دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

ماندن اسکوچیچ؟ مگر او رفته است

عزیزی خادم: به ما اتهام جادوگری زدند اما جادوگری شرک است

عزیزی خادم: به ما اتهام جادوگری زدند اما جادوگری شرک است

رئیس فدراسیون فوتبال پس از صعود تیم ملی به جام جهانی در مورد آخرین وضعیت فوتبال ملی و مسائل مختلف فدراسیون صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی، شهاب‌الدین عزیزی خادم با حضور در برنامه تلویزیونی «ورزش و مردم» با اشاره به صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی اظهار داشت: صعود تیم ملی را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم و البته تبریک ویژه به خانواده معزز شهدا که اسوره‌های واقعی این سرزمین هستند. همه به تیم ملی ایران افتخار می‌کنیم و از خوشحالی مردم ایران خوشحال هستیم.
وی ادامه داد: رساندن تیم ملی به جام جهانی کار بسیار سختی بود و شکرگزار پروردگار عالم هستیم که انجام شد. در فراتلاطم بحرین که هیچ امیدی نبود و خوش‌بین‌ترین افراد هم زیر 5 درصد امید داشتند. ما باید چهار بازی را می‌بردیم و اعتبار فوتبال کمرنگ شده بود. کار خیلی خیلی سخت بود اما خداوند عالم کمک کرد و عنایت ویژه کرد تا تیم ملی نتیجه گرفت. کادر فنی و بازیکنان هم زحمت کشیدند. همه با هم از آن مرحله سر بلند بیرون آمدیم.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم کشورهایی که در قیاس با ما جایگاهی نداشتند، با یک برد به مرحله بعد می‌رسیدند اما ما باید چهار بازی را پیروز می‌شدیم. امروز شاهد یک برگ جدید در فوتبال هستید و کارنامه تیم ملی کاملاً نمایان است. جا دارد از همه تشکر کنم. یک گله‌ای هم دارم. در این مدت که بر ما گذشت، فضا وحدت‌زا بود اما کسانی دنبال چاه کندن بودند تا رضایت‌مندی را از مردم بگیرند. ما این‌ها را به خاطر آرامش مردم سکوت کردیم اما از این وضع رضایت نداشتیم.

عزیزی خادم گفت: فدراسیون یک فدراسیون علمی است و توکل در این فدراسیون وجود دارد امافدراسیون را به جادوگری متهم کردند. جادوگری شرک است. اگر کسی با کسی ارتباط دارد، مگر کسی به آن ورود می‌کند؟ ما مسلمان و شیعه هستیم، توکل و دعای خیر مردم و آبرومندان مگر با این موضوع منافات دارد؟ برخی رسانه‌ها فوتبال را به مبحث جادوگری متهم کردند اما ما سکوت کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا این اتهام به فدراسیون زده شده است؟ گفت: به دلیل اینکه خیلی‌ها دنبال پست‌ها در فدراسیون فوتبال هستند. فدراسیون راهش را می‌رود و متعلق به مردم است. فوتبال یک صحنه اجتماعی عظیم است. بعضی‌ها علیه فدراسیون مطالبی را مطرح می‌کردند و حتی اجازه پاسخگویی را به همکاران ما نمی‌دادند. برخی‌ آگاهانه دنبال این بودند که جلوی آرزوی خوب مردم را بگیرند.

«شاید استفاده از لفظ خوبان عالم باعث به وجود آمدن این شائبه شده است». رئیس فدراسیون فوتبال در واکشن به طرح این موضوع عنوان کرد: خوبان عالم ائمه اطهار و امامان، معصومان و مومنان عالم هستند، بگویم بدان عالم؟! این خیلی بد است. ما که داعیه اسلام داریم، ما امروز افتخار می‌کنیم به شهدا و این پیروزی را به آن‌ها تقدیم می‌کنیم که به برکت قطره قطره خون آن‌ها نفس می‌کشیم. امروز افتخار می‌کنیم در وضعیت سخت معشیتی با تحریم‌های ظالمانه این پیروزی را به مردم تقدیم می‌کنیم. من به این دلیل تا امروز جواب ندادم که ما کار و دغدغه داریم و فدراسیون دانش‌بنیان با برنامه آمده است. هیچ جای دنیا اینطور برخورد نمی‌کنند. امروز تیم ایران در رنکینگ یک آسیا است. فدراسیون فوتبال یک گفتمان جدید و با شعار توسعه آمده است. جا دارد از رئیس جمهور محترم و معاون اول او تشکر کنم که خالصانه در کنار تیم قرار گرفتند.

عزیزی خادم افزود: برای اولین‌ بار پاداش بازیکنان فردا به حساب آنها واریز خواهد شد. معاون اول رئیس جمهور هم روز گذشته قول داد که برای برنامه‌های آتی و آماده‌سازی تیم ملی کمک کند. دولت عملاً نشان داد که کنار تیم ملی است. روز گذشته آقای مخبر صحبت کرد و آقای رئیس جمهور هم قرار بود به تمرین تیم ملی بیاید که به دلیل مسائل بهداشتی و رعایت حباب بهداشتی این کار انجام نشد.

عزیزی خادم تاکید کرد: این نکته درستی است که فدراسیون در سال گذشته 40 درصد حقوق کارکنان خود را با وجود  تنگناهای مالی افزایش داد، چرا که این موضوع را وظیفه خود می‌دانستیم. در خصوص تیم ملی نیز نباید توقعات را بالا ببریم، چرا که وارد مرحله سخت‌تری شدیم و در آزمون سخت‌تری قرار گرفتیم. از رسانه ملی و تمامی رسانه‌ها تشکر می‌کنم که در حوزه شورای ورزش به ما کمک کردند. امیدوارم این مدل همکاری که مدل مطلوب است و نتیجه داده و مسیر روشن را ترسیم کرده است، ادامه داشته باشد اما نباید توقعات را بالا ببریم. جام جهانی تورنمنت سختی است و تیم‌های راه یافته به جام جهانی پرهزینه هستند و تدارک سنگینی را می‌ببینند. حلاوت جام‌جهانی به همین شیوه است، چرا که از دوره بعد  48 تیمی می‌شود و دیگر کسب مجوز مسابقات این شور را نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: کنار بچه‌های تیم ملی هستم و با تمام وجود به آنها افتخار می‌کنم. فضای تیم ملی فضای مثبت و فضای رفاقتی و همدلانه است. بچه‌های تیم ملی برای صعود با وجود تمام کم و کسری‌ها صادقانه برای تیم ملی جنگیدند و از وجود خود گذاشتند و مثل یک سرباز برای اسم ایران تلاش کردند. کنار بچه ها هستیم و باید قوی‌تر و منسجم‌تر برای جام‌جهانی برنامه‌ریزی و طراحی کنیم و امیدوارم در فضای ایجاد شده که دولت، مجلس محترم و سایر دستگاه‌ها حاضر شدند به تیم ملی کمک کنیم. از هواپیمایی‌هایی که به صورت رایگان در کنار ما بودند نیز تشکر می‌کنم و از بخش خصوصی نیز درخواست می‌کنم کنار تیم ملی قرار بگیرند.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص الزامات فیفا برای حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها گفت: حضور تماشاگران در بازی دیروز اکسیژن واقعی و مهمی بود. واقعاً دولت خیلی با صلابت رفتار کرد و به حضور تماشاگران در ورزشگاه کمک کردند. مسئول تماشاگران ما نیستیم و سخت‌افزار آن مرتبط با وزارت ورزش است. باید بپذیریم پروتکل‌های بهداشتی خط قرمز است و هیچ‌کسی نمی‌تواند عدول کند.

عزیزی خادم در خصوص اینکه گفته می‌شود فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ضرب‌الاجل تعریف کرده است، گفت: تعهدی در سال 2017 داده شده و در بازی تیم ملی با کامبوج هم بانوان به ورزشگاه آمدند. بعد در سال 2020 تعهدی برای حضور بانوان در بازی‌های باشگاهی داده شده است اما در دو سال گذشته به خاطر ویروس کرونا همه چیز راکد بوده اما ما با یک کار سنگین میزبانی را برگرداندیم. فراموش نکنیم میزبانی را از ما گرفته بودند و ما در قطر میزبانی را برگرداندیم اما برخی از مشکلات ما از جمله خودم فراموشی است. اولتیماتوم فیفا سر جای خودش است و باید تماشاگران و بانوان در ورزشگاه حضور داشته باشند. دو اتفاق در این دولت افتاد که یکی همین حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها بود و دیگری بیانیه رئیس جمهور. سرکار خانم خزعلی، معاون  امور بانوان رئیس جمهور نیز برای اولین بار سر تمرین بانوان قبل از اعزام به هند حاضر شد و همچنین بیانیه داد که کار خوبی است و امیدوارم فوتبال را برای همه ببینیم. اولتیماتوم فیفا برای بانوان واقعیت است و نمی‌توانیم آن را کتمان کنیم.

عزیزی خادم در خصوص بدهی مالی فدراسیون به تیم‌های مختلف و سرنوشت مهدوی‌کیا در تیم امید گفت: اصلاً اینگونه نیست و اگر مستندی وجود دارد، ارائه بدهند. کار قراردادهای تیم امید انجام شده و مسائل مالی نیز پرداخت می‌شود. فراموش نکنید ما با انبوهی از بدهی‌ها مواجه بودیم. مهدوی‌کیا همچنان سرمربی امیدها است و به دلیل فیفا دی برنامه‌ای برای امید نداشتیم اما فکر می‌کنم در آینده نزدیک تیم امید به قطر خواهد رفت. این بار ما برخلاف گذشته که در سال آخر تیم امید را برای صعود به المپیک تشکیل می‌دادیم در سال اول استارت زدیم و تیم باکیفیتی آماده شده است. در فوتسال نیز شمسایی کار خود را شروع کرده است که از افراد خوشنام فوتسال است.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اهمیت زیر ساخت‌ها، عنوان کرد: این بسیار نکته مهمی است. ما زمانی که آمدیم با انبوهی از مسائل و مشکلات از قبل مواجه بودیم. پیشانی فوتبال؛ تیم ملی است و باید توجهات به این سمت می‌رفت که به لطف خدا این اتفاق افتاد و ما صعود کردیم. قطعا تیم همکار من در فدراسیون به بحث‌های ساختاری خواهد پرداخت و نکات ضعف را برطرف خواهیم کرد. ما برای اولین‌بار حقوق داوران را پرداخت کردیم  و این قدم خیلی مهمی است.

عزیزی خادم در رابطه با این موضوع که او متهم به رنگی بودن و هواداری از استقلال یا پرسپولیس می‌شود، توضیح داد: این‌ها به قول شما اتهام است و ثابت نشده است. پرسپولیس باشگاه بزرگی است، نه در ایران بلکه آسیا و در چند سال گذشته دو بار به فینال آسیا رفته است. امیدوارم فکری به حال شرایط این باشگاه شود. احساس ما این است که در بحث ساختاری هم کیفیت لیگ پایین می‌رود. اگر این‌طور پیش برود، ما به سمت این می‌رویم که حتی تیم‌ها را تقلیل بدهیم. فوتبال حرفه‌ای الزماتی دارد. الان در مشهد و نفت مسجد سلیمان آن شرایط را می‌بینید. نساجی نمی‌تواند در زمین خودش بازی کند. اینها با نگاه حرفه‌‌ای همخوانی ندارد. فدراسیون فوتبال به شخصه تعلق رنگی ندارد و این بحث‌ها که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود را تکذیب می‌کنم. در هیچ پلتفرمی از شبکه‌های اجتماعی هم حضور ندارم. متصدی استقلال و پرسپولیس و باشگاه‌های دیگر، فدراسیون فوتبال نیست. باشگاه‌ها مجمع خودشان را دارند و ما دخل و تصرفی در انتصابات نداریم. هیچ تعلق رنگی هم نداریم و رنگ مورد علاقه ما تیم ملی است اما هر کدام از باشگاه‌ها در آسیا افتخارآفرینی کنند، افتخار ما هستند و از آنها حمایت می‌کنیم.

رئیس فدراسیون درباره اینکه آیا نمی‌شد بحث پرونده گل‌گهر و حذف استقلال و پرسپولیس را بهتر مدیریت کرد، عنوان کرد: اصلا اینطور نیست. فدراسیون ارکان قضایی دارد. باور کنید حتی من با برخی از ارکان قضایی جلسه هم نگذاشتم. فدراسیون ارکان خودش را دارد. ما این اجازه را به خودمان نمی‌دهیم ورود کنیم. این می‌شود دخالت و خلاف عدالت و عهدی است که با مردم بستیم. خیلی از آرا در کمیته انضباطی داده شده و در کمیته استیناف رد شده است. ما سعی می‌کنیم خودمان را بیرون نگه داریم و ورود نکنیم. نه در صلاحیت ماست و نه ورود می‌کنیم. ارکان قضایی مستقل رأی می‌دهند.

عزیزی خادم در مورد بدهی‌های خارجی فدراسیون فوتبال نیز تصریح کرد:  در سه چهار روز گذشته حدود 30 هزار دلار از زمان کی‌روش بود که آمده، قبلش گاسپار را داده بودیم، یک 17 هزار دلار هم هفته قبل دادیم. یک 40 هزار دلار هم ظرف دو سه روز گذشته آمده است. یک بخش مالیاتی هم وجود دارد. رای ویلموتس هم زمان صدورش تا 13 اسفند تمدید شد اما یک رأی گریزناپذیر است و بالاخره صادر می‌شود. تیم حقوقی ما با قدرت کار می‌کند و امیدواریم رأی شکسته شود.

وی گفت: ذی‌حساب ما می‌گفت یک پولی به حساب ما آمده بود که مالیات پول را برداشته است. ما همین الان برای کی‌روش مالیاتی می‌دهیم که از گذشته باقی مانده است. هر روز یک هزینه وجود دارد و این کار سخت است. تمام تیم‌های ملی هزینه‌بر است. هر دم از این باغ هم بری می‌رسد، به خاطر همین هم است که می‌گوییم ما دیگر سکوت نخواهیم کرد. می‌گویند 30 هزار دلار سفر اسپانسر کردید، بله اسپانسر 2 میلیون دلار هزینه کرده و من خواهش کردم کنار تیم باشد. چرا کاری می‌کنید که همه فراری شوند؟ الان رفت و برگشت تیم ملی بانوان به هند هزینه است، بعد کاری می‌کنند کسی دیگر سراغ تیم ملی نیاید. بدون اینکه تحقیق کنند و بپرسند. ما آموزه‌های دینی داریم، بعضی‌ها ندیده به دنبال تخریب هستند. آن هم برای فوتبالی که برای مردم است. به همین دلیل می‌گویم اگر حمایت نمی‌کنند، حداقل توقع انصاف داریم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص شرایط فدراسیون فوتبال برای تصویب ماده یک اساسنامه در مجلس و خطری که فدراسیون فوتبال را تهدید می‌کند، گفت: زمان ما رو به اتمام است اما تیم حقوقی ما کارها را جلو برده و مجلس هم همکاری‌هایی انجام داده. یکسری ابهامات مطرح است که امیدوارم با صعود تاریخی تیم ملی به جام جهانی، این ابهامات هم برطرف شود.

وی در مورد اینکه غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی فدراسیون معتقد بود ابهامات موجود با رأی دیوان عدالت اداری حل خواهد شد، گفت: امیدوارم با رأی دیوان عدالت اداری این مشکل حل شود، اما باید کار را پیش ببریم. همچنین باید از ریاست محترم مجلس بابت پیام تبریک تشکر کنم و ایشان دستور دادند همکاری صورت بگیرد. آقای قاضی‌زاده هاشمی هم در حال همکاری هستند و تیم حقوقی ما هم در تلاش است تا ابهامات کوچکی که وجود دارد، حل و فصل شود.

عزیزی خادم در خصوص لغو سفر اینفانتینو برای دیدار با عراق، اظهار داشت: بابت اُمیکرون بود، اما هنوز سفر لغو نشده و ایمیل‌هایی در حال رد و بدل شدن است. هماهنگی‌های اولیه هم برای دیدار با امارات بود.

وی درباره ارتباط با AFC گفت: ما به دنبال رابطه خوب هستیم و امیدوارم روابط را بهبود ببخشیم. امیدوارم بر مبنای دیپلماسی روابط را جلو ببریم و همه کمک خواهیم کرد تا عقلانیت و اثر بخشی را بیشتر کنیم. همه باید کمک کنیم، افراد اضافه و بی خاصیتی که می‌خواهند به فوتبال آسیا بزنند از اطراف فوتبال دور کنیم. همچنین باید از برند جدید البسه تیم ملی تشکر کنم که با افتخار به تیم ملی لباس دادند.

رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد: مسیر و راهی که اکنون باز شده، هر کسی با قلبش در این مسیر قرار نگیرد، به صورت اتوماتیک کنار می‌رود. ما باید با عشق و علاقه برای ایران کار کنیم. اگر با عشق و علاقه اینجا نباشید، نمی‌شود کار کرد. تعامل و همکاری شعار فدراسیون فوتبال است و قوی‌تر از قبل هم شده است.

عزیزی خادم درباره پرداخت پاداش بازیکنان گفت: پاداش بازیکنان انجام شد و دیروز باید شماره حساب آنها را می‌گرفتیم و فردا پاداش پنج، شش بازی قبلی برای آنها واریز خواهد شد. آنها برای پاداش بازی نمی‌کنند و با عشق‌شان می‌آیند اما این حداقل کاری است که باید برای آنها انجام دهیم.

وی درباره اینکه آیا تیم ملی با اسکوچیچ در جام جهانی ادامه خواهد داد، گفت: مگر اسکوچیچ رفته و بازی‌ها تمام شده است؟ برای ما رفتن به جام جهانی انجام شد و بازی‌های جام جهانی تمام نشد. آنقدر سرعت صعود ما بالا بود که حالا به سه چهار ماه جلوتر نگاه می‌کنیم. از چه کنم چه کنم به جام جهانی رسیدیم و ستاد جام جهانی از فردا با قدرت کار خود را آغاز می‌کند و ما نگاهی ویژه به قطر داریم.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که آیا هدف تیم ملی در جام جهانی صعود از مرحله گروهی خواهد بود، خاطرنشان کرد: از خدا که دست او بالاترین دست‌هاست، می‌خواهیم به ما کمک کند تا تیم ملی سربلند بیرون بیاید. کار تیم ملی سخت بود و سخت‌تر هم می‌شود اما لطف الهی ارجح‌تر از هر چیزی است. ما کادر فنی و بازیکنان خوبی داریم و با همین‌ها ادامه می‌دهیم و به جام جهانی می‌رویم که مردم را خوشحال کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.