یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

در فاصله 33 روز تا فینال آسیا

قلعه دفاعی سرخ‌ها تغییر می‌کند؟

قلعه دفاعی سرخ‌ها تغییر می‌کند؟
وصال روحانی
وصال روحانی

ایران ورزشی: منصرف شدن از خرید هرگونه مدافع تازه و غریبه و امید بستن به محمد انصاری نام‌آشنا که هنوز دو ماه تا بهبودی کامل فاصله دارد، بدین معناست که سرخ‌های پایتخت فینال لیگ قهرمانان آسیا را بدون هیچ مهره تدافعی تازه ولی با تغییراتی در چینش خط دفاعی‌شان تجربه خواهند کرد؛ فینالی که فقط 33 روز تا آن فاصله داریم.
چنین فینالی روز 29 آذر در دوحه مرکز قطر بین قهرمان چهار سال گذشته لیگ ایران و فاتح پیکارهای شرق آسیا که اینک نمی‌دانیم کدام تیم خواهد بود، برگزار خواهد شد. 
این‌بار فینال نه به‌صورت رفت و برگشت، بلکه به شکل یک تک‌مسابقه انجام خواهد شد و همین مسأله شانس قرمزها را برای اینکه اولین‌بار در تاریخ حیات 56ساله‌شان قهرمان این رقابت‌ها شوند، فزونی خواهد بخشید.
 
کار سخت است
با این حال کار به همین آسانی نیست که عبارت قبلی را بر صفحه کاغذ نشاند؛ از یک‌سو عیسی آل‌کثیر همچنان محروم است و بعید است دادگاه تنبل و دیربازده «CAS» در سوئیس حکم تعلیق محرومیت وی را قبل از فینال صادر کند. از جانب دیگر وحید امیری نیز دوکارته است و بدتر از همه اینکه شجاع خلیل‌زاده با این احساس که سن فعلی‌اش (32سالگی) آخرین مهلت او برای پول درآوردن در سطح بین‌المللی است، ترک دیار کرده و بازیگر لیگ قطر شده است.
واقعه آخر «کوچ شجاع» عملاً لزوم بازسازی قلعه دفاعی سرخ‌ها را عمده‌تر کرده است. یحیی گل‌محمدی و دستیارانش بسیار کوشیدند ترتیب انتقال یک مدافع تازه را طی هفته‌های اخیر به پرسپولیس بدهند اما به این نتیجه رسیدند که پیدا کردن یک فرد تازه و واجدشرایط که بتواند در فینال اوضاع را به سود قرمزها کند عملاً غیر‌ممکن است. اینچنین بود که قرمزها مجدداً سری به انبان خودی و انبار اجناس ذخیره‌کرده خود زدند و به این باور رسیدند که شاید انصاری کم‌هزینه‌ترین (و به‌واقع بی‌هزینه‌ترین) فرد برای پوشاندن جای خالی خلیل‌زاده باشد. او همین حالا هم عضو پرسپولیس است و قرارداد دارد و البته به‌سبب تبعات دومین رباط صلیبی پاره‌شده چهار سال اخیرش هنوز آماده بازگشت به میدان نیست و در فینال آسیا غایب خواهد بود و یحیی درصدد کنار گذاشتن همیشگی او از تیم بود، اما می‌تواند از هفته دهم به بعد لیگ قرمزها را همراهی کند و به درد آنها می‌خورد.
 
مسائل سید‌جلال
برای کوتاه‌مدت و فینال آسیا که فقط 33 روز تا آن فاصله داریم، یحیی، حمید مطهری و مشاوران‌شان در حال طراحی یک خط دفاعی تازه با قابلیت‌های لازم هستند و یک عنصر بدیهی که قطعاً آنها به او روی می‌آورند، سید‌جلال حسینی است. او 38ساله شده اما هنوز روپاست و با اینکه برخی کندی‌ها و تعلل‌ها در کار او دیده می‌شود، اما همچنان تجربه‌اش به کار می‌آید. منتقدان سید‌جلال می‌گویند او خط دفاعی تیم را عقب نگه می‌دارد و فاقد سرعت واکنش گذشته است و در تلاقی‌های رودررو با مهاجمان سرعتی زبده کم می‌آورد، اما در دفاع از وی باید گفت حسینی هنوز ویژگی‌ها و دیدی دارد که در کمتر مدافع ایرانی یافت می‌شود و می‌تواند در این روزهای سخت گلیم پرسپولیس را از آب بیرون بکشد و بعضی بازی‌ها را برای آنها به‌اصطلاح «دربیاورد».
 
زوج «او» کیست؟
اینکه سید‌جلال در مرکز خط دفاعی کنار چه کسی بازی کند نیز سؤالی است که گل‌محمدی باید پاسخ آن را بدهد. اولین جواب به این سؤال طبعاً حسین کنعانی‌زادگان است که در یک سال و نیمی که از الحاقش به جمع قرمزها می‌گذرد، فراتر از انتظارها ظاهر شده و اینک از پایه‌های ثابت سرخ‌ها و حتی تیم ملی است. با این حال کسی نمی‌داند در افکار یحیی چه می‌گذرد و چه‌بسا او با رویکرد مجدد به دفاعی سه‌نفره سید‌جلال را در مرکز دفاع تنها بگذارد، حسین کنعانی‌زادگان را به سمت چپ خط دفاعی بفرستد و یک خط جلوتر از او از سعید آقایی بهره گیرد و همین تجربه را در سمت راست با زوج مهدی شیری و سیامک نعمتی داشته باشد.
 
اگر پسر محبوب برانکو می‌ماند
شاید اگر یحیی می‌دانست «شجاع» می‌رود و محرومیت امیری او را از به‌کارگیری موقتی این هافبک چپ در پست دفاع چپ در فینال لیگ قهرمانان بازمی‌دارد، محسن ربیع‌خواه را جواب نمی‌کرد و با اینکه شکی نیست یحیی از ابتدا هم «پسر محبوب» برانکو را نمی‌خواست اما اگر او آینده‌بینی بیشتری داشت و این را در نظر می‌گرفت که برای یک تیم حاضر در کوران سه جام حتی 30 مهره همسطح هم کافی نیستند، در سیاست‌های نقل‌و‌انتقالاتی خود تغییراتی می‌داد. البته نقش گابریل کالدرون هم در تضعیف سمت چپ خط دفاعی سرخ‌ها اندک نبود زیرا او بود که شایان مصلح را یک سال و اندی پیش جواب کرد و اگر این جوان گیلانی هنوز در جمع قرمزها بود، بی‌گمان به درد این روزهای سخت می‌خورد و می‌توانست گوشه‌ای از کار را بگیرد.
 
زمانی برای افسوس خوردن نیست
به هر حال اینک زمان افسوس خوردن نیست و یحیی باید به‌سرعت خط دفاعی را در غیاب همیشگی شجاع و ربیع‌خواه تجدید سازمان کند که لزوم بازسازی‌اش بسیار محسوس است. این خط باید ابتدا در هفته‌های دوم تا پنجم لیگ برتر ایران نمره قبولی بگیرد و سپس فینال آسیا را برای قرمزها پیروزی‌بار کند؛ کاری که به‌رغم بازگشت سید‌جلال به محاسبات دائمی یحیی و بازی‌های دلاورانه کنعانی‌زادگان اصلاً آسان نخواهد بود.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.