چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹


پاری‌سن‌ژرمن- متز؛ امشب ساعت 23:30؛ فرصتی برای جبران

پروژه‌ای رو به ویرانی

پروژه‌ای رو به ویرانی

نیمار همچنان عصبانی است و احساساتی تصمیم می‌گیرد؛ خصلت‌هایی که سال گذشته او را تا آستانه جدایی از تیم پاریسی پیش برد

 فقط سه هفته پیش، پاری‌سن‌ژرمن برای حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا پا به زمین گذاشت، جایی که برای رسیدن به آن بیش از یک میلیارد یورو خرج کرده است اما کمتر از یک ماه بعد از باخت یک بر صفر برابر بایرن‌مونیخ در لیسبون، پروژه‌ای که توماس توخل و باشگاه فرانسوی به دنبال ساختنش بود، در مسیر ویرانی قرار گرفته است. قهرمان فرانسه فصل را ضعیف آغاز کرده و دو باخت متوالی یک گله برابر لانس و مارسی متحمل شده است. پاری‌سن‌ژرمن همچنین قرار است چند بازی نیمار را در اختیار نداشته بعد از جنجال شوکه‌کننده‌ای که اواخر بازی با مارسی رخ داد و این برزیلی به همراه لایوین کورزاوا و لئاندرو پاردس اخراج شد. تنها این نیست و ویروس کرونا بعد هم بعد از فینال لیسبون چند ستاره را از تیم گرفته ضمن اینکه گفته می‌شود کیلیان امباپه خواهان جدایی از تیم است.
دیلی میل به چند تا از مشکلات پاری‌سن‌ژرمن در همین ابتدای فصل پرداخته است:
 
مشکلات خط حمله
همکاری آنخل دی‌ماریا، امباپه و نیمار در خط حمله با زدن 62 گل در فصل گذشته نقش مهمی در موفقیت‌های پاریسی‌ها داشت که می‌توانند در صورت لزوم از مائورو ایکاردی و اریک ماکسیم چوپوموتینگ استفاده کنند اما به خاطر تست مثبت کرونای دی‌ماریا، امباپه، نیمار و ایکاردی، غول لیگ یک با ترکیب عجیبی در بازی اول فصل مقابل لانس به میدان رفت. پابلو سارابیا که فصل قبل 4 گل زد در کنار دو بازیکن 18 ساله، کایز رویس آتیل و آرنو کالیموندو قرار گرفت. تیم نتوانست گل بزند.
نیمار و دی‌ماریا به بازی با مارسی رسیدند اما با وجود 14 تلاش برای رسیدن به گل و 66 درصد مالکیت توپ، تیم شباهتی به فینالیست لیگ قهرمانان نداشت. اخراج نیمار نمک به زخم پاریسی‌ها پاشید و مثلث هجومی تا مدتی لنگ می‌زند.
 
ناهماهنگی در نقل و انتقالات
خیلی‌ها فکر می‌کردند پاری‌سن‌ژرمن بعد از رسیدن به فینال لیگ قهرمانان، سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام می‌دهد اما غول فرانسوی در هفته‌های پایانی فرصت تابستانی در بحران نقل و انتقالات به سر می‌برد. گزارش رسانه‌های فرانسوی نشان می‌دهد توخل و لئوناردو، مدیر ورزشی تیم بر سر بازیکنانی که می‌توانند تیم را بهبود بخشند، توافق ندارند. اگرچه لئوناردو بعد از باخت مارسی به حمایت از مربی آلمانی پرداخت اما مشخص است چندان با هم هماهنگ نیستند.
این تیم ثروتمند تنها الساندرو فلورنزی را از رم قرض گرفته و قرارداد قرضی ایکاردی و سرخیو ریکو را دائمی کرده. پاری‌سن‌ژرمن همچنین با بحران مالی مواجه است چون هر سرمایه‌گذاری سنگینی ممکن است به نقض قوانین مالی یوفا بینجامد. نهاد حاکم بر فوتبال اروپا ابتدا مجازات‌های سختگیرانه‌ای را علیه منچسترسیتی به خاطر نقض قوانین در نظر گرفت و این تیم را از لیگ قهرمانان بیرون انداخت. هرچند سیتی برنده فرجام‌خواهی شد اما پاریسی‌ها نمی‌توانند در مورد بازی نکردن در لیگ قهرمانان ریسک کنند. غول لیگ یک با آزاد کردن بازیکنان با دستمزد بالا مثل ادینسون کاوانی و تیاگو سیلوا کمی پول پس‌انداز کرده اما ناتوانی در پیداکردن جانشین آنها می‌تواند به قهرمان فرانسه ضربه سخت‌تری بزند.
 
عادت‌های کهنه امباپه و نیمار
نگرانی‌های نقل و انتقالات همانجا برای پاری‌سن‌ژرمن تمام نمی‌شود چون ستاره خط حمله، امباپه به احتمال خیلی زیاد در پایان فصل از تیم جدا می‌شود. تایمز گزارش داده این بازیکن 21 ساله به تیم خبر داده در پایان فصل 2021-2020 به دنبال چالش جدیدی می‌رود و همین باعث شده گوش امثال رئال مادرید، منچستریونایتد و لیورپول تیز شود. پاری‌سن‌ژرمن هم شاید وسوسه شود تابستان آینده این بازیکن را بفروشد چون در پایان این فصل یک سال بیشتر از قراردادش نمانده است. امباپه از سال 2017 که به پاریس آمد، بازیکن مؤثری بوده و با زدن 51 گل در 49 بازی نقش مهمی در سه قهرمانی پیاپی در لیگ فرانسه داشته اما نگرانی‌های مالی پاریس به معنی آن است که نمی‌توانند روی از دست دادن او به عنوان بازیکن آزاد در سال 2022 ریسک کنند بخصوص با در نظرگرفتن 166 میلیون پوندی که سه سال قبل برای گرفتنش از موناکو پرداخت کردند.
نگرانی اصلی پاری‌سن‌ژرمن از این بابت است که امباپه باور ندارد این تیم جای مناسبی برای او است با آنکه چند هفته پیش در فینال لیگ قهرمانان بازی کرده. در حالی که موضوع خروج امباپه پیش از این هم مطرح شده اما شروع نگران‌کننده پاری‌سن‌ژرمن می‌تواند این مهاجم جوان را به در خروجی نزدیک‌تر کند.
اما دیگر بازیکن تاثیرگذار پاری‌سن‌ژرمن، نیمار همچنان عصبانی است و احساساتی تصمیم می‌گیرد؛ خصلت‌هایی که سال گذشته او را تا آستانه جدایی از تیم پاریسی پیش برد. این برزیلی به خاطر ضربه زدن به پشت سر آلوارو گونزالس، مدافع مارسی در دقایق پایانی بازی یکشنبه شب اخراج شد. نیمار پیش از این به خاطر نداشتن رفتار حرفه‌ای در زمین و بیرون آن که منجر به اخراج‌های دیگرش شده، مورد انتقاد قرار گرفته. میهمانی‌های افراطی و غیب شدن از تیم باعث شده رسانه‌های اروپا او را سرزنش کنند. او سال گذشته بدون اجازه از پاری‌سن‌ژرمن رفت و تلاش کرد به بارسلونا برگردد. چقدر می‌خواهند به او فرصت بدهند؟
 
نداشتن رهبر
جدایی تیاگو سیلوا که با قراردادی یک ساله- با گزینه یک سال تمدید- به چلسی رفت، ضربه مهلکی به قدرت فرماندهی پاری‌سن‌ژرمن محسوب می‌شود. این تیم در چهار بازی آخرش در فصل گذشته چهار کلین‌شیت داشت اما در این فصل گل‌های بدی می‌خورد چون هنوز رهبر خط دفاعی خود را پیدا نکرده است. پرسنل کیمپمبه که زوج سیلوا در راه رسیدن به فینال لیگ قهرمانان در فصل قبل بود، بازوبند کاپیتانی را در ابتدای این فصل گرفته اما نتوانسته استحکام دفاعی بازیکن 36 ساله برزیلی را تکرار کند. پاری‌سن‌ژرمن باید هر چه سریع‌تر رهبر قابل اعتماد بعدی را پیدا کند.
 
گیجی لیگ قهرمانان
وقتی امباپه در مورد برنامه‌هایش برای این فصل حرف زد، به سرگذشت تیم‌هایی اشاره کرد که در فینال لیگ قهرمانان شکست خوردند و به باخت در بزرگترین مسابقه فوتبال اروپا واکنش نشان دادند. لیورپول سال 2018 نایب قهرمان شد و سال بعد قهرمان. بایرن‌مونیخ سال 2012 نایب قهرمان شد و سال بعد قهرمان.
اما شاید در پارک دپرنس مسیر دیگری طی شود چون شروع فصل نشان می‌دهد بازیکنان این تیم هنوز نتوانسته‌اند از ناامیدی شکست در فینال لیگ قهرمانان اروپا فاصله بگیرند و واکنش مثبتی نشان دهند. آندره ویلاش بواش مربی مارسی بعد از پیروزی برابر پاری‌سن‌ژرمن به نوعی این تیم را تحقیر کرد. مربی سابق چلسی و تاتنهام گفت: «آنها 10 سال است که بر فوتبال فرانسه مسلط شده‌اند اما برای این کار یک میلیارد یورو هزینه کرده‌اند. هدف آنها موفقیت در لیگ قهرمانان بوده اما همیشه در آن ناکام بوده‌اند.»
منبع: دیلی میل
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.