجمع اساسنامه را تأیید می‌کنند یا انتخابات باز هم به تعویق می‌افتد؟ در صورت تأیید اساسنامه و تشکیل کمیته انتخابات، با اساسنامه جدید چه آینده‌ای در انتظار انتخابات فدراسیون و آینده فوتبال ایران خواهد بود؟

مصطفی هاشمی‌طبا، رییس پیشین سازمان تربیت بدنی، با نگاهی که به مدیریت فوتبال ایران دارد در گفت و گو با خبرنگار ایران ورزشی، درباره مجمعی که پیش روی فوتبال قرار دارد، این سوال را مطرح می‌کند که بر چه اساسی مجمعی باید اساسنامه جدید را تأیید کند که از سوی یک اساسنامه باطل شده، انتخاب شده است؟ او درباره این موضوع این‌طور توضیح می‌دهد: «من اساسنامه فدراسیون فوتبال را نخوانده‌ام و درباره جزییاتی که در این اساسنامه مطرح شده، آگاهی ندارم اما سوال من این است که کدام مجمع باید این اساسنامه را تأیید کند؟ مگر اساسنامه‌ای که مجمع قبلی را تأیید کرده باطل نشده است؟ این مجمع چطور می‌تواند به اساسنامه جدید رأی دهد؟ این موضوع تنها در صورتی توجیه‌پذیر است که در اساسنامه جدید به آن تأکید شده باشد و درباره نحوه تصویب اساسنامه جدید توضیح داده شده باشد و اینکه دقیقا از سوی چه مرجعی باید تصویب شود؟ به چه دلیل اساسنامه قبلی باطل شده است؟ به هرحال برای صحبت درباره اساسنامه لازم است که به طور دقیق آن را مطالعه کنم.»

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که عده‌ای هم معتقدند فدراسیون فوتبال پیش از ارسال اساسنامه به فیفا باید آن را به تصویب مجمع می‌رسانده و در این رابطه ابهامات مختلفی مطرح می‌شود.

هاشمی‌طبا البته به این نکته تأکید دارد که اساسنامه به خودی خود نمی‌تواند تأثیر چندانی در روند مدیریت فوتبال داشته باشد. او می‌گوید: «آنچه می‌تواند فوتبال ایران را بهبود ببخشد، در حقیقت جریانی است که در سراسر کشور وجود دارد و چارچوب‌هایش باید مشخص شود. به نظر من ما اساسنامه را زیاد بزرگ کرده‌ایم و گرنه اساسنامه اینقدرها هم در مدیریت فوتبال ما تأثیر ندارد. آنچه در بهبود شرایط فوتبال می‌تواند موثر باشد، جریانی است که درباره فوتبال باید در سراسر کشور به وجود بیاید و اصلاح شود.»

او این جریان را شامل موارد مختلفی می‌داند و به آن‌ها اشاره می‌کند: «جریان آموزش، جریان تغییرات علمی، به روز شدن کار، انتخاب بهینه بازیکنان و... همه از مواردی است که باید در سراسر کشور جریان داشته باشد و هدایت شود.»

رییس آینده در چه صورت می‌تواند این جریان را ایجاد یا هدایت کند؟ حلقه گمشده مدیریت فوتبال ایران که تا کنون مانع از به ثمر رسیدن فعالیت‌های مختلف شده، چیست؟ مصطفی هاشمی‌طبا این موضوع را به طور کلی وابسته به شخصیت رییس آینده فدراسیون می‌داند: «این موضوع البته به شخصیت و کاراکتر کسی بستگی دارد که به عنوان رییس فدراسیون انتخاب می‌شود. اینکه بتواند جریان موجود در کشور را به درستی هدایت کند. این جریان همین حالا به صورت خودجوش وجود دارد. اقداماتی که از روی علاقه و عشق است. جوان‌هایی داریم که در جای جای کشور در حال کار کردن در این زمینه‌ها هستند اما این جریان‌ها هم باید هدایت شوند. باید بهینه‌سازی شود تا بتواند به بهبود شرایط فوتبال کمک کند.»

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.